romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský král: Romové míří do západní Evropy

Costesti, Rumunsko, 11.9.2007 10:45, (ROMEA/Reuters)

"Tisíce Romů se přestěhují v příštích dvou letech za prací a za lepším životem do západní Evropy a EU se na ně musí připravit," uvedl o víkendu na tradiční romské pouti v rumunském městečku Costesti romský král Florin Cioba. „Evropská unie není připravená. Není je schopna zařadit do společnosti,“ varoval Cioaba.

Podle krále bude příčinou jejich odchodu z Balkánu hlad a diskriminace. „Každý nenávidí Romy, i když všichni nejsme zločinci a zloději,“ uvedl Cioaba. Po vstupu Rumunska a Bulharska do EU jim v odchodu nic nebrání.

Romové jsou jednou z nejstarších menšin v Evropě a podle Rady Evropy menšinou nejdiskriminovanější.

První nápor imigrantů z Balkánu už západ Evropy zažil. Několik provizorních romských táborů ve francouzských městech během léta vyklízeli policisté. Stovky jejich obyvatel vystěhovali kvůli nedostatečné hygieně. Také v blízkosti irského Dublinu vzniklo tábořiště rumunských Romů, které vyklidila policie.

Asi 10 tisíc Romů přijelo v prvních měsících roku do Británie, i když tato země nepovoluje zaměstnávání rumunských a bulharských občanů, pokud nemají zvláštní kvalifikaci. Příchozí nyní táboří v parcích.

Přečteno: 1537x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo