romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská inteligence v Maďarsku jde proti blokádě od svých politiků

Budapešť, 6.4.2008 15:48, (ROMEA/ČTK)

Představitelé mladé romské inteligence v Maďarsku se chtějí více prosadit ve veřejném životě, zvláště jako zástupci místní romské menšiny. V tom jim ale prý brání "zaběhaní" politici romských organizací, často jen se základním vzděláním, kteří se údajně drží svých postů a nechtějí vzdělané, jazykově vybavené a moderního světa znalé Romy pustit do veřejných funkcí. Zaznělo to v sobotu na konferenci romských samosprávných organizací FCÖ v Budapešti.

Dosavadní romští předáci a politici údajně stále tvrdí, že mladá romská inteligence nemá žádný zájem účastnit se veřejného života. "Pravý opak je pravdou," prohlásil podle agentury APA István Kamarás, ředitel romského sdružení Věda a umění a současně předseda romského svazu Evropská integrace.

Podle Kamaráse jsou dnes v Maďarsku prakticky ve všech oborech k dispozici mladí Romové s univerzitním vzděláním, kteří jsou zcela schopni přebírat vedoucí funkce. Tomu se ale prý šéfové rozhodujících romských organizací brání. V současnosti ale už není třeba se spokojovat s "nevzdělanými" romskými předáky jen proto, aby v Maďarsku vůbec nějací zástupci menšiny byli. Kamarás vyjádřil naději, že ještě během letoška může dojít ke změnám, při nichž si "mladí, inteligentní a vzdělaní Romové vybojují nové posty".

György Makula, spolupracovník odboru předcházení kriminalitě na policejním prezidiu v Budapešti, na konferenci upozornil na další možnost pro mladé Romy z chudých poměrů, jak získat šanci na vybudování zajištěné existence. Mohou se hlásit o zaměstnání u policie, finanční stráže, u záchranářů a u civilní ochrany. Budou vyškoleni, dostanou na stanovenou dobu určitou podporu a navíc svou činností budou napomáhat odbourávání společenských předsudků, že každý Rom je potenciální kriminálník, řekl.

Přečteno: 841x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo