romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunský ministr zahraničí čelí kritice za rasistický výrok

Bukurešť, 20.2.2010 15:48, (ROMEA)

Rumunský ministr zahraničí Teodorem Baconschim čelí zdrcující kritice za svůj rasistický výrok, že někteří Romové se rodí jako kriminálníci. Cituje deník Právo místní server www.nineoclock.ro.

Výroku se ministr podle serveru dopustil při jednání se státním tajemníkem francouzského ministerstva zahraničí Pierrem Lellouchem, když s ním probíral hromadné vracení romských imigrantů do Rumunska a financování programu jejich začlenění do společnosti. Baconschim prohlásil, že v případě některých rumunských komunit ve Francii, především romských, existují „určité fyziologické, vrozené problémy s kriminalitou“.

Několik desítek neziskových organizací podepsalo protestní dopis, kde žádají ministrovu rezignaci. „Ministr přímo spojil kriminalitu s etnickou skupinou. Navíc zcela vážně nabídl biologické vysvětlení problému, což je spíše v nacistickém stylu,“ stojí v jejich společném prohlášení.

V Rumunsku se k romskému etniku hlásí 530 tisíc lidí, podle nevládních organizací jich tu však žije 2,5 miliónu. Do Francie odešlo podle odhadů asi 20 tisíc Romů. Loni jich Paříž vrátila zpět osm tisíc, část ale do Francie tajně přijela zpět. Navrácení Romové jako návratovou pomoc dostanou 300 eur na dospělého a 100 eur na dítě.

KAM DÁL?
Francie vrací rumunské Romy domů, financuje jejich reintegraci

ryz, Právo
Přečteno: 955x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo