romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunský prezident požádal Sarkozyho o zastavení vyhošťování Romů

Bukurešť, 23.9.2010 14:25, (ROMEA)

Rumunský prezident Traian Basescu dnes řekl, že minulý týden v Bruselu osobně požádal francouzského kolegu Nicolase Sarkozyho, aby "se pokusil zastavit" vyhošťování rumunských Romů. Připustil, že nedostal jasnou odpověď, ale ujistil zároveň, že se dohodli na další diskusi a že vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají přátelské.

Deportace více než tisíce rumunských a bulharských občanů vesměs romského původu, kteří jsou ve Francii ilegálně, a likvidace jejich táborů v minulých týdnech vyvolalo kritiku Evropské unie, OSN i Vatikánu. EU dokonce pohrozila Francii právními kroky kvůli vyhošťování Romů.

Podle Baseska Sarkozy rumunskému prezidentovi slíbil, že toto téma znovu projednají při dalším setkání, pravděpodobně v příštích týdnech v Paříži. "Odpověď nebyla jasná, ale projednáme to, až se znovu uvidíme. Máme se setkat v příštích týdnech," řekl Basescu na setkání se zahraničními novináři v Bukurešti a dodal, že žádné přesné datum stanoveno nebylo.

Basescu odmítl, že by mezi ním a Sarkozym vzniklo napětí, jak to někteří dedukovali z fotografií uveřejněných v rumunském tisku, na nichž oba státníci vyvolávají dojem rušné diskuse.

"Byla to mimořádně přátelská diskuse. Možná jsme oba hodně gestikulovali. Jsou mezi námi přátelské vztahy," ujistil.

Uvedl, že se se Sarkozym shodli na tom, že je třeba najít řešení problému kočovných Romů. "Rumunsko hájí právo Romů pohybovat se svobodně po Evropě. Jsou to evropští občané, a pokud nejsou důkazy, že porušili zákon, musejí mít stejná práva jako každý jiný evropský občan," řekl podle agentury AFP Basescu a dodal, že vyhošťování Romů může být jen "momentálním řešením".

Vztahy mezi Rumunskem a Francií se po zpřísnění francouzské politiky vůči Romům z východní Evropy koncem července vyhrotily. Po neplodných polemikách se ale obě země 9. září dohodly na lepší spolupráci v zájmu zlepšení životních podmínek této menšiny.

Úřad francouzského prezidenta dnes slova šéfa rumunského státu nekomentoval. Trvá na tom, že nová opatření Francie jsou namířena proti nelegálním imigrantům a že romské tábory překypují zločiny.

V Rumunsku žije podle Baseska 1,5 milionu Romů, z nichž milion se integroval, a to i na politické scéně, a 500.000 se ještě neintegrovala. K těm patří kočovní Romové.

Rumunsko se podle něho snaží zlepšit přístup Romů ke vzdělání, o čemž svědčí i místa na univerzitách, která jsou jim vyhrazena.

Basescu zdůraznil, že v Evropě by měl být vyvinut mechanismus, který by pomohl městům, kolem nichž vyrostou romské tábory, zajistit příslušníkům romské menšiny přístup ke vzdělání a také na pracovní trh.

KAM DÁL?
Francouzský premiér volá po celoevropském plánu pro Romy
Guardian: Romové se vracejí domů, sny o lepším životě jsou pryč
Bukurešť chce spolupracovat s Francií ohledně Romů
Romové připravují stížnost na Francii k soudu EU
AFP: Evropa doplatí na neúspěch integrace Romů
Evropský tisk: Romská otázka vyvolala na summitu EU vážnou krizi
Podle Sarkozyho se chystají na Romy i v Německu, Merkelová to popřela
Nečas: Francii jsem v otázce vyhošťování Romů nepodpořil
Nečas v Bruselu: Moje slova nebyla míněna jako podpora Francii. Podle Holomka premiér problému nerozumí
EU: Brusel musí sledovat, jak Paříž zachází s Romy

AFP: Bruselský útok na Francii je neobvyklý, ale...
Francii se ve věci Romů dostalo podpory z Itálie
Také bulharský prezident kritizoval Francii za vyhošťování Romů
Sarkozy vzkázal Redingové, aby přijala Romy u sebe v Lucembursku
S deportacemi Romů z Francie Sarkozyho vláda tvrdě narazila
Eurokomisařka hrozí Francii právními kroky kvůli Romům
SPECIÁL: Francie deportuje Romy

 

Přečteno: 987x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo