romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruský gang skinheadů byl obviněn ze 20 rasistických vražd

Moskva, 1.7.2008 10:20, (ROMEA/ČTK)

Ruská prokuratura dnes obvinila gang skinheadů vedený dvěma nezletilými z vraždy 20 lidí a z dalších pokusů o vraždy s rasistickými a národnostními motivy, které byly spáchány v posledních osmi měsících. Podle vyšetřovatelů bylo obviněno devět lidí ve věku mezi 17 a 22 lety a také dvaadvacetiletá žena, která jeden z útoků zaznamenala na kameru.

"Natočila na videopásku první zločin, který skupina mladíků spáchala. Zraněná osoba v tomto případě naštěstí útok přežila," oznámil mluvčí vyšetřovacího výboru při generální prokuratuře Vladimir Markin. "Banda si za oběti vybírala osamělé lidi neslovanského původu," dodal Markin. Podle jeho slov má skupina kromě vražd na svědomí také dalších 12 pokusů o vraždu.

Prokuratura označuje gang za skinheady, což je termín, který se v Rusku běžně užívá pro označení mladých pravicových extremistů, kteří mají často oholené hlavy a oblékají se do černých oděvů s nacistickými symboly.

Celkem 32 útoků bylo podle Markina inspirováno "rasovou a národnostní nenávistí" a došlo k nim v posledních osmi měsících od loňského srpna. Dva ze šéfů gangu byli mladiství, v době spáchání zločinů jim bylo 16 let.

Ruští sociologové se snaží pochopit fenomén narůstajícího neonacismu a xenofobie v zemi, která v boji proti nacistickému Německu ve druhé světové válce ztratila miliony obyvatel. Po celém dnešním Rusku není nic neobvyklého vidět hákové kříže a další nacistické symboly namalované na zdech. Židovské hřbitovy a synagogy bývají čas od času zhanobeny po nájezdu neonacistů.

Skupina ruských antifašistů se v dubnu obrátila na úřady se žádostí, aby vyšetřily, jak se jejich osobní údaje ocitly na internetového seznamu krajní pravice mezi "Nepřáteli ruského lidu".

Přečteno: 1905x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo