romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunští prodejci květin protestují proti novým pravidlům

Bukurešť, 20.8.2007 20:05, (CTK)

S kyticemi zářících chryzantém v rukách pochodovali dnes ulicemi Bukurešti prodavači květin a protestovali proti novým pravidlům, která jim zakazují prodávat květiny v provizorních stáncích. Většina prodavačů jsou Romové, jejichž rodiny se živí pouličním prodejem květin již po generace. Nyní se bojí nezaměstnanosti.

VIDEO
Pouliční protest v Rumunsku (Euronews)

Od vstupu Rumunska do Evropské unie 1. ledna se místní úřady chystaly k přijetí pravidel regulujících pouliční prodej. Například noviny se už neprodávají u pultíků na ulici, ale jen ve speciálních kioscích, a stejná pravidla mají být uplatněna na květináře.

Demonstranti mávali před radnicí kyticemi pestrobarevných chryzantém a křičeli: "Chceme prodávat květiny, nechceme diskriminaci!" Skupina Romů ze sdružení květinářů předala na radnici stížnost, v níž vyzývají úřady, aby změnily rozhodnutí o uzavření pouličních stánků. Květináři se obrátili i na prezidenta Traiana Baseska, aby jim pomohl. Basescu býval starostou Bukurešti a byl to on, kdo jim pouliční prodej květin umožnil.

Starosta třetí bukurešťské čtvrti Liviu Negoita řekl, že prodej květin bude omezen na šest měsíců v roce a květináři budou muset prodávat své zboží jen ve speciálních kioscích. Květináři tvrdí, že jejich asociace koupila speciální kiosky, ale úřady je nezkontrolovaly, jak to vyžaduje řád.

V dvoumilionové Bukurešti je odhadem na sedm stovek prodejců květin. Mnoho z nich jsou Romové, kteří prodávají květiny v pouličních stáncích celá desetiletí. S prodejem květin na ulicích začínají mnozí jako děti, jdou ve šlépějích svých rodičů a prarodičů.

"To je tragédie," řekla šestatřicetiletá Mariana Ionitová, která prodává květiny od svých osmi let. "Mám tři děti a můj otec je nemocný. Jsme desetičlenná rodina a ode dneška jsme mimo zákon." Její stánek zavřely úřady dnes časně ráno ve třetím bukurešťském obvodu.

Místní úřady vysvětlily, že odstranily květinové stánky a nepovolené kiosky, protože prodavači květin se stávají pro obyvatele rušivým jevem. Úřady třetího bukurešťského obvodu tvrdí, že květinářům nabídly alternativní místa pro jejich obchod.
Ale mnoho demonstrantů nepřesvědčily. "Narodili jsme se s květinami a také s nimi zemřeme. Svým obchodem město zkrášlujeme," řekl mluvčí sdružení květinářů Radu Paul.

Přečteno: 1106x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo