romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senát na ombudsmana navrhl Varvařovského a Bányaie

Praha, 25.8.2010 16:58, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Senát na ombudsmana navrhl bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Varvařovského vybrali senátoři už v prvním kole tajných voleb, ve druhém Bányai poměrně těsně porazil bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou, která kandidovala opětovně. Opakování červnové nominace Senátem se ale nedočkala. Čtvrtý z kandidátů, pražský advokát Jan Matys, podle očekávání neuspěl.

Varvařovský získal 49 ze 72 možných senátorských hlasů, Matys pouze tři. Bányai ve druhém kole obdržel 37 a Šabatová 32 hlasů ze 70 možných.

Nástupce zesnulého Otakara Motejla bude v září volit sněmovna. Své dva kandidáty jí už v úterý poslal prezident Václav Klaus, navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a opětovně občanského aktivistu Johna Boka.

Kandidát na funkci ombudsmana Pavel Varvařovský vystoupil 25. srpna v Praze na schůzi Senátu.

Varvařovský svou nominaci označil za čest. Obával se, jak přiznal, že případný výrazný neúspěch by shodil jeho desetileté působení u Ústavního soudu. "Takže ještě jednou děkuju a v té Poslanecké sněmovně už děj se vůle Páně," dodal.

Varvařovského nominovaly senátorky Alena Venhodová z ODS a Jana Juřenčáková z Klubu TOP 09 a Starostové. Ještě před volbou mu vyjádřil podporu senátorský klub ODS a nepřímo také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, když se své kandidatury vzdala a doporučila zvolit "dobrého erudovaného právníka". Podporu senátorského klubu občanských demokratů měl také Bányai, který byl kandidátem senátorů ODS Daniely Filipiové, Jiřího Oberfalzera a Tomáše Töpfera.

Šabatovou nominovali senátoři ČSSD a dva členové Klubu TOP 09 a Starostové. Byla považována za favoritku vzhledem k tomu, že při červencovém neúspěšném pokusu sněmovny vybrat ombudsmana byla nejlepší z tehdejších kandidátů, ke zvolení jí chybělo sedm poslaneckých hlasů.

Vizitky kandidátů na ombudsmana navržených Senátem:

František Bányai (63) - Od roku 2005 je předsedou Židovské obce v Praze, kterou provizorně vedl od roku 2004. Pochází ze slovenské Levice, v roce 1965 odešel do Prahy, kde vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Po skončení studií pracoval v oblasti výpočetní techniky, nejprve jako programátor-analytik, později jako obchodník. Je předsedou dozorčí rady ve společnosti Matana a dále společníkem ve firmě Albico a v nakladatelství Epoque 1900. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Je ženatý, má dceru, manželka Alena Bányaiová je místopředsedkyní Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Pavel Varvařovský (64) - Bývalý soudce Ústavního soudu v letech 1994 až 2004. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a poté byl do roku 1984 podnikovým právníkem, mimo jiné ve Vinařských závodech v Mikulově, ve Státních lázních v Jeseníku či v Rudných dolech Jeseník. Do roku 1990 působil v Institutu pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků. V roce 1991 byl poradcem zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků. V říjnu 1991 přešel na Nejvyšší soud a jako soudce působil v letech 1992 až 1994. Soudcem Ústavního soudu byl jmenován 29. března 1994, funkci vykonával deset let. Věnoval se problematice správního soudnictví, medicínskému a pracovnímu právu. Nikdy nebyl členem žádné politické strany či hnutí. Je ženatý, má dvě dospělé děti.
Po odchodu do penze v roce 2004 napadl neúspěšně ústavní stížností systém vypočítávání důchodů, který diskriminuje lidi s vyššími příjmy. Ústavní soud vyhověl až letošní obdobné stížnosti jednoho z ostravských soudců.

Přečteno: 848x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo