romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Romská" rada vlády vyslechla Čunka, romské členy nepřesvědčil

Praha, 19.4.2007 16:09, (ČTK/ROMEA)

Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) dnes radě vlády pro záležitosti romské komunity vysvětloval své výroky na adresu Romů i své představy o řešení romské problematiky. Rada žádné doporučení, jak by měl kabinet kvůli Čunkovým slovům o Romech dál postupovat, nevydala. ČTK to dnes řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která radě předsedá.

Ministryně jednání rady svolala minulý týden po demonstraci Romů před úřadem vlády, kde požadovali Čunkův odchod z kabinetu. Pobouřila je jeho slova o tom, že kvůli získání peněz od státu se člověk musí opálit a dělat binec a ohně na náměstích. Vicepremiér pak uvedl, že svá vyjádření nemířil proti Romům, ale proti politikům.

"Výstupem rady by mělo být to, že pan místopředseda vlády přišel a uznal, že jeho výrok byl nevhodný. Jeho vysvětlování bylo dlouhé. Přiznal (Čunek), že tato formulace byla chyba," uvedla Stehlíková. Připomněla, že rada není politický orgán. Nemůže se tedy vyjadřovat k odchodu či setrvání ministrů ve funkci.

Ministryně řekla, že když se místopředseda vlády za své výroky omluvil, "nebyl už prostor trvat na přijetí usnesení". Očekávala prý ale, že návrh usnesení předloží romští členové rady. Ti už dříve žádali Čunkův odchod z vlády. "Rada není orgán, který je schopný tuto záležitost (Čunkovo odstoupení či odvolání) vyřešit nebo k ní zaujímat stanovisko," řekla dnes ČTK romská místopředsedkyně rady Monika Mihaličková.

Podle ní romští členové rady Čunka za jeho výroky dnes ostře kritizovali. Výhrady měli i k tomu, aby se dál podílel na přípravě koncepce romské integrace. "Důvěru ve velké většině zástupců romské komunity v radě určitě nevzbudil. Ani nezměnil jejich vztah a postoj k němu," dodala Mihaličková.

Vicepremiér ještě nedávno tvrdil, že chystá vlastní koncepci. Vzbudil tak vlnu nevole romských aktivistů. Obávali se toho, že by materiál mohl za vzor považovat postup, k němuž Čunek loni na podzim přikročil jako vsetínský starosta. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého pavlačového domu v centru na okraj města do kontejnerových domů, část pak do rozpadlých domů v jiných okresech. Odborníci přitom varují před odsouváním Romů z měst a obcí, před jejich izolací a vytvářením chudinských ghett.

Koncepci romské integrace připravuje rada vlády. Čunkovo ministerstvo pro místní rozvoj se na ní spolu s jinými resorty podílí. Vláda by mohla dokument projednat v červnu. Na prosazení jednotlivých kroků do praxe by měla dohlížet nová agentura.

Přečteno: 8140x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo