romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunští Romové přirovnali vyhošťování k deportacím z války

Bukurešť, 9.9.2010 9:35, (ROMEA)

Jeden z předáků rumunských Romů Iulian Radulescu přirovnal vyhošťování svých krajanů z Francie k deportacím menšin za druhé světové války a prezidenta Nicolase Sarkozyho k rumunskému prohitlerovskému diktátorovi. Francouzské ministerstvo zahraničí odmítlo jeho výroky komentovat s odůvodněním, že nechce zabředávat do "nepřínosných debat".

Jednasedmdesátiletý Radulescu v této souvislosti obvinil francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že se chová jako někdejší rumunský diktátor Ion Antonescu, který se paktoval s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

Antonescu v roce 1942 nařídil deportaci 25.000 Romů z Rumunska do sovětské podněsterské oblasti, kterou rumunská armáda obsadila. Následkem toho zahynulo 11.000 lidí. Odhaduje se, že celkově za holokaustu zahynulo v Evropě kolem 220.000 až 500.000 Romů.

"Sarkozy udělal to, co Antonescu," prohlásil dnes Radulescu podle agentury AP. Podle něj platí stovky Romů za kriminalitu páchanou hrstkou lidí. Právě rozšířenou zločinnost mezi nelegálními přistěhovalci označují francouzské úřady za jeden z hlavních motivů repatriace imigrantů do zemí jejich původu.

Od začátku letošního roku Francie vrátila do jejich vlasti přes 8300 Romů, kteří neměli povolení k pobytu. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou v červenci upřesnil Sarkozy a která je zaměřena především na nelegální imigranty a právě Romy. Vyhošťování Romů vyvolalo ostré reakce. Znepokojení vyjádřily mimo jiné Evropská komise i Rada Evropy a také Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD).

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dal dokonce najevo názor, že francouzská opatření mohou zavánět rasismem.

"Je nespravedlivé být vyhoštěn, když jste občan dodržující zákony," prohlásil dnes také Radulescu na tradičních romských oslavách svátku Panenky Marie.

V horách poblíž transylvánské vesnice Costesti se každým rokem 8. září, v den narození Panny Marie, shromažďují tisíce Romů, aby sjednali sňatky svých dětí, pohovořili a ukázali své bohatství.

Jiný romský předák Florin Cioaba, který se prohlašuje za romského krále, tvrdil, že Romové v Evropě jsou obecně diskriminováni. Podle něj jedny zákony platí pro evropské občany a jiné pro Romy.

"Když způsobí přestupek osoba romské národnosti, nikdy se nehovoří o jednotlivci, ale zevšeobecňuje se," dodal Cioaba podle agentury AFP.

Podle agentury se na shromáždění objevili i Romové, kteří zažili vyhoštění z Francie. Řada netajila svůj záměr se do země vrátit a opustit také chudé Rumunsko. Vede je k tomu prostá matematika: zatímco ve Francii mají naději na zisk několika eur denně na sociální pomoci, v Rumunsku se s podobnou částkou musejí vystačit celý měsíc.

Do Rumunska mají ve čtvrtek přijet francouzský ministr pro přistěhovalectví Eric Besson a Sarkozyho poradce pro evropské záležitosti Pierre Lellouche, aby problematiku vyhošťování Romů projednali.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Francie deportuje Romy

Přečteno: 1084x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EU, FrancieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo