romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozloučení s prezidentem Václavem Havlem

ČR, 20.12.2011 12:26, (ROMEA)

Česko se loučí s Václavem Havlem. Třídenní státní smutek, který vláda na mimořádném jednání rozhodla bude trvat od středy do pátku. Ve středu se bude konat smuteční průvod a rakev s ostatky bývalého prezidenta bude při převozu do Vladislavského sálu pražského hradu na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Státní pohřeb prvního českého prezidenta bude v pátek v poledne v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Památku exprezidenta Václava Havla uctí Česko třídenním státním smutkem. Vláda na mimořádném smutečním jednání rozhodla, že potrvá od středy do pátku. Na veřejných budovách budou vyvěšeny vlajky na půl žerdi. V pátek v poledne by měli občané na doporučení vlády Havlovu památku uctít minutou ticha. Slováci budou smutek držet v pátek, usnesl se chvíli před českou vládou slovenský kabinet. Vláda také parlamentu navrhne, aby přijal speciální zákon, v němž by byly vyzdvihnuty Havlovy zásluhy o stát. Mělo by v něm být napsáno, že se exprezident zasloužil o svobodu a demokracii, uvedl premiér po krátkém zasedání.

Rakev s ostatky bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Pražského hradu tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Ke smutečnímu shromáždění se v historickém sále využívaném jen výjimečně při státních svátcích sejdou vysocí ústavní činitelé a zástupci českého veřejného života. Prezident Václav Klaus přednese projev.

Celá trasa smutečního průvodu z Loretánského náměstí až do Vladislavského sálu bude lemována vojáky. Celkem se jich podle informací generálního štábu slavnosti zúčastní 600. Veřejnost bude moct sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z prvního a druhého hradního nádvoří. Shromáždění ve Vladislavském sále bude také přenášeno na velkoplošné obrazovky, které budou umístěny na druhém nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí, uvedl Hradu Radim Ochvat.

Snahou organizátorů pohřbu je poslední rozloučení s někdejší hlavou státu co nejvíce přiblížit prvorepublikové tradici. Ve Vladislavském sále ve středu zahraje Česká filharmonie, která kvůli státnímu smutku zrušila koncerty. Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta.

Smuteční průvod vyjde v 8 hodin ráno z centra Pražská křižovatka na Hrad. Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Do areálu Hradu vstoupí Bránou gigantů a dále přes první, druhé a třetí nádvoří do Starého královského paláce.

Veřejnost se s exprezidentem bude moct na Hradě rozloučit od 13:00. Vladislavský sál tam bude podle informací Hradu zpřístupněn "minimálně do 20:00". Ve čtvrtek se počítá s termínem od 08:00 do 20:00. Vstup do Vladislavského sálu pro veřejnost bude možný přes druhé nádvoří ulicí Na Vikárce a přes Jiřské náměstí. Ve středu bude do 13:00 areál Hradu uzavřen.

Smuteční bohoslužba se za přítomnosti českých osobností a hostů ze zahraničí na Hradě odehraje v pátek v poledne. Hlavním celebrantem bude arcibiskup Dominik Duka, potvrdil Hrad. I tento obřad bude moct veřejnost sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na druhém hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. Vojáci z pražského velitelství vzdají v pátek poctu svému bývalému nejvyššímu veliteli vystřelením 21 dělostřeleckých salv.

První polistopadový prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli ráno na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Vyjádření soustrasti přicházejí z celého světa. V Česku si lidé připomněli už v neděli Havlovu památku na několika shromážděních i zapalováním svíček. Na řadě významných budov visí černé vlajky.

Přečteno: 618x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo