romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská kapela Gipsy.cz v Praze zahájila své evropské turné

Praha, 7.3.2007 21:48, (ČTK)

Několik stovek diváků dnes ve zpola zaplněném sále pražského klubu Retro Music Hall přihlíželo vystoupení romského projektu Gipsy.cz. Rapper Gipsy zde se svými spoluhráči zahájil turné, které je v příštích měsících zavede do řady českých klubů i do několika evropských měst. Budou koncertovat například v Maďarsku, Rakousku, Velké Británii, Nizozemsku či Slovensku.

VIDEO
Gipsy.cz - Romano hip hop
Rozhovor s Gipsym a Vojtou Lavičkou v pořadu Před půlnocí (ČT24)

Eurosong: Gipsy.cz - Muloland (Česká televize)

Gipsy.cz: Ukázky z CD Romano hip hop

Romano hip hop

Jednou
7 z 8
Tajsa

Gipsy zpívá či recituje své texty v romštině, angličtině i češtině. O hudební doprovod se stará houslista Vojta Lavička (dříve skupiny Deep Sweeden, Álom, Do konce a Natalika), kontrabasista Jan Surmaj a jeho bratr Petr, který střídá kytaru s akordeonem a violou. Podle některých kritiků patří Gipsy.cz, jejichž debut Romano Hip Hop vyšel koncem loňského roku, mezi nejzajímavější projekty současné české hip hopové scény.

Třiadvacetiletý Gipsy již v zahraničí často vystupoval, například na berlínském Karnevalu kultur. V Německu koncertoval spolu s balkánským orchestrem populárního srbského hudebníka Bobana Markoviće; svou tvorbu představil i na loňském mistrovství světa ve fotbale.

Gipsy (vlastním jménem Radoslav Banga) se začal hudbě věnovat již jako třináctiletý. V 15 letech se nepohodl s rodiči a začal žít na ulici. Obchodní akademii, kterou studoval, nedokončil. Čeští posluchači mohou znát jeho písničku Letím ke hvězdám, kterou napsal pro finalisty prvního ročníku soutěže Česko hledá Superstar.

Širší veřejnosti se Gipsy.cz budou prezentovat například v pátek, kdy se v Plzni zúčastní vyhlašovacího ceremoniálu hudebních cen Žebřík. V sobotu zase budou s písničkou Muloland z nového alba soupeřit s dalšími devíti kapelami a interprety o vítězství v českém kole soutěže Eurosong v České televizi.

Přečteno: 1599x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo