romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

S Waldemarem Matuškou se rozloučily tisíce lidí, spekuluje se, že jeho otec byl Rom

Praha, 18.6.2009 21:20, (ROMEA)

Posledního rozloučení se zesnulým zpěvákem Waldemarem Matuškou na pražském Žofíně se zúčastnilo asi 15.000 jeho fanoušků. ČTK to řekl manžel a manažer Heleny Vondráčkové Martin Michal, který obřad organizoval. Na přání Matuškovy manželky bylo dokonce o více než hodinu posunuto uzavření budovy Žofína. Olga Matušková chtěla dát šanci všem lidem, kteří se chtěli s legendárním zpěvákem rozloučit, dodal Michal.

Původně měl pietní akt skončit ve 20:00. Ještě kolem 19:30 ale čekalo ve frontě více než 1000 lidí. Organizátoři proto budovu uzavřeli až ve 21:15.

S kyticemi žlutých růží a slzami v očích přicházeli na Žofín první stovky Matuškových příznivců hned po skončení oficiální části posledního rozloučení, která se uskutečnila dopoledne. Tam byl vstup pouze na pozvánky. Obřadu se zúčastnilo přes 500 hostů, včetně prezidenta Václava Klause, rodinných příslušníků i kamarádů z řad zpěváků a herců.

"Matuška pro mě znamenal štěstí a mládí. Jeho písničky jsme měli velmi rádi. Byla to legenda," řekla ČTK Viktorie Jelínková z Českého Brodu.

Mnozí lidé přišli na Žofín již brzy ráno. "Čekala jsem od osmi hodin. Chtěla jsem mít jistotu, že se budu moci rozloučit s mým oblíbeným zpěvákem," řekla ČTK Viola Kubečková z Kopřivnice. "Je to bolestivé, citlivé. Nesmířím se s tím. Moc jsem si ho vážila jako člověka i jako umělce," uvedla žena, která jako zhruba dvě stovky dalších lidí sledovala dopolední dění za kovovými zábranami.

Před budovou Žofína stála od rána připravená sanitka. Její osádka nemusela zasahovat u žádného vážného případu, ošetřovala jen jedno drobné zranění, několika lidem se podle Michala také udělalo trochu nevolno.

První z fanoušků slavného zpěváka po poledni začali pokládat květiny k rakvi vystavené na pódiu a obklopené četnými věnci. Mnozí plakali. Další se ale fotografovali před rakví. "Je to tak trochu jako atrakce, to by na pohřbu nemělo být," řekla ČTK Miluše Králová z Dobříše.

Pro Miroslava Urbana z Prahy byl prý Matuška velkou inspirací. "Poutají mě k němu písničky i vlastní tvorba. Byl úžasný, jsem velmi smutný. Už nám živě nezazpívá," řekl ČTK.

Mezi lidmi, kteří se přišli s Matuškou rozloučit, byli zástupci různých generací. "Jdu sem se smíšenými pocity. Jsem stejný ročník jako on. Byl to Semafor, Láska nebeská, Slavíci z Madridu. Alespoň že nám ty jeho písně zůstanou. Je mi to ale velmi líto. Měla jsem ho ráda," řekla ČTK Anna Brixiová, která přijela z Popradu. Podle ní patřil zpěvák stejně Čechům jako Slovákům.

Po jeho smrti se objevily spekulace, že otec Waldemara Matušky byl Rom, primáš cimbálovky. „Matuškovi rodiče pocházeli ze Sudet, přesněji z Karlových Varů. Waldemar (občas v 50. letech vystupoval jako Vladimír a někdy jako Vladislav) se narodil v roce 1932 v Košicích, kde jeho otec pracoval jako dozorce ve věznici. I StB ovšem spekulovala (vycházela přitom z ,lidových pověstí‘, které ani sám Matuška nevyvracel), že jeho biologickým otcem je někdo jiný, možná ,cikánský primáš‘,“ píše se v Týdnu. Tyto spekulace potvrdil i režisér Vojtěch Jasný, který Matušku obsadil do role Zášinka v epopeji Rodáci.

Přečteno: 3281x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, PohřebHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo