romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Schwarzenberg se zastal komunálního lídra TOP 09 Jezerského

Praha/Ostrava, 19.8.2010 15:45, (ROMEA)

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se zastal Jiřího Jezerského, který je lídrem TOP 09 pro podzimní komunální volby v ostravských Mariánských horách a Hulvákách. Jezerský před lety pronesl ostré výroky na adresu Romů a proti jeho kandidatuře mají námitky lidé z občanské sféry. Schwarzenberg k tomu pro server Romea.cz uvedl doslova toto:
„Pokud by se potvrdila slova, která měl pan Jezerský říci před čtyřmi lety, muselo by se to řešit. Po důkladném prostudování spisu od soudu, který proběhl před dvěma lety, je potřeba na něj nahlížet jako na nevinného.“

Jiří Jezerský o Romech

Soud však tehdy prokázal, že Jezerský tato slova skutečně řekl, ve zdůvodnění rozsudku ovšem sdělil, že šlo o nadsázku. Schwarzenber se tak připojil ke stranickému stanovisku, které již minulý týden prezentoval mluvčí TOP 09 Jana Jakob: TOP 09 o Jezerského výrocích ví, přesto jej plně podporuje.

Ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který na kandidaturu Jezerského upozornil média, je postojem předsedy TOP 09 zklamán. „V tomto případě nejde o to, jestli je pan Jezerský před zákonem nevinný, je to otázka dobrých mravů. To lidi často přehlížejí a vymlouvají se na zákony a jejich doržování, Jezerský má přitom na svědomí zvyšování napětí mezi etniky a lidmi. A takový významný politik jako Karel Schwarzenberg by si měl uvědomovat, že Jiří Jezerský není v tomto smyslu zproštěn odpovědnosti. Je nemravné, aby politik civilizované strany řekl, že půjde postřílet druhé, bez ohledu na to, jak to myslel. Pro TOP 09 to není dobrá vizitka,“ řekl Kumar Vishwanathan v reakci na to, že se Schwarzenber Jezerského zastal.

„Přestávám charakteru našich předních politiků rozumět. Myslím, že takové vyjádření neměl vážený pan kníže zapotřebí,“ řekl serveru Romea Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Ladislav Bílý z Romského občanského sdružení Karlovy Vary k tomu Romea.cz řekl: „Nechápu, jak se politik takové formátu jako je pan Schwarzenberg může zastávat takového xenofoba.“

Doplňující otázky nemohla redakce Romea.cz Karlovi Schwarzenbergovi položit. Předseda TOP 09 je prý v lázních a jeho vyjádření získala Romea.cz e-mailem od tiskového mluvčího TOP 09 Jana Jakoba, a to až po téměř týdnu marných proseb o odpověď. Jakob byl velmi neochotný, často nezvedal telefon, nechal se v kanceláři zapírat, neodpovídal na esemesky. Reagoval až po nějaké době na žádost zaslanou e-mailem. A, aby nemusel na naši otázku odpovědět, popřel ve svém prvním e-mailu svůj slib, že nám vyjádření předsedy TOP 09 zprostředkuje. Karel Schwarzeberg přitom v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz minulý týden řekl, že by se k této záležitosti mohl vyjádřit již v pondělí po prostudování materiálů.

 Jiří Jezerský se protiromských výroků dopustil na veřejném jednání bytového odboru 15. 8. 2006, na kterém byly probírány stížnosti k sestěhovávání ostravských Romů. Starostka ostravské městské části  Mariánské Hory a Hulváky, senátorka (a coby nestranička členka klubu ODS) Liana Janáčková, tam tehdy prohlásila: „Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty Cikány opravdu nemám kam  dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je… Nesouhlasím s jakoukoliv integrací Cikánů po obvodě, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým  plotem, elektrikou, mně je to jedno … klidně to budu křičet do celého světa.“ Janáčkovou odmítl Senát zbavit imunity (především senátoři ODS), takže nebyla vyšetřována a nemůže být za tyto výroky již nikdy stíhána.

Její kolega (tehdy místostarosta) Jiří Jezerský doplnil Janáčkovou takto: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat.“ Legálně pořízenou zvukovou nahrávku tohoto veřejně přístupného jednání odboru městské části Mariánské hory a Hulváky jako první zveřejnil server Romea.cz. Jezerský se nyní brání, že jej ti samí Romové, které "chtěl vystřílet," mají rádi a že s nimi  spolupracuje.

KAM DÁL?
Schwarzenberg se přes slib, že tak učiní, k Jezerskému zatím nevyjádřil
Schwarzenberg se k Jezerskému, který chtěl vystřílet Romy, vyjádří v pondělí
Janáčková se zastala Jezerského, který chtěl vystřílet Romy
Chtěl vystřílet Romy na Bedřišce, nyní je lídrem TOP 09 v Ostravě
Říkat, že chcete vystřílet Romy, není podle soudkyně Bochňákové trestný čin
AUDIO - Senátorka: „…budou tam, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…“

 

Přečteno: 2617x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana Janáčková, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo