romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátoři z KOD nechtějí Janáčkovou ve výboru pro lidská práva

Praha, 6.5.2008 16:28, (ROMEA/ČTK )

Senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) by kvůli svým rasistickým výrokům neměla být v senátním výboru pro lidská práva. Myslí si to senátoři z Klubu otevřené demokracie, který sdružuje hlavně nestraníky. Jejich dosavadní snahy o vyloučení Janáčkové z výboru, v němž je místopředsedkyní, byly neúspěšné.

Znovu se o to chtějí pokusit po podzimní obměně třetiny horní komory. Novinářům to dnes řekla předsedkyně klubu Soňa Paukrtová. Místopředseda klubu Jaromír Štětina (za Stranu zelených) zaútočil na senátory ODS, kteří se hlavní měrou zasloužili o to, že Senát před dvěma týdny nevydal Janáčkovou k trestnímu stíhání za její výroky na adresu části ostravských Romů.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

"ODS se vystavuje nebezpečí, že může být obviněna z politické korupce. Nejen kvůli tomu, že nevydání Janáčkové může být "odměnou za to správné hlasování při volbě prezidenta", ale i za hlas při podzimní obměně vedení horní komory, míní Štětina. "Zřejmě ODS stojí o to tímto způsobem hlasy získávat, a troufám si říci, i kupovat," uvedl Štětina. Občanští demokraté i Janáčková již dříve jakékoli spekulace o takovýchto obchodech odmítli. Paukrtová se nicméně pozastavila nad tím, proč ODS na jednu stranu navrhuje úplné zrušení imunity a na druhou stranu poskytuje imunitu na "nezpochybnitelně rasistické výroky".

 Senátorku a starostku ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Janáčkovou chtěla policie stíhat pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Důvodem byly její výroky z předloňského jednání bytového odboru, na němž si starousedlíci z kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Na jejich adresu Janáčková podle loni zveřejněné nahrávky z jednání použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení nebo plotu s elektřinou. Janáčková své výroky již dříve označila za nešťastné a hloupé, byly podle ní vyřčeny ve vypjaté atmosféře.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Nad rozhodnutím Senátu se pozastavila mimo jiné i společnost Člověk v tísni, která jej označila za nebezpečný precedent. "V souvislosti s rasistickými výroky našich politiků se přestává jednat o ojedinělé případy, které by člověk rádoby omluvil prostým křupanstvím. Je na místě se ptát, zda nekráčíme vstříc hnědé totalitě. Naši senátoři nám už teď ukázali, že v naší zemi je normální být rasistou," uvedl ve zprávě zaslané ČTK ředitel programů sociální integrace Karel Novák.

Přečteno: 2793x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo