romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sastipen: Romská populace a zdraví

Praha, 24.9.2009 14:31, (ROMEA)

Zástupci kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity a občanského sdružení Vzájemné soužití zahájili dne 23. srpna 2009 v Lichtenštejnském paláci národní seminář u příležitosti prezentace národní zprávy Romská populace a zdraví, k projektu Zdraví a romská komunita, analýza situace v Evropě.

Seminář vychází ze závěrů publikace Sastipen: Romská populace a zdraví. Zpráva je podložena anonymním dotazníkovým šetřením, které proběhlo v České republice v listopadu 2008 u representativního vzorku romské populace. Analýza těchto výsledků byla navíc porovnána s daty celkové populace a rovněž bylo provedeno srovnání na mezinárodní úrovni. Analýza byla vypracovaná v rámci evropského projektu „Zdraví a romská populace“, který je financován Evropskou unií v rámci programu veřejného zdraví za podpory Úřadu vlády. Projekt byl koordinován španělskou nadací Fundación Secretariado Gitano v sedmi evropských zemích v rámci sítě Sastipen (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko). V České republice se na koordinaci projektu podílela Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity a o.s. Vzájemné soužití. Do projektu byla mj. zapojena řada expertů a neziskových organizací.

Mezinárodní srovnávací výzkum „Romská populace a zdraví“ poskytl poměrně širokou škálu informací o zdravotním stavu romské populace v České republice. V souhrnném pohledu se zdravotní situace Romů jeví v datech výzkumu poměrně příznivě. Naznačují to například subjektivní pocity samotných Romů. Většina považuje svůj zdravotní stav za velmi dobrý nebo alespoň dobrý (dvě třetiny dospělých a více než čtyři pětiny v případě nezletilých). Také údaje o chorobách a zdravotních problémech nejsou celkově alarmující. Přes tato relativně příznivá data existuje mezi Romy skupina, jejíž zdravotní stav je horší než odpovídá uvedeným celkovým údajům.

Poměrně razantní trend, se kterým se závislost kvality zdraví na dosaženém věku u Romů projevuje, je jednou z negativních charakteristik zdravotní situace romské populace. Podmíněnost biologickým věkem je přirozená, varovné ale je, že u Romů se podprůměrný, horší obraz zdravotního stavu zřetelně ukazuje již ve fázi staršího středního věku (45 – 59 let) a u lidí nad šedesát let je jeho výskyt velmi výrazný. Patrné to je jak u subjektivního vnímání vlastního zdraví (pocit špatného nebo velmi špatného zdraví je v porovnání s průměrem ve věku 45 – 59 let již dvojnásobně a ve věku nad šedesát let čtyřnásobně častější).

Některé negativní trendy souvisejí s životním stylem a zdravotním chováním Romů. Jedná se především o kouření. Z dat výzkumu je zřejmé, že veškerá opatření, osvěta a debaty vedené v posledních letech kolem kouření se životního stylu Romů příliš nedotýkají.

Zhoršený zdravotní stav etnických minorit není jen problémem České republiky, je to problém celoevropský a je nutno jej řešit za aktivní spolupráce státu a jeho institucí, tak i samotných zástupců jednotlivých minorit. Jde o součást širší koncepce integrace menšin, kdy klíčovým předpokladem je aktivní účast menšiny na řešení vlastních problémů.

Výsledkem projektu je souhrnná národní zpráva, která bude distribuována odborné a laické veřejnosti Úřadem vlády.

Přečteno: 1873x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo