romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf EP vyzval atlety, aby v Číně napadli porušování lidských práv

Brusel, 4.8.2008 10:05, (ROMEA)

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering dnes vyzval atlety účastnící se nadcházejících olympijských her v Pekingu, aby v době sportovních soutěží nějak vyjádřili nesouhlas s porušováním lidských práv v Číně.

"Chtěl bych pobídnout atletky a atlety, aby se k situaci postavili dobře čelem, ne bokem. Každý (z nich) může svým způsobem vyslat signál...Žádný funkcionář by tomu neměl bránit," uvedl na adresu sportovních delegací šéf EP v článku, který zveřejnil německý nedělník Bild am Sonntag.

Pořádání letních olympijských her 8. až 24. srpna v Pekingu se stalo příležitostí pro mnohé světové osobnosti, aby vyzvaly Čínu k rychlému zlepšení dodržování lidských práv, zvlášť vůči Tibeťanům.

Sedmnáct českých a zahraničních osobností včetně exprezidenta Václava Havla a členů české vlády vyzvalo koncem července Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací. Mezinárodní apel se vztahuje i na olympioniky. Podle signatářů veřejného dopisu by olympionici měli vyjádřit podporu lidem, kterým čínská vláda upírá jejich práva.

Čínské vedení veškerou kritiku ostře odmítá, považuje podobné projevy za vměšování do čínských vnitropolitických záležitostí. K zajištění pořádku a bezpečnosti v době her mobilizovala Čína podle zahraničních komentářů velmi početné bezpečnostní síly v uniformách i civilu, kteří se nejspíš budou snažit potlačovat i veškeré protičínské projevy.

Přečteno: 948x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo