romea - logo
29. února 2020 (sobota)
svátek má Horymír
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROZSUDEK NAD ŽHÁŘI: Vaculík, Lukeš, Müller - 22 let, Cojocaru - 20 let

Ostrava, 20.10.2010 16:29, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově dnes Krajský soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení.David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Soud je uznal vinnými z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci ve spolupachatelství. Pachatelé mají zaplatit mnohamilionové odškodné. Verdikt zatím není pravomocný, čtveřice se proti rozhodnutí soudu odvolala a proces tak bude pokračovat u Vrchního soudu v Olomouci. David Vaculík vyslechl rozsudek v košili Thor Steiner a Jaromír Lukeš v černém tričku s nápisem Ragnarok, což je hudební skupina white power music.

VIDEO
Přímý přenos ČT24

Všichni mladíci mají trest vykonat ve věznici se zvýšenou ostrahou a mají zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun. Za léčebné výlohy poškozených mají dát Revírní bratrské pokladně 7,5 milionu korun, odškodné pro Natálii činí 9,5 milionu a pro její rodiče 72.000 korun.

Předseda senátu Miloslav Studnička během zdůvodňování rozsudku zpochybnil výpovědi obžalovaných a připomněl důkazy, na základě kterých se potvrdila účast čtveřice při útoku i jeho rasistický podtext. Jak řekl, čtveřice pachatelů patří k sympatizantům extrémní pravice, což potvrzují i věci .- včetně hudebních a filmových nahrávek a knih - které policie zajistila při domovních prohlídkách mladíků. Obvinění se také aktivně podíleli na neonacistických akcích, ať už se jednalo o koncerty nebo demonstrace. Cílem útoku bylo zabít obyvatele domu, který čtveřice zapálila, prohlásil Studnička, "akce byla naplánována, dům byl vytipován." Čtveřici označil za společensky nebezpečnou, proto jsou podle něj výjimečné tresty na místě. Výjimkou je Václav Cojocaru, který akci neorganizoval a proto dostal o dva roky nižší trest. "Celá tato akce připomíná Křišťálovou noc, která byla vedena proti Židům," připodobnil předseda senátu žhářský útok k historické události v Německu," dodal předseda senátu.

Trojici Vaculík, Müller a Lukeš vyšší tresty soud uložil především proto, že akci společně plánovali. Údajně místo společné cesty na neonacistickou demonstraci v Čechách. Ta se jim zdála příliš nákladná, tak vymysleli jiný program. Všichni tři navíc byli v minulosti už souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu.

Rozsudek si vyslechla také matka Natálky Anna Siváková. "Spadl mi kámen ze srdce. Je to spravedlivý trest," řekla po vynesení ortelu. Siváková viděla všechny čtyři žháře na vlastní oči poprvé. „Moc jsem se ale na ně nedívala, nešlo to. Byl to strašný pocit,“ řekla Siváková, která podle svých slov žhářům nikdy neodpustí. „Ať přijdou za Natálkou, až je pustí z vězení. Ať prosí o odpuštění Natálku, které zničili celý život,“ řekla. Otec Natálky se hlavního líčení neúčastnil. „Vzal si v práci dovolenou a je doma s Natálkou,“ řekla Anna Siváková.

Markus Pape, zmocněnec Natálčina otce Pavla Kudrika k případu řekl: "Hlavní pachatelé, kterými jsou ideologové neonacistického hnutí, potrestáni nebyli. Sedí doma u počítače a smějí se tomu systému."

Zmocněnec popálené Natálky Pavel Uhl rozhodnutí soudu vítá. Odpovídající mu přijde i výše odškodnění, které soudní senát nařídil obviněným zaplatit. "Soud má podle mě jasné důkazy, které potvrzují úmysl vraždit," sdělil Uhl v reakci na napadení rozsudku obhájci žhářů.

Odvolání advokátů obžalovaných se očekávalo. Obhájci Müllera, Cojocarua a Lukeše totiž chtěli mírnější potrestání za obecné ohrožení či ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Advokát Vaculíka žádal zproštění viny. Státní zástupkyně požadovala pro tři souzené za pokus o rasově motivovanou vraždu výjimečné tresty.

„Považuji to za sociální popravu,“ řekl České televizi krátce po skončení líčení obhájce Václava Cojocaru Ladislav Myšák, byť jeho klient dostal ze všech čtyř obžalovaných nejnižší trest 20 let. Výši trestu považuje za nepřiměřenou a vycházející z nesprávné právní kvalifikace. Myšák uvedl, že nikdy nic nenamítal proti trestnému činu poškození cizí věci, nesouhlasí ale s pokusem o vraždu. „Čin mého klienta nese znaky nedbalostního ublížení na zdraví,“ doplnil Myšák s tím, že u takovéto kvalifikace je trestní sazba dva roky.

Obhájkyně Ivo Müllera Markéta Polišenská se také odvolala. „Tato právní kvalifikace není pro tuto věc přiléhavá, soud by měl podle nás kvalifikovat případ jako obecné ohrožení,“ řekla Polišenská. „Můj klient nikdy nespáchal násilný trestný čin.“ řekla advokátka na fakt, že soud při vynesení verdiktu u jejího klienta zohlednil jeho trestní minulost.

Žalobkyně Brigita Bilíková považuje rozsudek za spravedlivý. "Nemohu mít jakékoliv připomínky. Tresty jsou sice o něco vyšší a diferenciace mezi obžalovanými nižší. Vše je ale v mezích podaného návrhu," řekal Bilíková. Podle ní by rozsudek měl na další neonacisty zapůsobit i jako generální prevence.

Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a bude mít doživotní následky. Čtyřem mladým neonacistům žalobkyně navrhla tresty v rozmezí od 15 do více než 20 let. Naopak advokáti tří stíhaných žádali od počátku mírnější potrestání, čtvrtý dokonce zproštění obžaloby.

Tři ze souzených - Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru s policií či soudem v určitém rozsahu spolupracovali. Svou účast na akci, která měla být dle spisu oslavou 120. narozenin Adolfa Hitlera, přiznali. Všichni ale odmítli cílený útok na dům obývaný lidmi. Tvrdili, že podle nich šlo o sklad kradeného zboží. Čtvrtý souzený David Vaculík nevypovídal dosud vůbec.

Čtyři mladí muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Poté ujeli. Policie je zadržela v srpnu. Předtím je asi tři měsíce sledovala. Celkem zatkla 12 lidí, čtyři z nich obvinila, zbylé propustila.

KAM DÁL?

ČTK, fk,, Novinky.cz
Přečteno: 4217x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, zprávy, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Žhářský útok, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo