romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Růžové sny v muzeu

Praha, 22.4.2008 10:39, (Romano Vodi)

V rámci cyklu Čarovné oči – Romové v českém a slovenském filmu (1923–2002) bude 20. 5. od 21 hodin uveden snímek režiséra Dušana Kleina Růžové sny. Promítání proběhne pod noční oblohou ve dvoře brněnského Muzea romské kultury.

Film, v němž v roce 1976 debutovala mladičká Iva Bittová, patří k těm filmům, které ani po několika zhlédnutích neomrzí. Poetický příběh lásky sladké romské dívky Jolanky a pošťáka Jakuba se odehrává v prostředí slovenské vesnice a romské osady. Jakubovo věčné snění, toužení a víra ve splnitelnost čehokoli přivede do jeho náruče Jolanku, dívku toužící po jiném životě, než jaký je zvyklá vídat kolem sebe v rodné komunitě. Vzájemné okouzlení a láska jsou však brzy konfrontovány nevyhnutelným střetem s realitou, která dvojici nutí přemýšlet o hranicích mezi snem a skutečností.

Kromě představitelky titulní role se ve filmu objeví například Marián Labuda či mladá Věra Bílá.

Vstup na projekci je zdarma. V rámci Brněnské muzejní noci, kdy je do všech galerií a muzeí vstup zdarma a pro noční zbloudilce je připraven bohatý program, připraví Muzeum romské kultury expozici Romská socha 2008. Vernisáž proběhne 24. 5. od 16.30 hodin, k vidění bude až do konce roku. >/B>

Přečteno: 1067x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 04/2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 ..
romea - logo