romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská kapela Gipsy.cz v Praze zahájila své evropské turné

Praha, 7.3.2007 21:48, (ČTK)

Několik stovek diváků dnes ve zpola zaplněném sále pražského klubu Retro Music Hall přihlíželo vystoupení romského projektu Gipsy.cz. Rapper Gipsy zde se svými spoluhráči zahájil turné, které je v příštích měsících zavede do řady českých klubů i do několika evropských měst. Budou koncertovat například v Maďarsku, Rakousku, Velké Británii, Nizozemsku či Slovensku.

VIDEO
Gipsy.cz - Romano hip hop
Rozhovor s Gipsym a Vojtou Lavičkou v pořadu Před půlnocí (ČT24)

Eurosong: Gipsy.cz - Muloland (Česká televize)

Gipsy.cz: Ukázky z CD Romano hip hop

Romano hip hop

Jednou
7 z 8
Tajsa

Gipsy zpívá či recituje své texty v romštině, angličtině i češtině. O hudební doprovod se stará houslista Vojta Lavička (dříve skupiny Deep Sweeden, Álom, Do konce a Natalika), kontrabasista Jan Surmaj a jeho bratr Petr, který střídá kytaru s akordeonem a violou. Podle některých kritiků patří Gipsy.cz, jejichž debut Romano Hip Hop vyšel koncem loňského roku, mezi nejzajímavější projekty současné české hip hopové scény.

Třiadvacetiletý Gipsy již v zahraničí často vystupoval, například na berlínském Karnevalu kultur. V Německu koncertoval spolu s balkánským orchestrem populárního srbského hudebníka Bobana Markoviće; svou tvorbu představil i na loňském mistrovství světa ve fotbale.

Gipsy (vlastním jménem Radoslav Banga) se začal hudbě věnovat již jako třináctiletý. V 15 letech se nepohodl s rodiči a začal žít na ulici. Obchodní akademii, kterou studoval, nedokončil. Čeští posluchači mohou znát jeho písničku Letím ke hvězdám, kterou napsal pro finalisty prvního ročníku soutěže Česko hledá Superstar.

Širší veřejnosti se Gipsy.cz budou prezentovat například v pátek, kdy se v Plzni zúčastní vyhlašovacího ceremoniálu hudebních cen Žebřík. V sobotu zase budou s písničkou Muloland z nového alba soupeřit s dalšími devíti kapelami a interprety o vítězství v českém kole soutěže Eurosong v České televizi.

Přečteno: 1598x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo