romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruský mladík se přiznal k rasové vraždě 37 lidí

Moskva, 28.5.2007 17:23, (ČTK)

Ke 37 rasově motivovaným vraždám se moskevským kriminalistům přiznal osmnáctiletý ruský mladík. Zatčen byl v polovině dubna za vraždu ruského občana arménského původu. Policisté nyní mladíkovu výpověď prověřují, podle ruských médií je už ale nejméně část jeho informací potvrzena.

Student školy malby ikon Artur Ryno, hlásící se k hnutí skinheads, se podle listu Vremja Novostěj rozhodl v srpnu 2006 "vyčistit město" společně se svým kamarádem, studentem tělesné výchovy Pavlem Skačevským. Ten však nyní jakýkoliv podíl na útocích odmítá. Policisté je dopadli až letos v dubnu krátce po jejich smrtelném napadení podnikatele Karena Abramjana, kterého nejméně dvacetkrát bodli nožem.

Ryno se policistům postupně přiznal ke 37 rasově motivovaným vraždám, kriminalisté mu však nejprve nevěřili. Jeho výpovědi se však postupně potvrzují, například o ubodání tádžického občana 16. dubna věděl Ryno podrobnosti, které podle policie mohl znát jen vrah.

"Už od školy nenávidím Kavkazany, co přijíždějí do Moskvy, spojují se tady a utlačují Rusy," řekl podle médií tento skinhead při výslechu policistům.

Mladíkům se dlouho dařilo unikat, neboť své útoky důsledně plánovali v různých částech Moskvy. "Čistit město" prý vyráželi večer, většinou na některé z moskevských sídlišť. Tam se toulali po ulicích a vyhlíželi "vhodnou" oběť. V některých případech za večer napadli i několik osob. Ryno podle ruského deníku uvedl, že někdy útočili i před svědky, oběti však nikdy nikdo nepřišel na pomoc.

Případ se na veřejnost dostal jen krátce poté, co organizace Amnesty International ve své výroční zprávě za loňský rok varovala před vzrůstající xenofobií a rasovým násilím v Ruské federaci. Vraždy lidí "neruského vzezření" nejsou v zemi výjimečné. Oběťmi bývají nejen osoby původem z Kavkazu či postsovětské střední Asie, ale například i afričtí studenti ruských vysokých škol. Křiklavým případem rasově motivovaného násilí byl v lednu 2006 pokus skinheada Alexandra Kopceva pobodat návštěvníky moskevské synagogy. Kopcev byl odsouzen k mnohaletému vězení..

Přečteno: 853x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo