romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozloučení s Václavem Havlem: Tomáš Halík, světoví státníci i "Plastici"

Praha, 21.12.2011 11:53, (ROMEA)
Foto: Lukáš Houdek

Smuteční bohoslužby za Václava Havla se včera v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu zúčastnily stovky lidí. Ve zcela zaplněných prostorách kostela se za prvního polistopadového prezidenta, bojovníka za demokracii, disidenta a dramatika Václava Havla pomodlil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) či senátor Petr Pithart. Rekviem vedl Havlův dlouholetý přítel, kněz Tomáš Halík. V pátek proběhne slavnostní obřad v katedrále sv. Víta za úřasti zahraničních státníků a večer koncert v pražském sále Lucerna, kde se s Václavem Havlem rozloučí i skupina The Plastic People of the Universe.

Slabost v sílu

Kostel na Křižovnickém náměstí v centru Prahy se začal plnit již půl hodiny před začátkem mše, kterou v 19:00 zahájil hrou na flétnu Jiří Stivín. O chvíli později na místě zaznělo také slavné Requiem W. A. Mozarta v podání souboru Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga a Kühnova smíšeného sboru.

"Jsou chvíle, kdy je bolest proměněna v pokoru a slabost v sílu. A my se budeme snažit, aby právě tato chvíle bylo touto příležitostí. Příležitostí nadechnout se nové naděje," uvedl ve své úvodní řeči Halík a Havla označil za statečného a moudrého muže, pro něhož pravda a svoboda nebyly prázdnými pojmy.

Halík poté na místě přivítal zástupce akademické a politické scény, ale i širokou veřejnost, která do kostela Nejsvětějšího Salvátora dorazila v opravdu hojném počtu. Bohoslužbu sledovaly stovky lidí nejen v hlavních prostorách kostela, ale i v předsálí a desítky Pražanů postávaly dokonce i na ulici. Zádušní mše za zemřelého exprezidenta se dnes konala také v kostele sv. Karla Boromejského a v kostele sv. Jiljí v Husově ulici.

Páteční rozloučení

Páteční poslední rozloučení s prezidentem Václavem Havlem zahájí v Chrámu svatého Víta minuta ticha, následovat bude zádušní mše. Zazní Dvořákovo Rekviem v podání České filharmonie. Při smutečním obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. Do katedrály se dostane zhruba tisícovka pozvaných hostů, mezi nimi někteří světoví státníci. Veřejnost bude moci poslední rozloučení s Havlem sledovat na nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí na velkoplošných obrazovkách.

Na tento slavnostní ceremoniál se chystá řada světových politiků, mimo jiné nejvyšší představitelé Spojených států, Německa, Francie, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a dalších zemní. Například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a její manžel, americký exprezident Bill Clinton, Christian Wulff, Nicolas Sarkozy, Ivan Gašparovič, Heinz Fischer, Pál Schmitt, slovenský prezident Gašparoviče a premiérka Iveta Radičová, slovinský prezident Danilo Türk a legendární vůdce polského odborového svazu Solidarita a první nekomunistický prezident Polska po roce 1989 Lech Walesa.

Čtyři komunisti odmítli účast

Čtyři komunističtí poslanci podle deníku Právo odmítli v úterý uctít památku bývalého prezidenta Václava Havla, který v neděli zemřel. Svůj postoj oznámili na jednání svého klubu, který to vzal na vědomí. Piety ve sněmovně se nechtěli zúčastnit místopředseda KSČM Stanislav Grospič, šéfka pražské organizace Marta Semelová, bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček a poslanec Pavel Hojda, napsal dnes list.

S Havlem se v Lucerně rozloučí 'Plastici'

Skupina The Plastic People of the Universe vystoupí 23. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny na rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem, které pro širokou veřejnost pořádá v prostorách paláce Lucerna jeho bratr Ivan Havel.

Václav Havel se podílel na některých albech legendární skupiny i její činnosti do té míry, že měl čestný titul nehrajícího člena 'Plastiků'. Vedle nich se na pódiu vystřídají skupiny Jasná páka, Garage, Hudba Praha a Velvet Underground Revival.

Přesný program vystoupení Plastiků není zatím jasný, protože nevíme, kolik času budeme mít. Ale na úvod zazní skladba Nikdo, která se k Havlovi velmi hodí, a na závěr Kanárek s mírně upraveným textem. V textu Nikdo skupina zpívá "Nikdo nikdy nikde nikam se nedostal. Snad já? Takový vůl přece jen nejsem...".

Účast zahraničních hvězd, mezi nimiž by se mohl objevit rocker Lou Reed nebo písničkářky Joan Baezová a Suzanne Vega, se zatím nepotvrdila.

ČTK, fk, čtk
Přečteno: 831x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo