romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romy z Dobré Vody nadchl „romský dokument“ Houslový rytíř

Toužim/Dobrá Voda, 29.3.2007 8:39, (ROMEA)

Romští a neromští zaměstnanci Českého západu se na pozvání společnosti Člověk v tísni zúčastnili 27. března festivalu Jeden svět v Plzni. V Kině Beseda shlédli dokument „Houslový rytíř“ o mladém romském houslistovi a zapojili se i do následné dílny představující flamenco – hudebně taneční styl, který vznikl v 15. století mezi španělskými Romy.

VIDEO
Houslový rytíř

portrét vynikajícího romského houslisty Marka Baloga

Osm zaměstnanců Českého západu, občanského sdružení, které v Dobré Vodě u Toužimi pracuje s tamní romskou komunitou, přijelo do Plzně shlédnout dokument o talentovaném romském houslistovi Marku Balogovi. Pro čtyři romské obyvatele Dobré Vody a zároveň zaměstnance občanského sdružení Český západ se stala návštěva kina nevšedním zážitkem hlavně díky tomu, že dokument skrze osud romského houslisty, zachytil mnohé z romské kultury. „V kině jsem už nebyla ani nepamatuji a po shlédnutí tohoto filmu mi zůstanou krásné dojmy ještě na dlouhou dobu, “ říká Nataša Berkiová, jedna z žen pracujících v Českém západu. „Film samotný se mi moc líbil, přála bych si, aby jej mohli shlédnout i další Romové z naší komunity,“ přitakává Anna Dunčeková, komunitní a terénní sociální pracovnice taktéž z Českého západu.

Samotná projekce dokumentu byla doplněna tvořivou dílnou představující flamenco - hudebně taneční styl, který vznikl v 15. století mezi Romy v Andalusii na jihu Španělska. Ti tam doputovali z Indie přes Pákistán a Egypt, a proto se dodnes ve flamencu mísí vlastní romská kultura s prvky kultury španělské, indické, židovské ale i arabské. Všichni účastníci dílny se mohli nejen zaposlouchat do rytmů flamenca, ale i si sami vyzkoušet tanec, zpěv či rytmický doprovod jednotlivých melodií. Většina přítomných snad také vůbec poprvé viděla hudební nástroj cajón (čti kachón), perkusní nástroj připomínající dřevěnou bednu, na němž hráč sedí obkročmo, a který se používá k rytmickému doprovodu. Během hodinové dílny nezůstal nikdo, koho by flamenco neroztančilo či nerozezpívalo. „Ještě dlouho po skončení dílny jsem si pobrukoval písničku, kterou jsme se na dílně učili,“ usmívá se Tomáš Kolena, asistent pro práci s dětmi v Dobré Vodě.

Za nevšední zážitek vděčí zaměstnanci Českého západu obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, která poskytla volné vstupenky na tento večer. Zástupkyně Českého západu a plzeňské pobočky Člověka v tísni se shodly, že by i nadále mohly obě organizace spolupracovat na dalších projektech týkajících se romské menšiny.

Přečteno: 1443x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo