romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský král: Romové míří do západní Evropy

Costesti, Rumunsko, 11.9.2007 10:45, (ROMEA/Reuters)

"Tisíce Romů se přestěhují v příštích dvou letech za prací a za lepším životem do západní Evropy a EU se na ně musí připravit," uvedl o víkendu na tradiční romské pouti v rumunském městečku Costesti romský král Florin Cioba. „Evropská unie není připravená. Není je schopna zařadit do společnosti,“ varoval Cioaba.

Podle krále bude příčinou jejich odchodu z Balkánu hlad a diskriminace. „Každý nenávidí Romy, i když všichni nejsme zločinci a zloději,“ uvedl Cioaba. Po vstupu Rumunska a Bulharska do EU jim v odchodu nic nebrání.

Romové jsou jednou z nejstarších menšin v Evropě a podle Rady Evropy menšinou nejdiskriminovanější.

První nápor imigrantů z Balkánu už západ Evropy zažil. Několik provizorních romských táborů ve francouzských městech během léta vyklízeli policisté. Stovky jejich obyvatel vystěhovali kvůli nedostatečné hygieně. Také v blízkosti irského Dublinu vzniklo tábořiště rumunských Romů, které vyklidila policie.

Asi 10 tisíc Romů přijelo v prvních měsících roku do Británie, i když tato země nepovoluje zaměstnávání rumunských a bulharských občanů, pokud nemají zvláštní kvalifikaci. Příchozí nyní táboří v parcích.

Přečteno: 1531x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo