romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský poradce z Bíliny: Kolář plivnul všem Romům do tváře

Chomutov, 10.9.2009 11:14, (ROMEA)

Kampaň romského aktivisty Františka Koláře, vystupujícího pod přezdívkou Černý bratr, pobouřila podle MF DNES jeho kolegy na severu Čech. Tento týden se v kraji objevily Kolářovy billboardy s nápisem „míň Kocábů, víc Řápkových“. Na svých webových stránkách pak Kolář vyjadřuje souhlas s tvrdým postupem chomutovské primátorky proti dlužníkům. Napsala severočeská mutace MF DNES.

Romští aktivisté ze severu Čech se ale začali od Koláře distancovat. „Zveličuje a vyjadřuje se k věcem, kterým nerozumí,“ komentuje pro MF DNES kampaň Jan Šipoš, pracovník humanitární organizace Člověk v tísni a člen výboru pro národnostní menšiny v Chomutově. „V životě nebyl na severu Čech, nezná to tu a klidně takto všem Romům plivnul do tváře,“ zlobí se na Koláře romský poradce z Bíliny Štefan Tomáš.

Severočeským romským lídrům vadí i to, že Kolář na billboardech nepřímo kritizuje neplatiče, ačkoli jeho sdružení dluží 175 tisíc na zdravotním a sociálním pojištění. „Měl by si zamést před svým prahem. V dohledné době vydáme prohlášení, že k nám nepatří a nemá právo za nás mluvit,“ dodal podle MF DNES Šipoš.

Spolu s šéfem celostátního romského sdružení Dženo Ivanem Veselým chtějí oba aktivisté zvážit trestní oznámení na Koláře. „Necháme ty billboardy posoudit právníky, jestli nejsou na žalobu, “ sdělil Veselý, který jednání Koláře tvrdě odsoudil ve vyjádření pro server Romea.cz.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková i přes nelichotivou minulost svého podporovatele, považuje Koláře za slušného a pracovitého člověka. "Nerozumím štvavé kampani, která se proti němu rozběhla," uvedla Řápková v rozhovoru pro deník Právo. "Pan Kolář na mě působí jako slušný a pracovitý člověk, který žije spořádaným životem. O jeho působnosti vypovídají výsledky jeho práce,"dodala primátorka.

NEPŘEHLÉDNĚTE
S kým spolupracuje chomutovská primátorka Ivana Řápková?

Řápková zaútočila i na server Romea.cz, který dal Romům prostor, aby se k panu Kolářovi vyjádřili. "Nevím, ale překvapuje mě, jak reagovaly neziskové organizace a servery, placené ze státního rozpočtu a grantů. Například server romea.cz vede proti aktivistovi tak neuvěřitelně nenávistnou kampaň, že to je skoro na trestní oznámení. Chtěla bych lidi okolo tohoto sdružení upozornit, že z našich daní jsou placeni za to, aby bojovali proti rasové a třídní nenávisti. To, co nyní Romea provádí, skutkovou podstatu tohoto paragrafu téměř naplňuje," vyhrožuje serveru Romea.cz primátorka a kandidátka do Poslanecké sněmovny za ODS.

AUDIO
Rozhovor s Annou Polákovou, sestrou Františka Koláře

 

KAM DÁL?
Gipsy nechápe podporu Koláře primátorce Řápkové. Kolář čelí dalším obviněním
S kým spolupracuje chomutovská primátorka Ivana Řápková?

Hnutí romského odporu: Neumožníme Řápkové, aby se šplhala po zádech Kocába do sněmovny
František Kolář podpořil Řápkovou, Romové jeho počínání odsuzují

ROMEA, , MF DNES, PRÁVO
Přečteno: 2870x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ivana Řápková, Kolář, Volby, 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo