romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rada, agentura... Co bude dál?

Praha, 16.9.2008 13:33, (Lidové noviny)

Azylový express do Kanady má údajně už jen posledních třicet míst. Pak má zas sklapnout klec. Tedy, prý ještě třicet žádostí o azyl, a Kanada zavede pro české občany vízovou povinnost.

Vláda ústy premiéra prohlásila důvody českých občanů požadujících v Kanadě azyl za ekonomické. Zelená ministryně Džamila Stehlíková jela do Ostravy Romům vysvětlit, že pokud se cítí ohrožení, mají se obrátit na romskou radu vlády. Pojede také do Kanady přesvědčovat, že Romové u nás nečelí perzekuci, opravňující je vyhledávat ochranu jiného státu. Vládní romská rada, které ministryně předsedá, pak vládě minulý pátek poradila, že Romové mají být více informováni o svých právech a problematice azylu a migrace.

Opět se tedy pracuje s milosrdnou lží, že Romové nejsou informováni. Ti, kdo takovouto radu vytáhli z rukávu, dobře vědí, že Romové jsou informováni dobře. Fraškou pak je, když je na zasedání romské rady pozván předák, jehož sdružení šíří informace o výhodách a nevýhodách azylových řízení Norskem počínaje a Novým Zélandem konče. Dotyčný byl přizván proto, že byl rozhořčen výroky vládních činitelů o ekonomických důvodech romské azylové migrace. Tvrdil, že Romové jsou rozhořčeni... kde, kteří, jací?

Podstata nynějšího problému s kanadským udělováním azylu Romům spočívá výhradně v motivacích a rozhodnutích kanadského výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky. Na počtech žadatelů a udělených azylů totiž určitě nezáleží, ve hře budou jiná kritéria. Například výroky prezidenta Klause o neudržitelnosti konceptu multikulturalismu nemohou znít v Kanadě, která má takovýto ismus za svou oficiální politiku, nijak libě. Podivná nesouměrnost v rozhodování kanadského výboru se již projevila koncem 90. let, kdy například počet žadatelů o azyl z Maďarska byl v Kanadě téměř dvojnásobný než počet týchž z ČR, a přesto byla vízová povinnost zavedena nejprve pro Česko, a teprve až téměř dva roky poté pro Maďarsko. Projekty na podporu projektů Když v roce 2002 hrozilo zavedení víz Velkou Británií, navrhla romská rada vládě jiné řešení, než informovat informované. Již tehdy se vědělo, co je realitou i dnes: žadatelé o azyl se vybavují výstřižky z novin o neutěšené situaci v ghettech a útocích skinheadů. Ač třebas sami v ghettu nežijí a žádný nácek na ně nezaútočil. Jiné řešení spočívalo v návrhu založit agenturu zaměřenou na potírání excesů sociálního propadu. Špidlova vláda na ni sice uvolnila peníze (30 milionů), ale ideu hodila za hlavu a raději se spolehla na britskou selekci nežádoucích návštěvníků na letišti v Ruzyni. A peníze se dále léta kutálely na projekty na podporu projektů.

Na světlo světa pak ideu agentury vytáhla Strana zelených, arci ji nyní na úřadu vlády realizuje v jiné podobě, než jak byla zamýšlena. Nynější pilotní projekt agentury Úřadu vlády je založen na konceptu síťování mezi úřady a organizacemi, které jsou ochotny spolupracovat. Původně měla agentura, idea stvořená ve skutečnosti vládními úředníky, hlavně zamezit etnobyznysu bujícímu mezi stovkami romských i neromských sdružení a nasměrovat již tehdy stomilionový integrační penězovod na programy potírající excesy chudoby a znevýhodnění, a to bez ohledu na etnicitu. Tedy rozbít začarovaný kruh toho, kdo je víc či míň Rom.

Agentura pak měla romskou vládní radu zabývající se převážně sebou samou nahradit. Nyní však obě tělesa existují vedle sebe: od letošního ledna nový odbor na Úřadu vlády, zvaný agentura, vzniklý vlastně na základě hrozby britských víz v roce 2002, i Rada vlády pro záležitosti romské komunity, která vznikla hrozbou zavedení víz kanadských v roce 1997. Co vznikne poté, až bude prodáno posledních třicet lístků na azylový expres do Kanady? A co takto vzít příležitost za pačesy, spíše počet institucí snížit a konečně oddělit sociální a etnické. Zrušit Radu pro záležitosti romské komunity a předat její agendu politiky identity Radě vlády pro národnostní menšiny. Tam je přece ten nejvhodnější parket k diskusím o multikulturalismu, na něž by se pozvali kanadští hosté! Vím, že k ničemu takovému nedojde. Zodpovědní činovníci by pak mohli být obviněni z politické nekorektnosti. Politika identity a její nedotknutelnost je posvátnou krávou. Vždyť právě v úterý pořádá Evropská komise konferenci o romské problematice, kde bude opětovně voláno nadnárodními etnobyznysmeny po vytvoření romské reprezentace. Na to můžete vzít jed.

Láska naučí i osly tancovat, praví staré přísloví, a láska eurokratů k nadnárodním tématům a jejich vytváření je tak velká, že nějakým penízem z evropského rozpočtu nadnárodní romskou reprezentaci jistě založí. Ta pak nějakou tu radu, co si počít s azylovými žádostmi Romů, určitě najde.

Roman Krištof, bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunty, nyní redaktor tiskové agentury Mediafax
Přečteno: 1897x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Agentura pro sociální začleňování, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo