romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunští Romové chtějí demisi ministra kvůli rasistickému výroku

Bukurešť, 25.2.2010 11:06, (ROMEA)

Na 200 členů rumunských romských organizací demonstrovalo ve středu v Bukurešti před sídlem vlády a požadovalo demisi ministra zahraničí Teodora Baconschiho. Důvodem byl údajný ministrův rasistický výrok během nedávného jednání s francouzským státním tajemníkem Pierrem Lellouchem o řešení nezákonného chování rumunských Romů ve Francii. Informovaly dnes o tom tiskové agentury.

"Nemůžeme akceptovat rasismus na tak vysokém místě a zároveň očekávat, že místní orgány státu jako ředitel školy, policista nebo starosta budou na Romy nahlížet jako na rovnoprávné občany a pokusí se pro ně něco udělat," prohlásil šéf Občanské aliance Romů Davod Marc médiím.

Demonstranti z řad romských aktivistů z různých částí země nesli transparenty s nápisy Baconschi - ministr krajností nebo Jsme Romové, a proto zločinci. Skandovali Demisi! Demisi!, napsala agentura AFP.

Romské organizace tak reagovaly na dva týdny starý ministrův výrok z jednání se státním tajemníkem francouzského ministerstva pro evropské záležitosti Lellouchem, který přijel do Bukurešti jednat o způsobu repatriace desítek tisíc rumunských Romů, kteří v posledních letech přišli do Francie a žijí tam jako ilegální migranti. Baconschi na okraj jednání prohlásil, že jeho země má údajně "fyziologické, přírodou dané problémy s kriminalitou v některých rumunských komunitách, zvláště v menšině romského původu". Výrok zachytila a zveřejnila agentura AFP.

V uplynulých dnech již některé nevládní organizace proti výroku protestovaly a požadovaly ministrovu demisi s argumentem, že "klade přímý vztah mezi zločinností a etnikem". Baconschi však následně obvinění odmítl a prohlásil, že jeho slova byla špatně interpretována a jeho přesvědčení "nemá nic společného s rasismem".

Agentura DPA však poukazuje na to, že také oficiální tiskové prohlášení rumunské vlády po jednání s Lellouchem mluví o "opatřeních k prevenci a potírání kriminality příslušníků romské menšiny na francouzském území".

Také francouzská státní železniční společnost (SNCF) vylepila v těchto dnech ve svých soupravách plakáty, na kterých vyzývá cestující ke zvýšené opatrnosti nad svými zavazadly v případě, že ve vlaku cestují spolu s "Rumuny". Po obvinění z xenofobie vedení SNCF letáky nařídilo strhnout. Jednalo se prý o "nešťastně zvolená slova".

Ve Francii je podle odhadů nyní asi 20.000 rumunských Romů, z nichž jen velmi malá část má pracovní smlouvu. Všichni ostatní, kteří se zdržují ve Francii ilegálně, žijí z nejasných zdrojů a mají být postupně dopraveni zpět do Rumunska. Stane se tak na bázi programu o třech základních bodech, které Lellouche v Bukurešti dojednal. Dostanou k tomu jako návratovou pomoc 300 eur (asi 7800 Kč) na dospělého a 100 eur na dítě (asi 2600 Kč). V Rumunsku pak budou moci čerpat z výhod reintegračního programu financovaného Francií, dalšími prostředky by na integraci Romů do rumunské společnosti měla přispět Evropská unie.

KAM DÁL?
Rumunský ministr zahraničí čelí kritice za rasistický výrok
Francie vrací rumunské Romy domů, financuje jejich reintegraci

 

Přečteno: 838x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo