romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sastipen: Romská populace a zdraví

Praha, 24.9.2009 14:31, (ROMEA)

Zástupci kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity a občanského sdružení Vzájemné soužití zahájili dne 23. srpna 2009 v Lichtenštejnském paláci národní seminář u příležitosti prezentace národní zprávy Romská populace a zdraví, k projektu Zdraví a romská komunita, analýza situace v Evropě.

Seminář vychází ze závěrů publikace Sastipen: Romská populace a zdraví. Zpráva je podložena anonymním dotazníkovým šetřením, které proběhlo v České republice v listopadu 2008 u representativního vzorku romské populace. Analýza těchto výsledků byla navíc porovnána s daty celkové populace a rovněž bylo provedeno srovnání na mezinárodní úrovni. Analýza byla vypracovaná v rámci evropského projektu „Zdraví a romská populace“, který je financován Evropskou unií v rámci programu veřejného zdraví za podpory Úřadu vlády. Projekt byl koordinován španělskou nadací Fundación Secretariado Gitano v sedmi evropských zemích v rámci sítě Sastipen (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko). V České republice se na koordinaci projektu podílela Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity a o.s. Vzájemné soužití. Do projektu byla mj. zapojena řada expertů a neziskových organizací.

Mezinárodní srovnávací výzkum „Romská populace a zdraví“ poskytl poměrně širokou škálu informací o zdravotním stavu romské populace v České republice. V souhrnném pohledu se zdravotní situace Romů jeví v datech výzkumu poměrně příznivě. Naznačují to například subjektivní pocity samotných Romů. Většina považuje svůj zdravotní stav za velmi dobrý nebo alespoň dobrý (dvě třetiny dospělých a více než čtyři pětiny v případě nezletilých). Také údaje o chorobách a zdravotních problémech nejsou celkově alarmující. Přes tato relativně příznivá data existuje mezi Romy skupina, jejíž zdravotní stav je horší než odpovídá uvedeným celkovým údajům.

Poměrně razantní trend, se kterým se závislost kvality zdraví na dosaženém věku u Romů projevuje, je jednou z negativních charakteristik zdravotní situace romské populace. Podmíněnost biologickým věkem je přirozená, varovné ale je, že u Romů se podprůměrný, horší obraz zdravotního stavu zřetelně ukazuje již ve fázi staršího středního věku (45 – 59 let) a u lidí nad šedesát let je jeho výskyt velmi výrazný. Patrné to je jak u subjektivního vnímání vlastního zdraví (pocit špatného nebo velmi špatného zdraví je v porovnání s průměrem ve věku 45 – 59 let již dvojnásobně a ve věku nad šedesát let čtyřnásobně častější).

Některé negativní trendy souvisejí s životním stylem a zdravotním chováním Romů. Jedná se především o kouření. Z dat výzkumu je zřejmé, že veškerá opatření, osvěta a debaty vedené v posledních letech kolem kouření se životního stylu Romů příliš nedotýkají.

Zhoršený zdravotní stav etnických minorit není jen problémem České republiky, je to problém celoevropský a je nutno jej řešit za aktivní spolupráce státu a jeho institucí, tak i samotných zástupců jednotlivých minorit. Jde o součást širší koncepce integrace menšin, kdy klíčovým předpokladem je aktivní účast menšiny na řešení vlastních problémů.

Výsledkem projektu je souhrnná národní zpráva, která bude distribuována odborné a laické veřejnosti Úřadem vlády.

Přečteno: 1853x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo