romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

S Waldemarem Matuškou se rozloučily tisíce lidí, spekuluje se, že jeho otec byl Rom

Praha, 18.6.2009 21:20, (ROMEA)

Posledního rozloučení se zesnulým zpěvákem Waldemarem Matuškou na pražském Žofíně se zúčastnilo asi 15.000 jeho fanoušků. ČTK to řekl manžel a manažer Heleny Vondráčkové Martin Michal, který obřad organizoval. Na přání Matuškovy manželky bylo dokonce o více než hodinu posunuto uzavření budovy Žofína. Olga Matušková chtěla dát šanci všem lidem, kteří se chtěli s legendárním zpěvákem rozloučit, dodal Michal.

Původně měl pietní akt skončit ve 20:00. Ještě kolem 19:30 ale čekalo ve frontě více než 1000 lidí. Organizátoři proto budovu uzavřeli až ve 21:15.

S kyticemi žlutých růží a slzami v očích přicházeli na Žofín první stovky Matuškových příznivců hned po skončení oficiální části posledního rozloučení, která se uskutečnila dopoledne. Tam byl vstup pouze na pozvánky. Obřadu se zúčastnilo přes 500 hostů, včetně prezidenta Václava Klause, rodinných příslušníků i kamarádů z řad zpěváků a herců.

"Matuška pro mě znamenal štěstí a mládí. Jeho písničky jsme měli velmi rádi. Byla to legenda," řekla ČTK Viktorie Jelínková z Českého Brodu.

Mnozí lidé přišli na Žofín již brzy ráno. "Čekala jsem od osmi hodin. Chtěla jsem mít jistotu, že se budu moci rozloučit s mým oblíbeným zpěvákem," řekla ČTK Viola Kubečková z Kopřivnice. "Je to bolestivé, citlivé. Nesmířím se s tím. Moc jsem si ho vážila jako člověka i jako umělce," uvedla žena, která jako zhruba dvě stovky dalších lidí sledovala dopolední dění za kovovými zábranami.

Před budovou Žofína stála od rána připravená sanitka. Její osádka nemusela zasahovat u žádného vážného případu, ošetřovala jen jedno drobné zranění, několika lidem se podle Michala také udělalo trochu nevolno.

První z fanoušků slavného zpěváka po poledni začali pokládat květiny k rakvi vystavené na pódiu a obklopené četnými věnci. Mnozí plakali. Další se ale fotografovali před rakví. "Je to tak trochu jako atrakce, to by na pohřbu nemělo být," řekla ČTK Miluše Králová z Dobříše.

Pro Miroslava Urbana z Prahy byl prý Matuška velkou inspirací. "Poutají mě k němu písničky i vlastní tvorba. Byl úžasný, jsem velmi smutný. Už nám živě nezazpívá," řekl ČTK.

Mezi lidmi, kteří se přišli s Matuškou rozloučit, byli zástupci různých generací. "Jdu sem se smíšenými pocity. Jsem stejný ročník jako on. Byl to Semafor, Láska nebeská, Slavíci z Madridu. Alespoň že nám ty jeho písně zůstanou. Je mi to ale velmi líto. Měla jsem ho ráda," řekla ČTK Anna Brixiová, která přijela z Popradu. Podle ní patřil zpěvák stejně Čechům jako Slovákům.

Po jeho smrti se objevily spekulace, že otec Waldemara Matušky byl Rom, primáš cimbálovky. „Matuškovi rodiče pocházeli ze Sudet, přesněji z Karlových Varů. Waldemar (občas v 50. letech vystupoval jako Vladimír a někdy jako Vladislav) se narodil v roce 1932 v Košicích, kde jeho otec pracoval jako dozorce ve věznici. I StB ovšem spekulovala (vycházela přitom z ,lidových pověstí‘, které ani sám Matuška nevyvracel), že jeho biologickým otcem je někdo jiný, možná ,cikánský primáš‘,“ píše se v Týdnu. Tyto spekulace potvrdil i režisér Vojtěch Jasný, který Matušku obsadil do role Zášinka v epopeji Rodáci.

Přečteno: 3295x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, PohřebHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo