romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Schvalování antidiskriminačního zákona sněmovna odsunula na pátek

Praha, 13.5.2009 13:31, (ROMEA)

Schvalování antidiskriminačního zákona sněmovna odsunula na pátek. O normě, kvůli jejíž absenci hrozí Česku žaloby a pokuty ze strany Evropské komise, chtěla původně rozhodovat už dnes, svůj názor ale na návrh předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře změnila. Sněmovna už jednou normu přijala, návrh ale vetoval prezident Václav Klaus. Na nové rozhodnutí sněmovny se čeká delší dobu, z programu minulých schůzí dolní komory byl návrh několikrát zcela vyřazen.

Pro přehlasování prezidentského veta je ve sněmovně potřeba 101 hlas. Bývalá vládní koalice, která návrh předložila, ale tolika hlasy nedisponuje - ČSSD a KSČM měly k zákonu výhrady. Pokud by se zákon nepodařilo schválit do podzimních předčasných voleb, nová sněmovna už se jím nebude zabývat. Vypracování nové normy zabere podle nevládních organizací minimálně rok až dva.

Česko je posledním státem EU, který dosud antidiskriminační zákon nezavedl. Přijmout ho přitom mělo už při svém vstupu do unie v roce 2004. Antidiskriminační zákon má zejména definovat, kdy je nerovný přístup k jednotlivým lidem diskriminací a kdy nikoli. Zároveň má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či sociálním výhodám.

Poslanci také při úpravách programu řádné květnové schůze odložili do středečního rána schvalování ústavního zákona o předčasných volbách, které by měly být do poloviny října. Na rozdíl od antidiskriminačního zákona má tato norma navzdory kritickým hlasům schválení prakticky jisté.

Sněmovna rozhodla rovněž na Tluchořův návrh o tom, že tento čtvrtek jednat nebude. Tento den je určen pro interpelace premiéra a ministrů. Členové úřednické vlády Jana Fischera, kteří se svých úřadů ujali minulý pátek a toto pondělí, tak byli tohoto křtu ohněm ušetřeni. Čekat je bude pravděpodobně až na příští schůzi dolní komory.

Přečteno: 775x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo