romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rovnost před zákonem po česku

Praha, 25.4.2008 10:21, (Převzato: Právo)

Trestní stíhání senátorky Liany Janáčkové pro nenávistné řeči k Romům je nyní podle rozhodnutí Senátu navždy vyloučeno. Senát ji ke stíhání vydat odmítl. Zdá se, že senátoři ODS tak projevili vděk za její hlas pro Klause při volbě prezidenta.

V srpnu 2006 řekla: „Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou.“ Jako starostka ostravských Mariánských Hor a Hulvák mluvila tehdy i o množení cikánů a o dynamitu. Už v roce 1997, ještě jako politička ODS, navrhovala uhradit jednosměrné letenky cikánům do Kanady.

ČTĚTE TAKÉ
Senát: Rasistické výroky Liany Janáčkové navždy bez trestu

ODS je ale v zásadě demokratickou stranou, její ostravští členové stáli i za trestním oznámením, kvůli němuž policie neúspěšně žádala Senát o vydání Janáčkové před dvěma lety. Jako starostka se měla zapojit do podezřelých finančních transakcí.

Senát ji ani tehdy nevydal, takže i stíhání pro tyto skutky je navždy vyloučeno. „Navždy“ říká ústava, kterou ve své moudrosti přijal v roce 1992 parlament s většinou ODS.

Nenávistné řeči na adresu Romů jsou podle mne trestným činem podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Sazba je od šesti měsíců do tří let odnětí svobody, v případě zachovalé senátorky ovšem jen podmíněně.

Policie a státní zastupitelství Ostravy-město, které vede Tamara Kornasová, má ale senátorčiny nenávistné výroky jen za hanobení etnické skupiny. Asi aby to tak nekřičelo, že ano.

Právně bylo nepodstatné, zda Janáčková si vydání sama přála. Je i nepodstatné, zda její výroky souvisejí s místními politickými spory. Jedině obava, že policie a justice by chtěly Janáčkovou stíháním poškodit, by mohla být důvodem k nevydání. Obavy z přilepšování politikům jsou oprávněné, z jejich poškozování ale opravdu ne.

K právnímu hodnocení věci přispěl senátor za Sdružení nezávislých, předseda klubu Janáčkové Josef Novotný. Při volbě Klause prezidentem prokázal spravedlnost i odvahu.

Nyní však zaujal postoj poplatný tradičnímu právnímu „vědomí“. Je pro něj totiž rozhodující, zda je Janáčková rasistka. On tvrdí, že ne. A podle něho je rasismus trestným činem. Není. Jeden Rom, hospodský, nenaléval Romům. Nechtěl totiž, aby mu do hospody přestali chodit bílí.

Na tom, co si myslí a cítí Jiří Čunek (KDU-ČSL), Petr Vícha (ČSSD) a Liana Janáčková (Nezávislí) – abych jmenoval senátory, kteří svou volební kampaň založili i na „romské otázce“ – právně nezáleží.

Trestná jsou jen jejich slova, jež měla či mohla mít škodlivý následek. Ale o trestnosti u nás nerozhodují soudy, ale bohužel senátoři.

Přečteno: 3470x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo