romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senát: Rasistické výroky Liany Janáčkové navždy bez trestu

Praha, 24.4.2008 19:17, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO -VIDEO)

Senát nevyhověl žádosti policie, aby bylo umožněno trestní stíhání senátorky Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí), a to kvůli jejím výrokům na adresu části ostravských Romů. Rasistické výroky Liany Janáčkové jsou tak navždy beztrestné. Senát ji dnes odmítl zbavit imunity.

DOKUMENT
Jak hlasovali jednotliví senátoři a senátorky
Přepis projednávání žádosti (stenozáznam)

VIDEO
Janáčková vydána nebude

Z přítomných 54 senátorů hlasovalo pro zbavení imunity Liany Janáčkové 13 senátorů a senátorek proti bylo 14, 27 se hlasování zdrželo. Janáčková ihned po hlasování utekla ze Senátu bočním vchodem.

Kromě téměř všech občanských demokratů návrh nepodpořili ani její kolegové z klubu SNK, většina lidovců a dva sociální demokraté. Ostatní senátoři ČSSD návrh podpořili stejně jako všichni přítomní komunisté a členové Klubu otevřené demokracie, Václav Koukal (za KDU-ČSL) a šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) požádala o své vydání, aby tak čelila spekulacím, že by ji ODS v Senátu podržela kvůli tomu, že při únorové prezidentské volbě podpořila jejich kandidáta Václava Klause.

"V této chvíli vás žádám, abyste mě vydali. Vím, že nejsem vinna žádným hanobením. Prosím, respektujte mě," prohlásila dnes Janáčková, která při úterním projednávání svého případu imunitním výborem o vydání nežádala.

KOMENTÁŘ
Rovnost před zákonem po česku

K opačnému postoji ji vyprovokovalo vystoupení senátorů Jiřího Zlatušky (za LiRA) a Milana Štěcha (ČSSD), kteří dali odmítavý postoj ODS k vydání Janáčkové do souvislosti s jejím hlasováním při volbě prezidenta. "Netvařme se tak, že neexistuje důvěra v policii a státní zastupitelství," řekl nezávislý senátor Jiří Zlatuška (KOD). Janáčková se podle něj nemá čeho bát. "Může dostat nakonec i prezidentskou milost a pan Klaus může tvrdit, že ji nezná, stejně jako to tvrdí o sponzoru ODS panu Kratochvílovi, který od něj také milost dostal," narážel Zlatuška na to, že Janáčková hlasovala při prezidentské volbě pro stávajícího prezidenta. Navíc vydávání Janáčkové přirovnal k povídce Miloslav Šimka o chování užitečného zvířete, kterým bylo prase. "Když máme jednoho mezi sebou, tak už se s ním nikdy nevyřídíme," dodal senátor.

Janáčková uvedla, že ji zejména vystoupení Zlatušky urazilo, a vyzvala ho k omluvě. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) se Janáčkové zastal: „Přiznám se, že pana senátora opravdu soustředěně neposlouchám. Jeho výlevy při jeho inteligenci mně moje hlava nebere. On uráží soustavně všechny.“ Předseda Senátu Přemysl Sobotka LN řekl: „Někteří senátoři přistupují k politice dramaticky militantním způsobem a jsou ochotni se dopouštět i osobních urážek.“

Odpůrci vydání poukazovali na to, že senátorka svá slova vyřkla v afektu bez rasistického úmyslu. "Já tam žádný rasistický úmysl nevidím," uvedl například předseda senátního imunitního výboru Jiří Pospíšil (ODS). Podle něj i dalších obhájců Janáčkové má celá kauza politický podtext vzhledem k tomu, že nahrávka byla zveřejněna až rok po pořízení. "Je to celé zpolitizované. Kdyby byla pouze starostkou, nikdo by se o to nezajímal," hájila po hlasování svoji kolegyni senátorka Jana Juřenčáková (SNK). Vydání Janáčkové nedoporučil ani senátní imunitní výbor.  

Podle Jaroslava Kubery ji senát nevydal kvůli tomu, že byla pod tlakem. „Nevydal ji z jednoduchého důvodu. Výroky řekla pod tlakem většiny, která tam žádala, aby nějak zakročila, a ona na to reagovala,“ řekl LN Kubera.

"Já žasnu, já se divím, já jsem zděšen," odmítl obhajobu výroků Janáčkové senátor Jan Horník. Podle něj se politik musí chovat jako veřejný činitel. Vyzval Janáčkovou, aby se nebála nést důsledky svých slov. Podotkl, že starostové, kteří nejsou členy parlamentu, se musejí automaticky obhajovat u soudu. "Není důvod k poskytnutí imunity. Ty výroky pronesla jako starostka, tak by ji Senát neměl imunitu dávat," řekla senátorka z Klubu otevřené demokracie (KOD) Soňa Paukertová. V kauze je stíhán i bývalý místostarosta obvodu Jiří Jezerský, kterého imunita nechrání. Jen kvůli tomu pro vydání hlasoval místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), jak řekl.

Senátor Josef Novotný, který je členem mandátového a imunitního výboru, považuje nevydání Janáčkové za poškození prestiže Senátu. "Vůbec nechápu, že senátoři kolegyni nevyslyšeli. Řekla upřímně a jasně, že chce být vydána," sdělil iDNES.cz.

"Jako politici nyní vlastně lidem říkáme: vyhněte se soudu," dodal. Podle něj zapracovala při jednání "mašinérie domluv" ze strany senátorů ODS. "Mohli jednání přerušit a domluvit se, jak v danou chvíli po jejím prohlášení postupovat a reagovat na to. Místo toho odhlasovali její nevydání. Je to další politická chyba občanských demokratů," sdělil Novotný.

Vydání k trestnímu stíhání podpořil i šéf senátu Přemysl Sobotka (ODS) a lidovec Václav Koukal. „Já jsem hlasoval pro vydání jen kvůli jejímu osobnímu přání, jinak bych hlasoval proti,“ vysvětlil šéf senátu Sobotka. Přemysl Sobotka navíc odůvodnil nevydání senátorky tím, že podle něj má být politik chráněn. „To je to jediné, co by mělo politikům zůstat, protože často říkáme věci, které jsou někomu protivné, a my bychom pak z těch kriminálů nevylezli,“ tvrdil.

Starostku tohoto obvodu Janáčkovou chtěla policie stíhat pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Důvodem byly její výroky z předloňského jednání bytového odboru, na němž si starousedlíci z kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Na jejich adresu Janáčková podle loni zveřejněné nahrávky z jednání použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení. Senátorka poté tyto výroky označila za nešťastné a hloupé, byly podle ní vyřčeny ve vypjaté atmosféře. Popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Janáčková se již dříve pozastavila nad tím, že nahrávka byla zveřejněna teprve zhruba měsíc poté, co v čele místní radnice vystřídala Radomíra Michniaka (ODS). Místní občanští demokraté stáli i za trestním oznámením, kvůli němuž policie neúspěšně žádala Senát o vydání Janáčkové před dvěma lety. Tehdy ji podezřívala z toho, že se jako starostka zapojila do sporných finančních transakcí ve svém obvodu.

Senát tak včetně dnešního rozhodnutí odmítl pět žádostí o vydání některého ze svých členů, stejnému počtu žádostí vyhověl.

FOTO: TV NOVA

Přečteno: 2625x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana Janáčková, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo