romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rumunský ministr zahraničí čelí kritice za rasistický výrok

Bukurešť, 20.2.2010 15:48, (ROMEA)

Rumunský ministr zahraničí Teodorem Baconschim čelí zdrcující kritice za svůj rasistický výrok, že někteří Romové se rodí jako kriminálníci. Cituje deník Právo místní server www.nineoclock.ro.

Výroku se ministr podle serveru dopustil při jednání se státním tajemníkem francouzského ministerstva zahraničí Pierrem Lellouchem, když s ním probíral hromadné vracení romských imigrantů do Rumunska a financování programu jejich začlenění do společnosti. Baconschim prohlásil, že v případě některých rumunských komunit ve Francii, především romských, existují „určité fyziologické, vrozené problémy s kriminalitou“.

Několik desítek neziskových organizací podepsalo protestní dopis, kde žádají ministrovu rezignaci. „Ministr přímo spojil kriminalitu s etnickou skupinou. Navíc zcela vážně nabídl biologické vysvětlení problému, což je spíše v nacistickém stylu,“ stojí v jejich společném prohlášení.

V Rumunsku se k romskému etniku hlásí 530 tisíc lidí, podle nevládních organizací jich tu však žije 2,5 miliónu. Do Francie odešlo podle odhadů asi 20 tisíc Romů. Loni jich Paříž vrátila zpět osm tisíc, část ale do Francie tajně přijela zpět. Navrácení Romové jako návratovou pomoc dostanou 300 eur na dospělého a 100 eur na dítě.

KAM DÁL?
Francie vrací rumunské Romy domů, financuje jejich reintegraci

ryz, Právo
Přečteno: 951x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo