romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská otázka by se měla stát otázkou evropskou

Praha, 20.9.2008 21:21, (Romano voďi)

Po říjnových volbách do Senátu usednou do jedné třetiny senátorských křesel noví lidé. Jedním z těch, který se o šestiletý post ucházejí, je Bc. Zděněk Guži. Kandidát za Stranu zelených za region Pelhřimovsko a absolvent oborů romistika a sociální práce na univerzitě v Nitře se společensky angažuje již od sametové revoluce. Stál při zrodu Romské občanské iniciativy, zasedal v České národní radě, nyní pracuje jako učitel na Střední odborné škole managementu a práva. Jako dlouholetý romský aktivista vstupuje do volebního boje s cílem věnovat se zejména školství a sociálním problémům Romů.

Členem Strany zelených jste od roku 2006. Čím vás zaujala?

Strana mě oslovila především tím, že v posledních parlamentních volbách přišla jako jediná s tématem Romů a řešením našich problémů.

Prioritou strany je v otázce národnostních menšin podpora vzdělání, zaměstnanosti a bydlení. Na jaké klíčové problémy se chcete v jednotlivých oblastech zaměřit?

Musíme být realisté. Je zřejmé, že prostor pro změny existuje v oblasti vzdělávání, kde bych chtěl více podpořit romské pedagogické asistenty a nulté ročníky. Tam si myslím, že s mým stranickým kolegou Ondřejem Liškou můžeme nalézt shodu. Je třeba také více motivovat rodiče romských dětí k tomu, aby své potomky posílali do škol. Nejde však zdaleka jen o vzdělávání dětí a mladých lidí. Systém musí v budoucnu pamatovat více na celoživotní vzdělávání Romů. V oblasti zaměstnanosti je třeba se více zaměřit na odborné vzdělávání. Věřím, že pokud jde o diskriminaci, se kterou se bohužel stále setkáváme, bude účinným nástrojem antidiskriminační zákon, který zelení ve vládě prosadili. Jistě by se dalo také hovořit o lepším motivačním systému pro ty subjekty, které pomohou zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané. Námětů je mnoho, uvidíme, co se nám podaří prosadit. V oblasti bydlení vznikla agentura, která má zlepšit situaci v romských ghettech. Svou úlohu musí sehrát i ministerstvo pro místní rozvoj. To v minulosti mělo řadu programů, v rámci kterých mohly obce revitalizovat svůj bytový fond a stavět nové sociální byty. Bohužel jen malá část obcí tuto možnost využila, a pokud ano, tak nikoliv ve prospěch Romů nebo dalších znevýhodněných lidí. Je zřejmé, že bytová politika státu, krajů i obcí potřebuje změnu. Romům, mladým rodinám, a častěji i seniorům nepomohou unimobuňky. Proto budu iniciovat diskusi nad tématem bytové politiky.

Máte v plánu pokusit se o koncepci pro zlepšení života sociokulturně znevýhodněných lidí. Rada vlády pro záležitosti romské komunity ale takovým dokumentem disponuje, jde o Koncepci romské integrace. Jinou právě připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Dále je tu Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Proč tedy další koncepci?

V minulých rozhovorech jsem se k tomuto tématu vyjadřoval. Nechtěl jsem však, aby mé vyjádření působilo tak, že vymyslím nějakou novou, převratnou koncepci. Znám život Romů spíše z té praktické strany. Nechtěl jsem kritizovat koncepce jako takové, spíše jsem se chtěl zamyslet nad tím, jak dosáhnout jejich efektivního naplňování.

Změny sebou přinášejí i nepopulární řešení. Jak se stavíte k reformě sociálního systému, přesněji k systému sociálních dávek? Stále častěji diskutované jsou například poukázky namísto části sociálních dávek.

Pravdou je, že současná podoba sociálního systému je příliš složitá, a proto si myslím, že stojí za to uvažovat o reformě sociálního systému. Poukázky zneužívání dávek neřeší, a pokud ano, pak jen částečně. V principu je však třeba učinit systémové změny, nikoliv dílčí.

Součástí volebního programu zelených je boj s rasismem. Někteří romští aktivisté a členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity žádají rozpuštění Národní strany. Jaký je váš názor na její činnost, na polovojenskou Národní gardu a jiné extremistické skupiny?

Národní strana, ale i Dělnická strana a jim podobná uskupení nemají v demokratické společnosti místo. Stejně tak sleduji s obavami i „polovojenské“ organizace těchto pravicových extrémistů. Svou populistickou politikou, jakou byla například jejich účast v Karlových Varech, si bohužel získávají pozornost médií a tím i určitou popularitu především u mladých lidí. Věřím, že pan ministr Langer pochopil, že rozumná míra trpělivosti už přetekla, a že jeho rezort zasáhne.

Xenofobní atmosféra nyní panuje i v Itálii, kde místní úřady začaly odebírat otisky prstů Romům žijícím v kočovných táborech. Opatření interpretují jako nutný krok v boji s kriminalitou a ilegálními imigranty. Jak na vás takový vývoj v evropské zemi působí?

Italský problém nelze chápat jen jako problém s protiromskými náladami, ale především jako útok na občanské svobody italských občanů, popřípadě jako útok na občany druhých států Evropské unie. Pokud vím, jde totiž o Rumuny. Celý problém by měla řešit Evropská unie. Je třeba sjednotit politiku vůči romské komunitě v evropském měřítku. Romská otázka by se měla stát otázkou evropskou.

Vraťme se zpět do České republiky. Jak do řešení problémů vtáhnout Romy a jak motivovat romskou komunitu jako celek?

V mnoha městech působí řada zanícených Romů a Romek. Ti se již v problematice angažují. Další by je měli následovat ve funkcích samosprávy i státních organizací. Romové musí mít své nezastupitelné místo u policie i armády. Když budou svou práci odvádět dobře ve prospěch své komunity, získají si důvěru i sympatie Romů, kteří se začnou po jejich vzoru také více angažovat. Pokud jde o podporu mých vizí, věřím, že pro ně mohu nalézt širší podporu.

Hodně Romů nechodí k volbám. Nedůvěřují politikům, chybí jim zástupci „z vlastních řad“. Pro prosazování svých politických idejí ale potřebujete být zvolen, tomu mohou Romové výrazně napomoci. Jak si jako kandidát získat důvěru u Romů, u nichž hraje roli nedůvěra, odstup od veřejně činných Romů a vzájemné osobní, rodinné a skupinové rozpory uvnitř komunity?

Bezesporu máte v něčem pravdu. V mém kraji mě Romové znají. Učím jejich děti na škole pana JUDr. Ščuky. Věřím, že si důvěru lidí získávám svou upřímností. Neslibuji lidem zázraky. Zaměřuji se na vize, které jsem schopen prosadit. Samozřejmě se vždycky najde skupina lidí, kteří mě podporovat nebudou. Nezbývá mi nic jiného, než se s tím smířit. Pravdou ale je, že v poslední době cítím podporu Romů a velmi si jí vážím.

Přečteno: 3156x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 09/2008, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo