romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf EP vyzval atlety, aby v Číně napadli porušování lidských práv

Brusel, 4.8.2008 10:05, (ROMEA)

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering dnes vyzval atlety účastnící se nadcházejících olympijských her v Pekingu, aby v době sportovních soutěží nějak vyjádřili nesouhlas s porušováním lidských práv v Číně.

"Chtěl bych pobídnout atletky a atlety, aby se k situaci postavili dobře čelem, ne bokem. Každý (z nich) může svým způsobem vyslat signál...Žádný funkcionář by tomu neměl bránit," uvedl na adresu sportovních delegací šéf EP v článku, který zveřejnil německý nedělník Bild am Sonntag.

Pořádání letních olympijských her 8. až 24. srpna v Pekingu se stalo příležitostí pro mnohé světové osobnosti, aby vyzvaly Čínu k rychlému zlepšení dodržování lidských práv, zvlášť vůči Tibeťanům.

Sedmnáct českých a zahraničních osobností včetně exprezidenta Václava Havla a členů české vlády vyzvalo koncem července Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací. Mezinárodní apel se vztahuje i na olympioniky. Podle signatářů veřejného dopisu by olympionici měli vyjádřit podporu lidem, kterým čínská vláda upírá jejich práva.

Čínské vedení veškerou kritiku ostře odmítá, považuje podobné projevy za vměšování do čínských vnitropolitických záležitostí. K zajištění pořádku a bezpečnosti v době her mobilizovala Čína podle zahraničních komentářů velmi početné bezpečnostní síly v uniformách i civilu, kteří se nejspíš budou snažit potlačovat i veškeré protičínské projevy.

Přečteno: 933x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo