romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

SANEP: Většina lidí si přeje odchod Bátory z ministerstva školství

Praha, 23.8.2011 23:13, (ROMEA)

Podle názoru nadpoloviční většiny obyvatel České republiky by měl stávající ředitel personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora svůj úřednický post opustit. Nicméně reakci představitelů vládní TOP 09, kteří v případě setrvání Ladislava Bátory hrozí odchodem z vlády, považuje většina domácí populace za neoprávněný. Postoj TOP 09 tak vnímají jako oprávněný pouze voliči TOP 09. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP.

Většina veřejnosti výroky vysokého státního úředníka Ladislava Bátory na adresu šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga považuje za urážlivé a pobuřující a samotného Bátoru pak většina populace vidí jako rasistu. Zajímavý je však názor voličů Věcí veřejných, které výroky Ladislava Bátory rovněž pobuřují, nicméně jako rasistu, jak jej označil ministr financí Miroslav Kalousek, Bátoru nevnímají. Více jak dvě třetiny veřejnosti se rovněž domnívají, že by se v kontextu aktuálního konfliktu mezi Bátorou a TOP 09 měl chopit iniciativy premiér Petr Nečas a v případě, že bude ministr školství Josef Dobeš (VV) i nadále poskytovat politické krytí Ladislavu Bátorovi, by měl dle veřejného mínění premiér trvat na demisi šéfa tohoto resortu. S tím ovšem nesouhlasí příznivci Věcí veřejných, kteří se s postojem Josefa Dobeše jednoznačně ztotožňují. Navíc, v rozporu s většinovým míněním, považují za správné, že ministr školství svého úředníka, navzdory možným důsledkům, brání. Voliči Věcí veřejných se však stejně jako většina veřejnosti domnívají, že by státní úředník i přes svobodu slova neměl vyjadřovat jakékoli své názory na členy vlády. V případě voličů Věcí veřejných je zjevné, že se brání vůči silovému nátlaku na ministra Dobeše ze strany TOP 09, nicméně Ladislava Bátoru a jeho názory již voliči Věcí veřejných jednotně nehájí.

Vyhraněný postoj TOP 09, která podmiňuje svoji účast na zasedání vlády odchodem Ladislava Bátory, s nímž většina veřejnosti nesouhlasí, pak vede většinové mínění k domněnce, že se jedná ze strany TOP 09 o záminku. Nadpoloviční většina domácí veřejnosti pak vnímá spor Bátory s TOP 09 jako malicherný, což může vést právě ke spekulaci, že pro zablokování vlády musí mít TOP 09 jiný důvod než právě výroky Ladislava Bátory. Postoj TOP 09 by tak mohl této vládní straně, ale i ostatním vládním stranám, uškodit, neboť pro většinu veřejnosti, která není s vládou premiéra Petra Nečase spokojena (a to i z řad voličů vládních stran), může být blokování činnosti vlády dalším důvodem k prohloubení negativního vnímání vlády jako celku.

Bleskový exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 19. srpna – 22. srpna 2011 na vybrané skupině 5.614 otázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let.

Nadpoloviční většina respondentů (56,7%), kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, se domnívá, že by šéf personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora měl kvůli dehonestujícím výrokům na adresu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga neprodleně svůj post opustit. Stejného názoru je i většina příznivců (54,5%) strany Věcí veřejných, jejíž ministr Josef Dobeš tento resort spravuje.

Jako neopodstatněný vnímá v souhrnu 49,6% dotázaných postoj TOP 09, která ústy svého předsedy Karla Schwarzenberga či prvního místopředsedy Miroslava Kalouska podmiňuje setrvání ve stávající vládě odchodem Ladislava Bátory. Ultimativní charakter požadavku ze strany TOP 09 není oprávněný ani podle většinového názoru 73,7% voličů Věcí veřejných. Naopak většina (52,5%) voličů TOP 09 postoj a požadavky vrcholných představitelů TOP 09 v kauze Bátora podporuje.

Výroky, které na adresu Karla Schwarzenberga v minulém týdnu uveřejnil na sociální síti facebook Ladislav Bátora, považuje 57,6% dotázaných za pobuřující a urážlivé. Stejný názor pak mají i příznivci VV, kteří v téměř dvoutřetinové většině (62,1%) tento výrok ředitele personálního odboru ministerstva školství považují za nemístný a nevhodný. Ladislav Bátora na sociální síti Facebook na adresu šéfa TOP 09 prohlásil „Chudáček starej, to se mu to bezostyšně prská, když ho minimálně ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj.“

Názor, že státní úředník nemůže ani v rámci svobody slova volně vyjadřovat jakékoli názory na členy vlády, sdílí v souhrnu 47,7% dotázaných. Stejného názoru je i nadpoloviční většina (53,5%) voličů Věcí veřejných. Lze tak konstatovat, že voliči Věcí veřejných se neztotožňují s postojem ministra školství Josefa Dobeše, který svou obranu Ladislava Bátory staví právě na svobodě slova.

S Miroslavem Kalouskem, který o Ladislavu Bátorovi prohlásil, že je rasista, souhlasí v souhrnu 44,8% dotázaných. Tento názor patrně ovlivnila i medializovaná politická minulost Ladislava Bátory, v níž lze nalézt jeho vazby na extrémní pravici. Ladislava Bátoru vnímá jako rasistu i v souhrnu 44,5% voličů Věcí veřejných.

V případě, že nynější ministr školství Josef Dobeš odmítne svého úředníka Ladislava Bátoru odvolat, měl by dle mínění 44,1% dotázaných vyzvat premiér Petr Nečas Dobeše k rezignaci. S tímto názorem však nesouhlasí drtivá většina voličů Věcí veřejných (75,2%).

Více jak polovina respondentů (58%) se domnívá, že by premiér Petr Nečas měl v kauze Bátora učinit takové kroky, aby v době projednávání a schvalování zásadních reforem nebylo narušeno fungování vlády. S tím souhlasí i 59,5% voličů Věcí veřejných.

Za správné nepovažuje 50,3% dotázaných, že ministr školství Josef Dobeš hájí svého kontroverzního podřízeného Ladislava Bátoru. Naopak s postojem Josefa Dobeše plně souhlasí 44,5% voličů Věcí veřejných.

Nadpoloviční většina respondentů (52,3%) však v souhrnu považuje problémy vyvolané výroky Ladislava Bátory za malicherné. Za malichernou kauzu považuje vyostřený rozbroj mezi TOP 09 a Ladislavem Bátorou i 79,3% voličů Věcí veřejných. Naopak pro 45% voličů TOP 09 má povaha sporu kolem Ladislava Bátory zásadní rozměr. Právě většinové přesvědčení o tom, že celá kauza Bátora je malicherná, může stát i za názorem veřejnosti, že se jedná ze strany TOP 09 o uměle vyvolaný problém.

I přes převažující antipatie vůči Ladislavu Bátorovi 47,9% dotázaných souhlasí s názorem, že stávající postoj TOP 09 je v kauze Bátora pouze uměle vyvolanou záminkou. Například předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta se domnívá, že kauza Bátora má napomoci ministru financí Miroslavu Kalouskovi nezdanit hazard již od příštího roku. S tím souhlasí i více jak dvě třetiny příznivců (66,3%) Věcí veřejných.

KAM DÁL?
Bátorův syn má za to, že Nečas vzal jeho otci právo na obranu
Vedení Věcí veřejných přišlo s očekávaným postojem ke kauze Ladislava Bátory
TOP 09: Buď odejde Bátora z funkce, nebo my - z vlády
Kalousek: Dokud bude na MŠMT Bátora, budou na vládu chodit za ministry TOP 09 jen náměstci
Schwarzenberg: Bátora na školství je jako pedofil v čele dívčí školy
Průzkum pro ČT: 47 procent lidí proti Bátorovi
Dobeš se veřejně distancoval od Bátory. Kalouskovi to nestačí.
ČSSD: Bátora užívá postavení k prezentaci svých názorů v médiích
Spor okolo Bátory na ministerstvu školství dál dělí vládní strany
Učitelé žádají odstoupení Josefa Dobeše z postu ministra školství. Další lidé píší Bátorovi, že nemá na ministerstvu co pohledávat
Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
MF DNES: Bátora napsal do fašistické Národní myšlenky úvodník
Lubomír Zaorálek: Dobeš i Bátora mají odejít, Bátorova kauza je neúnosná
Dobeš Bátoru neodvolá, Schwarzenberga Bátorova slova neurazila, ale podle něj takhle úředník mluvit nemá
Do pře o Bátorovo odvolání se vložil i premiér Nečas, Jakl kontruje drobným prohlášením
Ministři TOP 09 opustili jednání vlády. Nepříjdou dokud neodejde Bátora
Miloš Zeman: Bátora je poloviční fašista
Premiér Nečas: Nad Bátorovými výroky nelze mávnout rukou
Ministr Dobeš se opět zastal Bátory, prý je to svědomitý člověk
Neziskové organizace a členové romské rady vyzývají předsedu vlády a předsedy vládních stran, aby se zasadili o odvolání Ladislava Bátory
Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS vyzvali Nečase k odvolání Bátory z ministerstva
Bátora se před 6 lety spolu s neonacisty zúčastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané extremistickou Vlasteneckou frontou
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila jako skvělá, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Vicekancléř prezidenta Hájek se homofobně vyjadřuje k Pražské Pride
ČSSD a VV vyzvaly prezidenta, aby se distancoval od Hájkových výroků o gayech a lesbách, Klaus se svého vicekancléře zastal
VV: Stojíme za Bátorou, ale musí mlčet

ryz
Přečteno: 570x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo