romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátoři bez výsledku řešili vystěhování Romů ze Vsetína

Praha, 28.3.2007 19:19, (ČTK)

Bez konečného rozhodnutí zůstalo dnešní jednání v Senátu o tom, zda byla vystěhováním některých romských rodin ze Vsetína na Jesenicko a Prostějovsko porušena jejich lidská práva. Předmětem sporu byly okolnosti vystěhování i stav domů, do kterých se Romové dostali.

Domy byly podle senátorů, kteří je navštívili, v katastrofálním stavu. A to kvůli vodovodu, elektřině či odpadům, uvedl senátor Josef Pavlata (ODS). Přestěhování Romů nazval deportací. Podle Milana Bureše (ODS) byla porušena jejich práva na důstojnost, pověst, svobodu pobytu či práva na informace. Romům prý nebylo umožněno seznámit se s novým obydlím, jeden z domů byl označen za neobyvatelný.

Vsetínský místostarosta Lubomír Gajdůšek (KDU-ČSL) s tím rozhodně nesouhlasil. Radnice si podle něj opatřila znalecké posudky na obyvatelnost, Romové se mohli s domy seznámit díky fotodokumentaci i při samotném převodu. Na opravy jim radnice dala půjčky. Gajdůšek připustil, že Romové pochopitelně jednali pod tlakem, ale byli se vším seznámeni.

Koordinátorka romských poradců Olomouckého kraje Renáta Köttnerová vytkla vsetínské radnici mimo jiné to, že pro Romy vybrala lokality, kde je dlouhodobá nezaměstnanost a nedostatek terénních pracovníků. Zástupci Vsetína nevysvětlili, proč nepořídili domy v rámci svého okresu.

Jednání se krátce zúčastnil i vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL), bývalý vsetínský starosta. Zopakoval, že radnice mohla Romy v souladu se zákonem vystěhovat z vybydleného vsetínského domu na ulici, zvolila ale jiné řešení. Neměla by být podle něj popotahována za to, že udělala příliš moc. Za velmi špatnou by považoval zprávu směrem k ostatním obcím, "že je lépe se pohybovat v oblasti zákona a nedělat nic".

Senátoři z výboru pro lidská práva nakonec jednání odložili do doby, než od ombudsmana Otakara Motejla dostanou závěrečnou zprávu o případu. Jeho průběžnou zprávu o šetření mají dostat do konce března, stejně jako vsetínská radnice. Motejl uvedl, že se případem zabýval z hlediska dodržení stavebních zákonů či sociálně-právní ochrany dětí, konkrétnější ale nebyl.
Cílem šetření je podle mluvčí ombudsmana Marcely Horákové vytvořit komplexní zprávu, která popíše postup Vsetína při řešení problematiky takzvaných nepřizpůsobivých občanů a ukáže, jakým způsobem se navzájem podmiňují výkon státní správy a samosprávy. Motejl se případem zabýval už loni, kdy neshledal pochybení při posuzování stavu vybydleného pavlačového domu vsetínským stavebním úřadem. Varoval ale představitele Vsetína "před vytvářením nových lokalit soustřeďujících osoby sociálně vyloučené či ohrožené tímto sociálním vyloučením". Motejl chce vládě letos předložit věcný záměr zákona o sociálním bydlení.

Vsetínská radnice v čele s Čunkem byla za vystěhování Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného v pavlačovém domě v centru města, opakovaně kritizována. Čelí kvůli tomu i trestním oznámením.

Přečteno: 1542x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo