romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunští Romové vyzvali k bojkotu francouzského zboží

Paříž/Bukurešť, 30.8.2010 18:23, (ROMEA)

Občanská aliance rumunských Romů vyzvala k evropskému bojkotu francouzských produktů a k demonstracím 6. září proti politice Paříže vůči romské menšině. Sdělil to dnes předseda aliance David Mark, jehož organizace zastřešuje 21 romských sdružení v zemi. Server Romea.cz výzvu v anglickém jazyce zveřejnil o víkendu.

Výzva prý byla zaslána všem organizacím na ochranu Romů. "Vyzýváme k tomuto bojkotu od 6. září, v den, kdy Francie pořádá summit, na který je pozváno jen několik evropských zemí k jednání kromě jiného o otázkách Romů," vysvětlil Mark.

NEPŘEHLÉDNĚTE
September 6th... The Infamous French Summit against Roma!

Od začátku letošního roku Francie vrátila do jejich vlasti přes 8300 Romů, kteří neměli povolení k pobytu. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou koncem července vyhlásil prezident Nicolas Sarkozy a která je zaměřena především na nelegální imigranty a právě Romy.

Vyhošťování Romů vyvolalo bouřlivé reakce, znepokojení vyjádřily Evropská komise i Rada Evropy a Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD) vyzval francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Zděšení nad repatriacemi vyjádřili evropští socialisté, odsoudil je Vatikán.

Romové opouštějí nedobrovolně Francii.Podle Marka vznikl u vyhoštěných Romů "pocit ponížení". "Ukončíme výzvu k bojkotu, až Francie zastaví masové vyhošťování a přestane dělat zločince z celé romské obce," řekl šéf aliance.

Dodal, že problémy Romů by se měly projednávat na řádných schůzkách představitelů 27 zemí EU, rozhodně za přítomnosti východoevropských států.

Paříž pořádá 6. září pracovní seminář k otázce azylu a nelegálního přistěhovalectví. Pozvala na něj Německo, Španělsko, Řecko, Itálii, Británii a belgické předsednictví EU. Podle italského ministra vnitra Roberta Maroniho se bude jednat hlavně o Romech.

Český premiér Petr Nečas se dnes ostře ohradil proti tomu, že řada členských států EU včetně Česka nedostala pozvání na ministerské setkání, jehož tématem mají být deportace bulharských a rumunských Romů z Francie. Podle Nečase je selekce "přezíravým a arogantním výrazem", který neodpovídá dobré spolupráci zemí EU.

KAM DÁL?
September 6th... The Infamous French Summit against Roma!
Nečas kritizoval selekci účastníků konference o imigraci v Paříži
Kouchner kvůli polemice kolem Romů prý zvažoval demisi

Nečas nesouhlasí se Schwarzenbergem, rasismus ve vyhoštění Romů z Francie nevidí
S přípravou romského Mnichova v Paříži má problém Kocáb, Schwarzenberg i Joch
Experti OSN kritizují Francii za repatriaci Romů
Chystá se romský Mnichov? Na schůzku o Romech zve Sarkozy pouze velké západní státy
SPECIÁL: Francie deportuje Romy

ČTK, ryz,
Přečteno: 990x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo