romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruský prezident varoval, že rasismus je v Rusku na vzestupu

Moskva, 6.2.2009 19:56, (ROMEA)

Rasistické útoky jsou v Rusku na vzestupu a stávají se hrozbou pro národní bezpečnost, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Obavy z rostoucí vlny "extremistických útoků" vyjádřil podle agentury Reuters při dnešním setkání s čelnými představiteli ministerstva vnitra.

"Extremistické útoky vyvolávají vážné obavy," řekl Medveděv v projevu, který vysílala ruská televize. "Loni... stoupl jejich počet téměř o 30 procent." Rusko je podle něj "mnohonárodnostní a mnohonáboženskou zemí a takové zločiny... jsou hrozbou pro národní bezpečnost".

Podle ruské nevládní organizace SOVA, zaměřené na sledování projevů rasismu a xenofobie, bylo loni při stále větším počtu rasistických útoků zabito nejméně 96 lidí a více než 400 jich bylo zraněno.

Nejčastějšími oběťmi pouličních útoků skinheadů a dalších extremistických skupin jsou občané postsovětských středoasijských republik a cizinci asijského a afrického původu.

Organizace ochránců lidských práv varovaly, že hospodářská krize se stává živnou půdou pro extremistické nacionalistické skupiny. Vedoucí představitel ministerstva vnitra, který se schůzky s Medveděvem zúčastnil, označil krajně pravicové organizace za větší hrozbu než terorismus.

"Extremismus se stává závažným společenským problémem, jehož destruktivní potenciál je v některých aspektech silnější než teroristické hrozby," řekl náměstek ministra vnitra Jevgenij Školov.

Kreml vyhlásil vůči rasistickým útokům nulovou toleranci, jen málo z nich ale bylo náležitě vyšetřeno.

Medveděv zároveň varoval, že někteří migranti z postsovětských republik se mohou uchýlit k trestné činnosti, přijdou-li za současného hospodářského poklesu o zaměstnání.

V uplynulých letech se do Ruska přihrnuly miliony zahraničních dělníků, kteří vykonávají nepopulární a špatně placenou práci ve stavebnictví a maloobchodě. Mnohé z nich ale postihla vlna propouštění, při níž přišly v Rusku od loňského léta o práci dva miliony lidí. Očekává se, že stejný osud postihne v roce 2009 další milion osob.

"Vzhledem k dvojnásobné redukci na pracovním trhu pro zahraniční dělníky je možné, že se zhorší situace nejen pokud jde o ilegální využívání pracovní síly, ale že dojde i ke všeobecnému zhoršení kriminality," cituje agentura Interfax Medveděva. "Je známo, že počet zločinů páchaných lidmi přicházejícími ze zahraničí neustále roste."

Prezident vyjádřil také názor, že ekonomická krize může vést islámské radikály v jihoruských regionech k vystupňování aktivity.

V uplynulém roce výrazně vzrostl počet útoků na oficiální činitele a policisty v severokavkazském Dagestánu a Ingušsku. "Extremisté stupňují teroristické aktivity. Zároveň se snaží vést kampaň s cílem diskreditovat úřady těchto severokavkazských republik," upozornil Medveděv.

Přečteno: 1508x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo