romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senát navzdory kritice ODS schválil antidiskriminační zákon

Praha, 23.4.2008 23:02, (ROMEA/ČTK)

Senát navzdory kritice z řad ODS dnes schválil beze změn antidiskriminační zákon. Přijetí zákona po Česku požaduje pod hrozbou sankcí Evropská unie. Norma má pomoci lidem zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám. A to bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor.

Odpůrci normy se obávají zneužívání těchto práv. Své výhrady formulovali alespoň do doprovodného usnesení. Senát se podle něj "neztotožňuje s charakterem normy, která umělým způsobem zasahuje do přirozeného vývoje společnosti, nerespektuje kulturní odlišnosti členských států (EU) a požadavek rovnosti ve výsledku povyšuje nad princip svobody volby". Senát také požádal vládu, aby přijímání podobných norem v EU zabránila.

Ke kritikům zákona patřili jen senátoři z vládní ODS, naopak zástupci opoziční ČSSD nebo senátoři z Klubu otevřené demokracie se postavili za schválení vládní normy. Stejně tak i ombudsman Otakar Motejl, který senátorům slíbil, že nepřipustí zneužívání zákona. Schválení zákona podpořilo 51 z 56 přítomných senátorů, proti byl jen Jaroslav Kubera (ODS). Usnesení pak podpořily kromě občanských demokratů tři senátorky z klubu SNK.

"Tento návrh zákona je v zásadě tím nejnutnějším, co Česká republika jako člen Evropské unie musí inkorporovat do svého právního řádu," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Česko mělo mít tento zákon již při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky. Evropská komise už kvůli tomu vede podle ministra s Českem čtyři řízení. Pokud by zákon nyní přijat nebyl, ČR by musela platit stamilionovou pokutu do doby, než by postoj změnila.

Kvůli schválení zákona Senát nerozhodoval o přijetí Kuberova návrhu, který chtěl zrušit právo ústavních činitelů na bezplatnou hromadnou dopravu. Souběžně s tím by se jim ale mohly od příštího roku zvýšit platy. Podle kritiků návrhu se jednalo o změny tří nesouvisejících zákonů, které by si vyžádaly zásah do státního rozpočtu v řádech stovek milionů korun.

Zákon má umožnit lidem, kteří by se cítili být diskriminováni, aby se u soudu mohli domáhat zadostiučinění i ve formě peněžité náhrady. Na rozdíl od původního návrhu zákona nebude muset jen žalovaný dokazovat svou nevinu, důkazy o diskriminačním chování bude muset předložit i žalující. Nejedná se o přenos důkazního břemene na žalovaného, ale o sdílené důkazní břemeno, zdůraznila ministryně Džamila Stehlíková. První verzi tohoto zákona Senát před dvěma lety odmítl zejména hlasy ODS jako vágní a zavádějící pozitivní diskriminaci, sněmovna jeho veto v předvolebním období už nedokázala přehlasovat.

Zákon, který dostane k podpisu prezident republiky, má nabýt účinnosti do tří měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Přečteno: 776x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo