romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rumunští Romové chtějí demisi ministra kvůli rasistickému výroku

Bukurešť, 25.2.2010 11:06, (ROMEA)

Na 200 členů rumunských romských organizací demonstrovalo ve středu v Bukurešti před sídlem vlády a požadovalo demisi ministra zahraničí Teodora Baconschiho. Důvodem byl údajný ministrův rasistický výrok během nedávného jednání s francouzským státním tajemníkem Pierrem Lellouchem o řešení nezákonného chování rumunských Romů ve Francii. Informovaly dnes o tom tiskové agentury.

"Nemůžeme akceptovat rasismus na tak vysokém místě a zároveň očekávat, že místní orgány státu jako ředitel školy, policista nebo starosta budou na Romy nahlížet jako na rovnoprávné občany a pokusí se pro ně něco udělat," prohlásil šéf Občanské aliance Romů Davod Marc médiím.

Demonstranti z řad romských aktivistů z různých částí země nesli transparenty s nápisy Baconschi - ministr krajností nebo Jsme Romové, a proto zločinci. Skandovali Demisi! Demisi!, napsala agentura AFP.

Romské organizace tak reagovaly na dva týdny starý ministrův výrok z jednání se státním tajemníkem francouzského ministerstva pro evropské záležitosti Lellouchem, který přijel do Bukurešti jednat o způsobu repatriace desítek tisíc rumunských Romů, kteří v posledních letech přišli do Francie a žijí tam jako ilegální migranti. Baconschi na okraj jednání prohlásil, že jeho země má údajně "fyziologické, přírodou dané problémy s kriminalitou v některých rumunských komunitách, zvláště v menšině romského původu". Výrok zachytila a zveřejnila agentura AFP.

V uplynulých dnech již některé nevládní organizace proti výroku protestovaly a požadovaly ministrovu demisi s argumentem, že "klade přímý vztah mezi zločinností a etnikem". Baconschi však následně obvinění odmítl a prohlásil, že jeho slova byla špatně interpretována a jeho přesvědčení "nemá nic společného s rasismem".

Agentura DPA však poukazuje na to, že také oficiální tiskové prohlášení rumunské vlády po jednání s Lellouchem mluví o "opatřeních k prevenci a potírání kriminality příslušníků romské menšiny na francouzském území".

Také francouzská státní železniční společnost (SNCF) vylepila v těchto dnech ve svých soupravách plakáty, na kterých vyzývá cestující ke zvýšené opatrnosti nad svými zavazadly v případě, že ve vlaku cestují spolu s "Rumuny". Po obvinění z xenofobie vedení SNCF letáky nařídilo strhnout. Jednalo se prý o "nešťastně zvolená slova".

Ve Francii je podle odhadů nyní asi 20.000 rumunských Romů, z nichž jen velmi malá část má pracovní smlouvu. Všichni ostatní, kteří se zdržují ve Francii ilegálně, žijí z nejasných zdrojů a mají být postupně dopraveni zpět do Rumunska. Stane se tak na bázi programu o třech základních bodech, které Lellouche v Bukurešti dojednal. Dostanou k tomu jako návratovou pomoc 300 eur (asi 7800 Kč) na dospělého a 100 eur na dítě (asi 2600 Kč). V Rumunsku pak budou moci čerpat z výhod reintegračního programu financovaného Francií, dalšími prostředky by na integraci Romů do rumunské společnosti měla přispět Evropská unie.

KAM DÁL?
Rumunský ministr zahraničí čelí kritice za rasistický výrok
Francie vrací rumunské Romy domů, financuje jejich reintegraci

 

Přečteno: 832x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo