romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romy čeká ve škole romština

Slovensko, 1.7.2008 14:45, (Hospodářské noviny)

Slovenští Romové prožívají historickou událost. Jejich děti se mají v budoucnu učit jednotný mateřský jazyk. Romština by měla být na školách vyučována na stejné úrovni jako například maďarština.

Snahy sjednotit romštinu se objevily už v padesátých letech, kdy fungovala pro tento jazyk komise. Ta v roce 1954 navrhla, aby byl oficiálně uznaný. V sedmdesátých letech byl zpracován pravopis a jazyk byl kodifikovaný, ale standardizovat se ho podařilo až nyní.

 »Je to dobře, že se budou děti učit romsky. My Romové máme krásnou řeč. Nerozumíte? Naučíme ji všechny,« směje se v centru Bratislavy jedna ze skupinky romských žen. Děti kolem nich se zájmem poslouchají. Na otázku, zda se ve škole chtějí učit romštinu, horlivě přikyvují. A také se hlasitě překřikují, ale co říkají s potutelným úsměvem, přeložit nechtějí.

Na Slovensku už školy s romským vyučovacím jazykem existují především na východě země. »O romštinu je dostatečný zájem, dokonce bych řekla, že velmi vysoký. Prosazujeme proto, aby se v budoucnu mohla z tohoto jazyka vykonat státní zkouška,« řekla agenturám, v souvislosti se standardizací, poradkyně místopředsedy vlády pro menšiny Erika Adamová.

O takových blízkých vyhlídkách ale pochybuje předseda Romské iniciativy Slovenska Alexander Patkoló. »Po pravdě řečeno není na to připraveno ani školství, ani samotní Romové. Není třeba dělat si velké iluze. Momentálně to pro Romy neznamená nic - jen příslib do budoucna,« reagoval pro HN. Dodal také, že současné dění vnímá ze strany státu jako dobrou snahu, kterou ale ocení až příští generace. Alexander Patkoló vysvětluje, že romština má stejné odlišnosti jako všechny jiné jazyky. V současné době se na Slovensku hovoří čtyřmi romskými »nářečími«.

 »Jinak mluví olašští Romové, rozdíl v řeči je na jihu i na východě republiky. Také Romové Záhorí mají v řeči odlišnosti, ale v konečném důsledku se domluvíme všude na světě,« tvrdí.

Nejdůležitější podle něho v těchto snahách bude, do jaké míry se podaří vychovat romskou inteligenci. »Bez toho, aby se výuky jazyka chopili samotní Romové, všechno zůstane pouze deklarací.«

ROMEA, Romea
Přečteno: 1022x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo