romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romy z Dobré Vody nadchl „romský dokument“ Houslový rytíř

Toužim/Dobrá Voda, 29.3.2007 8:39, (ROMEA)

Romští a neromští zaměstnanci Českého západu se na pozvání společnosti Člověk v tísni zúčastnili 27. března festivalu Jeden svět v Plzni. V Kině Beseda shlédli dokument „Houslový rytíř“ o mladém romském houslistovi a zapojili se i do následné dílny představující flamenco – hudebně taneční styl, který vznikl v 15. století mezi španělskými Romy.

VIDEO
Houslový rytíř

portrét vynikajícího romského houslisty Marka Baloga

Osm zaměstnanců Českého západu, občanského sdružení, které v Dobré Vodě u Toužimi pracuje s tamní romskou komunitou, přijelo do Plzně shlédnout dokument o talentovaném romském houslistovi Marku Balogovi. Pro čtyři romské obyvatele Dobré Vody a zároveň zaměstnance občanského sdružení Český západ se stala návštěva kina nevšedním zážitkem hlavně díky tomu, že dokument skrze osud romského houslisty, zachytil mnohé z romské kultury. „V kině jsem už nebyla ani nepamatuji a po shlédnutí tohoto filmu mi zůstanou krásné dojmy ještě na dlouhou dobu, “ říká Nataša Berkiová, jedna z žen pracujících v Českém západu. „Film samotný se mi moc líbil, přála bych si, aby jej mohli shlédnout i další Romové z naší komunity,“ přitakává Anna Dunčeková, komunitní a terénní sociální pracovnice taktéž z Českého západu.

Samotná projekce dokumentu byla doplněna tvořivou dílnou představující flamenco - hudebně taneční styl, který vznikl v 15. století mezi Romy v Andalusii na jihu Španělska. Ti tam doputovali z Indie přes Pákistán a Egypt, a proto se dodnes ve flamencu mísí vlastní romská kultura s prvky kultury španělské, indické, židovské ale i arabské. Všichni účastníci dílny se mohli nejen zaposlouchat do rytmů flamenca, ale i si sami vyzkoušet tanec, zpěv či rytmický doprovod jednotlivých melodií. Většina přítomných snad také vůbec poprvé viděla hudební nástroj cajón (čti kachón), perkusní nástroj připomínající dřevěnou bednu, na němž hráč sedí obkročmo, a který se používá k rytmickému doprovodu. Během hodinové dílny nezůstal nikdo, koho by flamenco neroztančilo či nerozezpívalo. „Ještě dlouho po skončení dílny jsem si pobrukoval písničku, kterou jsme se na dílně učili,“ usmívá se Tomáš Kolena, asistent pro práci s dětmi v Dobré Vodě.

Za nevšední zážitek vděčí zaměstnanci Českého západu obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, která poskytla volné vstupenky na tento večer. Zástupkyně Českého západu a plzeňské pobočky Člověka v tísni se shodly, že by i nadále mohly obě organizace spolupracovat na dalších projektech týkajících se romské menšiny.

Přečteno: 1443x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo