romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozsudek pro žháře z Vítkova až na malou korekci potvrzen

Olomouc, 28.3.2011 15:39, (Romano Voďi)

Předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Milan Kaderka dal v procesu s obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově za pravdu svému ostravskému kolegovi. Výši trestů tří viníků (pro Davida Vaculíka a Jaromíra Lukeše po 22 letech a Václava Cojocaru 20 let odnětí svobody) ponechal stejnou, u čtvrtého Ivo Müllera snížil za projevenou lítost a spolupráci s policií o dva roky, také na 20 let.

Stejná strategie

V písemné verzi rozsudku ostravský soudce Miloslav Studnička krok za krokem vysvětloval, proč se rozhodl k tak vysokým trestům. „… dne 18.4. 2009 kolem 23.45 hod., po předchozím plánování, poté, co obžalovaný Jaromír Lukeš, znalý místních poměrů ve Vítkově, ok. Opava, vytipoval dům č.p. 58 v ulici Opavská ve Vítkově, obývaný početnou romskou rodinou s malými dětmi, v úmyslu založit požár a usmrtit obyvatele domu pro jejich příslušnost k etnické menšině,“ píše se v rozsudku hned za nejdůležitější větou „Se uznávají vinnými“.
Advokáti obžalovaných přesto taktiku neměnili a před olomouckým Vrchním soudem letos 17. března předstoupili se stejnými argumenty jako u Krajského soudu v Ostravě. Všichni čtyři se shodli na tom, že nebyl prokázán vražedný úmysl a právní zástupce Davida Vaculíka Petr Kausta navíc stále trval na svém, že nebyla prokázána ani přítomnost jeho klienta na místě činu.
„Soud doplnil mezery v obžalobě smyšlenkami,“ kritizoval rozsudek ostravského soudu advokát obžalovaného Lukeše (zvaného Jerry) Pavel Pěnkava. A jeho kolega Kausta v návaznosti na něj požadoval: „Čin by měl být překvalifikován na obecné ohrožení s ohledem na rozsudek v kauze Bedřiška.“

Vítkov není Bedřiška

Vrchní soud v Olomouci totiž letos v březnu za žhářský útok na domek obývaný romskou rodinou v ostravské kolonii Bedřiška udělil tresty za obecné ohrožení 4 a 7,5 roku odnětí svobody. Kauzy ale mají společné pouze dva body: způsob provedení (zápalná lahev) a etnicitu obětí (romská). To hlavní ale bylo rozdílné, v případu Bedřišky se nejednalo o zločin z nenávisti.
Po dlouhotrvajících sousedských sporech nechala matka svého nezletilého syna vhodit do domku sousedů jednu zápalnou lahev a pak spolu přes okno pozorovali, co se bude dít. Rána rozbitého skla probudila čtrnáctiletou dívku, a ta počínající oheň uhasila. Nikdo nebyl zraněn.
Oproti tomu v případě Vítkov bylo předvedeno množství důkazů, ať už předmětů zabavených při domovních prohlídkách u obžalovaných nebo posudků soudních znalců, které potvrzovaly, že čtveřice sympatizuje s nenávistnou ideologií a zapojuje se do akcí neonacistické scény. Dům devítičlenné rodiny ve Vítkově si vybrali „jen proto“, aby poslali vzkaz celé jimi nenáviděné komunitě – Romům. S dospělými ani nezletilými členy rodiny se nikdy (podle obou zainteresovaných stran) osobně nesetkali oni ani nikdo z jejich rodiny. Podle státní žalobkyně Vrchního státního zastupitelství Jarmily Večeřové o vražedném úmyslu stejně jako o hlavním motivu zviditelnění neonacistického hnutí není pochyb. Podobně jako její ostravská kolegyně Brigita Bilíková tvrdí, že samotnou manifestací síly mělo být už vybrané datum útoku – během víkendu z 18. na 19. dubna, tedy den před narozením nacistického diktátora Adolfa Hitlera, které měl Václav Cojocaru v kalendáři označené knírkatým emotikonem. A předseda senátu Kaderka se k ní v rozsudku přidal: „Navíc jim bylo jedno, jestli obyvatelé domu zemřou. Tato lhostejnost se tak dá považovat minimálně za nepřímý úmysl vraždit.“

Odpovídající tresty

Rozsudek Vrchního soudu se stal okamžitě pravomocným, a tak s půlnocí skončila čtveřici viníků vazba a začal ofi ciální trest. Možnosti v rámci české justice už mají pouze dvě: dovolání se k Nejvyššímu soudu (ten ale nerozhoduje o výši trestů) a případně ústavní stížnost.
V den vynesení rozsudku Vrchního soudu se v jednací síni objevila i Anna Siváková, matka popálené Natálie. Na otázku novinářů, co ještě zotavující se holčičku (ta má za sebou čtrnáct operací a další budou následovat, přitom žádná všechny trvalé následky neodstraní) čeká, odpověděla: „Zanedlouho půjde na náročnou operaci kůže na krku, kolem pusy a pravé ruky.“

Přečteno: 2151x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RV 3/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo