romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátoři bez výsledku řešili vystěhování Romů ze Vsetína

Praha, 28.3.2007 19:19, (ČTK)

Bez konečného rozhodnutí zůstalo dnešní jednání v Senátu o tom, zda byla vystěhováním některých romských rodin ze Vsetína na Jesenicko a Prostějovsko porušena jejich lidská práva. Předmětem sporu byly okolnosti vystěhování i stav domů, do kterých se Romové dostali.

Domy byly podle senátorů, kteří je navštívili, v katastrofálním stavu. A to kvůli vodovodu, elektřině či odpadům, uvedl senátor Josef Pavlata (ODS). Přestěhování Romů nazval deportací. Podle Milana Bureše (ODS) byla porušena jejich práva na důstojnost, pověst, svobodu pobytu či práva na informace. Romům prý nebylo umožněno seznámit se s novým obydlím, jeden z domů byl označen za neobyvatelný.

Vsetínský místostarosta Lubomír Gajdůšek (KDU-ČSL) s tím rozhodně nesouhlasil. Radnice si podle něj opatřila znalecké posudky na obyvatelnost, Romové se mohli s domy seznámit díky fotodokumentaci i při samotném převodu. Na opravy jim radnice dala půjčky. Gajdůšek připustil, že Romové pochopitelně jednali pod tlakem, ale byli se vším seznámeni.

Koordinátorka romských poradců Olomouckého kraje Renáta Köttnerová vytkla vsetínské radnici mimo jiné to, že pro Romy vybrala lokality, kde je dlouhodobá nezaměstnanost a nedostatek terénních pracovníků. Zástupci Vsetína nevysvětlili, proč nepořídili domy v rámci svého okresu.

Jednání se krátce zúčastnil i vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL), bývalý vsetínský starosta. Zopakoval, že radnice mohla Romy v souladu se zákonem vystěhovat z vybydleného vsetínského domu na ulici, zvolila ale jiné řešení. Neměla by být podle něj popotahována za to, že udělala příliš moc. Za velmi špatnou by považoval zprávu směrem k ostatním obcím, "že je lépe se pohybovat v oblasti zákona a nedělat nic".

Senátoři z výboru pro lidská práva nakonec jednání odložili do doby, než od ombudsmana Otakara Motejla dostanou závěrečnou zprávu o případu. Jeho průběžnou zprávu o šetření mají dostat do konce března, stejně jako vsetínská radnice. Motejl uvedl, že se případem zabýval z hlediska dodržení stavebních zákonů či sociálně-právní ochrany dětí, konkrétnější ale nebyl.
Cílem šetření je podle mluvčí ombudsmana Marcely Horákové vytvořit komplexní zprávu, která popíše postup Vsetína při řešení problematiky takzvaných nepřizpůsobivých občanů a ukáže, jakým způsobem se navzájem podmiňují výkon státní správy a samosprávy. Motejl se případem zabýval už loni, kdy neshledal pochybení při posuzování stavu vybydleného pavlačového domu vsetínským stavebním úřadem. Varoval ale představitele Vsetína "před vytvářením nových lokalit soustřeďujících osoby sociálně vyloučené či ohrožené tímto sociálním vyloučením". Motejl chce vládě letos předložit věcný záměr zákona o sociálním bydlení.

Vsetínská radnice v čele s Čunkem byla za vystěhování Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného v pavlačovém domě v centru města, opakovaně kritizována. Čelí kvůli tomu i trestním oznámením.

Přečteno: 1542x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo