romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Růžové sny v muzeu

Praha, 22.4.2008 10:39, (Romano Vodi)

V rámci cyklu Čarovné oči – Romové v českém a slovenském filmu (1923–2002) bude 20. 5. od 21 hodin uveden snímek režiséra Dušana Kleina Růžové sny. Promítání proběhne pod noční oblohou ve dvoře brněnského Muzea romské kultury.

Film, v němž v roce 1976 debutovala mladičká Iva Bittová, patří k těm filmům, které ani po několika zhlédnutích neomrzí. Poetický příběh lásky sladké romské dívky Jolanky a pošťáka Jakuba se odehrává v prostředí slovenské vesnice a romské osady. Jakubovo věčné snění, toužení a víra ve splnitelnost čehokoli přivede do jeho náruče Jolanku, dívku toužící po jiném životě, než jaký je zvyklá vídat kolem sebe v rodné komunitě. Vzájemné okouzlení a láska jsou však brzy konfrontovány nevyhnutelným střetem s realitou, která dvojici nutí přemýšlet o hranicích mezi snem a skutečností.

Kromě představitelky titulní role se ve filmu objeví například Marián Labuda či mladá Věra Bílá.

Vstup na projekci je zdarma. V rámci Brněnské muzejní noci, kdy je do všech galerií a muzeí vstup zdarma a pro noční zbloudilce je připraven bohatý program, připraví Muzeum romské kultury expozici Romská socha 2008. Vernisáž proběhne 24. 5. od 16.30 hodin, k vidění bude až do konce roku. >/B>

Přečteno: 1067x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 04/2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 ..
romea - logo