romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Romská" rada vlády vyslechla Čunka, romské členy nepřesvědčil

Praha, 19.4.2007 16:09, (ČTK/ROMEA)

Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) dnes radě vlády pro záležitosti romské komunity vysvětloval své výroky na adresu Romů i své představy o řešení romské problematiky. Rada žádné doporučení, jak by měl kabinet kvůli Čunkovým slovům o Romech dál postupovat, nevydala. ČTK to dnes řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která radě předsedá.

Ministryně jednání rady svolala minulý týden po demonstraci Romů před úřadem vlády, kde požadovali Čunkův odchod z kabinetu. Pobouřila je jeho slova o tom, že kvůli získání peněz od státu se člověk musí opálit a dělat binec a ohně na náměstích. Vicepremiér pak uvedl, že svá vyjádření nemířil proti Romům, ale proti politikům.

"Výstupem rady by mělo být to, že pan místopředseda vlády přišel a uznal, že jeho výrok byl nevhodný. Jeho vysvětlování bylo dlouhé. Přiznal (Čunek), že tato formulace byla chyba," uvedla Stehlíková. Připomněla, že rada není politický orgán. Nemůže se tedy vyjadřovat k odchodu či setrvání ministrů ve funkci.

Ministryně řekla, že když se místopředseda vlády za své výroky omluvil, "nebyl už prostor trvat na přijetí usnesení". Očekávala prý ale, že návrh usnesení předloží romští členové rady. Ti už dříve žádali Čunkův odchod z vlády. "Rada není orgán, který je schopný tuto záležitost (Čunkovo odstoupení či odvolání) vyřešit nebo k ní zaujímat stanovisko," řekla dnes ČTK romská místopředsedkyně rady Monika Mihaličková.

Podle ní romští členové rady Čunka za jeho výroky dnes ostře kritizovali. Výhrady měli i k tomu, aby se dál podílel na přípravě koncepce romské integrace. "Důvěru ve velké většině zástupců romské komunity v radě určitě nevzbudil. Ani nezměnil jejich vztah a postoj k němu," dodala Mihaličková.

Vicepremiér ještě nedávno tvrdil, že chystá vlastní koncepci. Vzbudil tak vlnu nevole romských aktivistů. Obávali se toho, že by materiál mohl za vzor považovat postup, k němuž Čunek loni na podzim přikročil jako vsetínský starosta. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého pavlačového domu v centru na okraj města do kontejnerových domů, část pak do rozpadlých domů v jiných okresech. Odborníci přitom varují před odsouváním Romů z měst a obcí, před jejich izolací a vytvářením chudinských ghett.

Koncepci romské integrace připravuje rada vlády. Čunkovo ministerstvo pro místní rozvoj se na ní spolu s jinými resorty podílí. Vláda by mohla dokument projednat v červnu. Na prosazení jednotlivých kroků do praxe by měla dohlížet nová agentura.

Přečteno: 8144x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo