romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senátoři chtějí po policii důkazy k obvinění Janáčkové z rasismu

Praha, 19.3.2008 10:48, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Ostravská policie má předložit senátnímu imunitnímu výboru důkazy, na jejichž základě chce obvinit senátorku Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí) z rasismu vůči Romům. Teprve poté chce výbor rozhodnout, zda doporučí Senátu Janáčkovou vydat k trestnímu stíhání. Názory členů výboru na to nejsou jednotné. Senát by o kauze mohl rozhodovat na dubnové schůzi.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

"Vypadá to, že by se to dalo stihnout do příští schůze, pokud nenastane něco nepředvídaného, jako například, že by nám ty materiály nepřišly," řekl novinářům po dnešním jednání výboru jeho předseda Jiří Pospíšil (ODS). Žádost policie podle něj nebyla dostatečná k tomu, aby výbor mohl o případu rozhodnout.

VIDEO
Janáčková za protiromské výroky zatím imunitu neztratila
Liana Janáčková v Pressklubu

Policie chce senátorku trestně stíhat kvůli jejím předloňským výrokům na adresu části ostravských Romů. Janáčková, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, se již dříve za výroky opakovaně omluvila a popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku. Slova o plotě s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení vyslovila ve vypjaté atmosféře na jednání o stížnostech starousedlíků z kolonie Bedřiška na chování romských sousedů.

Policie podle Pospíšila v třístránkové žádosti uvedla pouze úryvky z výroků Janáčkové. "To je málo na rozhodování o osudu člověka. Budeme chtít vidět v podstatě kopii spisu," uvedl Pospíšil. Chce znát okolnosti, za jakých senátorka z klubu SNK svá slova pronesla.

Předseda klubu Josef Novotný (SNK ED) se stal zpravodajem výboru, který bude mít případ na starosti. "Jsem přesvědčen o tom, že ty výroky byly nešťastné. Na druhou stranu si nemyslím, že byly rasistické a nejsou tak ani v Ostravě vnímány," uvedl Novotný. Loni po zveřejnění nahrávky z jednání Novotný "místo činu" navštívil. Ani senátor a místopředseda ČSSD Petr Vícha není vydání nakloněn, neboť Janáčková má být stíhána za slovní vyjádření. "Myslím si, že je to právě ta věc, za kterou by lidé postihováni být neměli," dodal.

Podle místopředsedkyně ostravského občanského sdružení Společně - Jekhetane Heleny Balabánové jsou výroky senátorky Janáčkové nepřijatelné. "Výroky paní Janáčkové znám pouze z médií, přesto se domnívám, že takové výroky jsou neomluvitelné, nepřijatelné a nebezpečné, zvláště, když je pronáší veřejný činitel," uvedla pro server Romea.cz Balabánová. "Senát by měl umožnit trestní stíhání ve věci paní Janáčkové. Bude-li jí dokázáno, že hanobila rasu a národ, ať se zodpovídá jako každý jiný člověk žijící v tomto státě," dodala Helena Balabánová.

Pokud by Senát o vydání Janáčkové nakonec rozhodoval, senátorka se hlasování zdrží. Řekla to dnes v rozhovoru na Frekvenci 1 a dodala, že sama o vydání k trestnímu stíhání nepožádá. Zároveň také zdůraznila, že si mezi senátory nevyjednává žádnou podporu.

Pro vydání je Jaromír Štětina (za Stranu zelených). "Co by mohlo být více rasistickým výrokem," uvedl s poukazem na slova Janáčkové o elektrickém plotě. Předpokládá ale, že se svým názorem bude v menšině. V rozhodování Senátu, kde má ODS většinu, podle něj zcela určitě bude hrát roli i to, že Janáčková v prezidentské volbě podporovala Václava Klause. "V politice ty způsoby odměn se používají," dodal.

Novotného na případu zaráží to, že se policie rozhodla senátorku obvinit až po tři čtvrtě roce. Připustil, že to možná mělo souvislost s volbou prezidenta kvůli politizaci případu. "Mám signály, že policie pracovala dobře, ale že státní zastupitelství v Ostravě to prodlužovalo," uvedl. Výbor podle něj bude chtít jak nahrávku, tak desítku svědeckých výpovědí úředníků radnice a zástupců romských organizací.

Přečteno: 1774x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo