romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rumunská nevládní organizace odsuzuje extremismus vůči Romům

Bukurešť, 10.12.2009 18:40, (ROMEA)

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv rumunská nevládní organizace dnes odsoudila extremismus, který podle ní v Evropě narůstá vůči členům romské komunity. Informuje o tom agentura AFP.

Rumunské sdružení Romani Criss ve své zprávě tvrdí, že rok 2009 byl rokem opětovného nárůstu extremismu v Evropě. "Situace je alarmující, neboť extremismus vůči Romům získává půdu pod nohama v mnoha evropských zemích," uvádí. Rasové násilí proti Romům nabralo na síle v takových zemích, jako je Itálie, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, píše se v dokumentu.

V Maďarsku byli podle sdružení letos zabiti čtyři Romové. V Rumunsku zase asi 40 Romů z vesnice Sanmartin muselo opustit své domovy a spát v lese po několika útocích, jež proti nim vedli "Rumuni maďarského původu, kteří Romy obviňují z protisociálního chování". Zpráva rovněž upozorňuje na nedobrou situaci rumunských Romů v Itálii.

Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo