romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruská prokuratura se pochlubila zatčením vůdce neonacistů

Moskva, 4.7.2007 14:17, (ČTK)

Moskevská prokuratura dnes oznámila zadržení jednoho z vůdců ruských neonacistů. Maxim Marcinkevič byl obviněn z vyvolávání národnostní nenávisti.

Moskevský student Marcinkevič svého času založil neonacistickou organizaci Format-18, jejíž název je odvozen z pořadí iniciál jména Adolf Hitler v abecedě. Pod stejným názvem také vytvořil internetovou stránku, na které se objevovaly videonahrávky a fotografie útoků na cizince.

Za mříže jej však nejspíše dostal až únorový incident, kdy s dvacítkou společníků vtrhl do známé moskevské kavárny Bilingva, jejíž osazenstvo šokovali hajlováním a vykřikováním dalších extremistických hesel.

"Je chyba státu, že nechal extremismus bujet," řekla agentuře AFP Galina Kojevnikovová ze střediska Sova, monitorujícího rasistické a xenofobní útoky. "Zatčení této významné postavy ve společenství ruských skinů je signál, že stát už nebude tolerovat řádění extremistů," doufá. Podle střediska bylo jen od ledna v Rusku z rasových důvodů napadeno 280 lidí, z toho 34 přišlo o život, a to je o pětinu více než za stejné období loňského roku.

Minulý měsíc petrohradský soud odsoudil na sedm až čtrnáct let vězení čtyři mladíky, kteří v roce 2005 zavraždili konžského studenta lesnického institutu.

Přečteno: 1583x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo