romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seminář romistiky letos vytvořil internetový slovník romských neologismů

Praha, 4.8.2011 15:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Na stránkách Semináře romistiky je od 14. února k dispozici internetový slovník romských neologismů, tedy slovník nových pojmů v romštině.

Jak uvádí v úvodu k internetovému slovníku romista Jan Červenka, byla autorům při jeho vytváření inspirací myšlenka překladatelky Evy Danišové, která ustavení speciální internetové stránky pro vyměňování postřehů a nápadů při překladech do romštiny navrhovala.

Hlavním cílem je potom poskytnout zejména překladatelům z češtiny do romštiny přehled romských výrazů, které již dříve ve svých překladech použili romští autoři. Jiřina Stolařová ze Semináře romistiky pro server Romea.cz uvedla: „Motivací pro sestavení slovníku romských neologismů byla pro nás zejména touha seskupit za daných podmínek co možná nejvíce hesel, která již v rámci překladů do romštiny v českých periodikách vznikla, a usnadnit tím práci všem současným i budoucím překladatelům. Ti totiž při své snaze pomoci romštině na poli moderní žurnalistiky či literární tvorby opakovaně a nezávisle na sobě narážejí na tatáž slova či sousloví, která je třeba vyjádřit romsky. Naším zájmem pak bylo rozhodně i poukázat na to, že romština má stejný literární potenciál jako jiné jazyky a že romští autoři i překladatelé neusnuli na vavřínech.“

Romské neologismy vyhledávali autoři slovníku jak v novinových článcích vybraných romských periodik (včetně Romano voďi), tak v dílech romských literátů, jako je například Gejza Demeter, Andrej Giňa, Gejza Horváth, Veronika Kačová, Vlado Oláh a řada dalších.

Slovník finančně podpořil Úřad vlády ČR v rámci podpory implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků za rok 2010. Jeho autoři chtějí postupem času pracovat na jeho doplňování a rozšiřování: „Poslední verze Slovníku romských neologismů byla na stránkách www.romistika.eu zveřejněna 14. 2., v jeho sestavování chceme pokračovat, záleží ale samozřejmě na finanční podpoře, kterou se nám podaří pro tyto účely sehnat,“ vysvětlila serveru Romea.cz Jiřina Stolařová.

Internetový slovník romských neologismů můžete navštívit ZDE.

lh
Přečteno: 1829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo