romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rumunští prodejci květin protestují proti novým pravidlům

Bukurešť, 20.8.2007 20:05, (CTK)

S kyticemi zářících chryzantém v rukách pochodovali dnes ulicemi Bukurešti prodavači květin a protestovali proti novým pravidlům, která jim zakazují prodávat květiny v provizorních stáncích. Většina prodavačů jsou Romové, jejichž rodiny se živí pouličním prodejem květin již po generace. Nyní se bojí nezaměstnanosti.

VIDEO
Pouliční protest v Rumunsku (Euronews)

Od vstupu Rumunska do Evropské unie 1. ledna se místní úřady chystaly k přijetí pravidel regulujících pouliční prodej. Například noviny se už neprodávají u pultíků na ulici, ale jen ve speciálních kioscích, a stejná pravidla mají být uplatněna na květináře.

Demonstranti mávali před radnicí kyticemi pestrobarevných chryzantém a křičeli: "Chceme prodávat květiny, nechceme diskriminaci!" Skupina Romů ze sdružení květinářů předala na radnici stížnost, v níž vyzývají úřady, aby změnily rozhodnutí o uzavření pouličních stánků. Květináři se obrátili i na prezidenta Traiana Baseska, aby jim pomohl. Basescu býval starostou Bukurešti a byl to on, kdo jim pouliční prodej květin umožnil.

Starosta třetí bukurešťské čtvrti Liviu Negoita řekl, že prodej květin bude omezen na šest měsíců v roce a květináři budou muset prodávat své zboží jen ve speciálních kioscích. Květináři tvrdí, že jejich asociace koupila speciální kiosky, ale úřady je nezkontrolovaly, jak to vyžaduje řád.

V dvoumilionové Bukurešti je odhadem na sedm stovek prodejců květin. Mnoho z nich jsou Romové, kteří prodávají květiny v pouličních stáncích celá desetiletí. S prodejem květin na ulicích začínají mnozí jako děti, jdou ve šlépějích svých rodičů a prarodičů.

"To je tragédie," řekla šestatřicetiletá Mariana Ionitová, která prodává květiny od svých osmi let. "Mám tři děti a můj otec je nemocný. Jsme desetičlenná rodina a ode dneška jsme mimo zákon." Její stánek zavřely úřady dnes časně ráno ve třetím bukurešťském obvodu.

Místní úřady vysvětlily, že odstranily květinové stánky a nepovolené kiosky, protože prodavači květin se stávají pro obyvatele rušivým jevem. Úřady třetího bukurešťského obvodu tvrdí, že květinářům nabídly alternativní místa pro jejich obchod.
Ale mnoho demonstrantů nepřesvědčily. "Narodili jsme se s květinami a také s nimi zemřeme. Svým obchodem město zkrášlujeme," řekl mluvčí sdružení květinářů Radu Paul.

Přečteno: 1100x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo