romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senátorka Janáčková opět manipuluje veřejným míněním

Praha, 24.3.2010 10:07, (ROMEA)

Média správně požadují po veřejně činných osobách, aby nepřekračovaly hranice společensky přijatelného. Jestliže odborářský předák Jaromír Dušek napadne vedení drah nikoli proto, že špatně pracuje, ale proto, že jde o gaye, požadují média za toto zupáctví velmi správně jeho odchod. Jestliže Mirek Topolánek potvrdí svoje vyhlášené buranství výšplechty na adresu katolické církve, premiéra a jednoho z ministrů, celkem pochopitelně požadují média i někteří straničtí kolegové jeho rezignaci. Velmi nízké úrovně odboráře Duška sice Topolánek tentokrát nedosáhl, ale nebylo to poprvé, co dal svou neomalenost najevo tímto způsobem.

Když se ovšem pustí do akce senátorka Liana Janáčková, média poslušně mlčí či jen konstatují. Jde totiž jen o „pouhé“ napadání Romů, což je téma, které noviny neprodá a televizi či rádiu sledovanost nezvýší. Pojďme si napřed dát jeden příklad z mnoha, abychom lépe pochopili přístup většiny médií k Romům a následně i to, proč Janáčkové vše prochází.

Nedávno v Kyselovicích u Kroměříže údajně napadla skupina Romů hosty v místní hospodě. Kroměřížský deník o tom obšírně informoval. V jeho zprávě jsme se dozvěděli, že

  • asi patnáct Romů bez jakéhokoli důvodu napadalo osazenstvo hospody,
  • romské ženy vyhnaly své děti ven z hospody a muži silně posilnění alkoholem začali hosty bít pěstmi, popelníky a dokonce po nich házeli židle,
  • mladí často nechodí do školy, čekávají u zastávky na děti a vždycky z nich pod pohrůžkou násilí tahají drobné či cigarety,
  • na jaře dva namol opilí přišli svlečení do půl těla na zdejší diskotéku a s boxery na rukou začali napadat hosty atd.

V článku vypovídali všichni, počínaje starostkou a konče majitelkou hospody a hosty. A když říkám, všichni, tak myslím všichni… tedy, kromě Romů samých. Jejich vyjádření tam prostě není, protože by se čtenáři mohli dozvědět třeba to, že reagovali na rasistické urážky místních nebo něco na ten způsob (byli v hospodě s dětmi, což naznačuje, že nepřišli s úmyslem ji vymlátit). Vyjádření Romů noviny neprodá, tak proč se tím zatěžovat, že.

Při zpracování zprávy z Kyselovic se vytáhla i televize Nova. Redaktor si stoupl s kamerou asi padesát metrů od domu, kde bydlí Romové, a odtud je natáčel. Když se proti němu pár mladých Romů rozeběhlo a začalo mu nadávat a požadovat, ať je přestane točit, volal na ně zdálky, že s nimi chce udělat rozhovor. Namísto, aby za nimi normálně zašel, zazvonil a optal se jich, jestli mu odpovědí na otázky, provokoval je puštěnou kamerou, aby mohl večer ve zprávách dotvrdit, jací že jsou ti Romové hrubiáni, sprosťáci, vagabundi a syčáci. Páni, být já šéfredaktorem Kroměřížského deníku či TV Nova, letěli by tito redaktoři na hodinu. Nadřízení těchto „novinářů“ ovšem jejich výtvory pustili na stránky a do vysílání, byli tedy se způsobem jejich „informování“ spokojeni. Z médií se nyní samozřejmě line seriál, kolik že Romů z Kyselovic už bylo zatčeno a popraveno, ale jejich pohled na věc pořád neznáme.

Vraťme se k Janáčkové coby starostce ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky. Pro připomenutí: Byla to právě Janáčková, která z kolonie Bedřiška (bývalé hornické domky mimo městskou zástavbu, u lesa) udělala romské ghetto, protože podle ní nemají Romové žít mezi lidmi z majority. Rasistických výroků se dopustila 15. 8. 2006, na veřejném jednání bytového odboru, na kterém byly probírány stížnosti k sestěhovávání Romů.

NEPŘEHLÉDNĚTE
AUDIO - Senátorka: „…budou tam, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…“

„Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty Cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je…,“ řekla tehdy Janáčková. Její kolega, tehdy místostarosta Jiří Jezerský, zase nastínil řešení problému sociálního vyloučení následovně: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat.“ To si dovolil hodně, protože Janáčkovou trumfl, takže ta vytáhla rovnou eso: „Nesouhlasím s jakoukoliv integrací Cikánů po obvodě, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno… klidně to budu křičet do celého světa.“

Senát Janáčkovou odmítl ve věci vyšetřování jejích rasistických výroků zbavit imunity. To podle pravidel, která si zákonodárci sami stanovili, znamená, že již nikdy v budoucnu nemůže být za tyto výroky stíhána. Z přítomných 54 senátorů a senátorek hlasovalo pro zbavení imunity Liany Janáčkové 13, proti bylo 14, zdrželo se 27. Největší oporu měla v klubu ODS (přehled hlasování).

Jiřího Jezerského zprostil Okresní soud v Ostravě obžaloby z hanobení národa, etnické skupiny, rasy či přesvědčení. Podle soudu Jezerský nespáchal trestný čin, ani neměl v úmyslu Romy pobouřit. Napadlo mě tehdy, co kdybych v Senátu, v soudní síni či na policejní stanici zvolal, že místní osazenstvo vystřílím, když mi k tomu dá někdo svolení, byl bych také osvobozen? Nejspíš ne, protože bych nevyhrožoval Romům, ale „přizpůsobivým“ (rozuměj těm, kteří si dovedou pro sebe přizpůsobit právo a spravedlnost, na úkor druhých).

Janáčková nyní opět perlí, tentokrát v souvislosti s útokem zápalnou lahví na rodinu Podraných z Bedřišky. Vydala prohlášení http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_7754, v němž tuto rodinu napadla - prozradila o ní osobní údaje a tvrdí, že rodina se chce z České republiky vystěhovat do Anglie nebo do Kanady. A kvůli tomu prý potřebuje doklad o tom, že je v ČR diskriminována. Je to přesně na inteligenční úrovni Janáčkové. Kanada, jak známo, zavedla víza a nově přišedší žadatelé o azyl z ČR zde mají minimální šanci uspět, a do Británie se člověk může přestěhovat, aniž by k tomu potřeboval potvrzení o diskriminaci, protože je členskou zemí EU.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Prohlášení Liany Janáčkové k žhářskému útoku v Ostravě

Média hodnotila prohlášení Janáčkové tak, že podle ní si Podraní hodili zápalnou láhev do bytu sami, aby měli potvrzení, že jsou diskriminováni. Tedy, přesně řečeno, média to pouze konstatovala, jako by se nic zvláštního nedělo. Právník František Valeš vypracoval na žádost občanského sdružení ROMEA stanovisko http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_7755, v němž považuje její prohlášení za úkon, který je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, navíc jde o údaje způsobilé oběti poškodit, respektive zasahovat do jejich osobního a soukromého života. Jedná se zejména o tvrzení o údajných dluzích rodiny, důvodech přidělení bydlení v osadě Bedřiška či probíhajícím soudním řízení. Senátorka má tyto informace z pozice starostky městské části, z toho hlediska je třeba ji posuzovat jako zpracovatele či správce osobních údajů ve smyslu zákona, přičemž zveřejnění těchto údajů je jasným porušením jejích povinností z této role. Zcela nepodložené spekulace senátorky o záměru rodiny stěhovat se z ČR jsou pak podle Valeše na hraně pomluvy.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Právní stanovisko k prohlášení Liany Janáčkové

Ostravská městská část Mariánské Hory a Hulváky také zcela v duchu předchozích prohlášení Liany Janáčkové nedávno zrušila základní školu Matrosova, která byla jako jedna z mála schopna úspěšně integrovat a vzdělávat společně romské a české děti. Jediný, kdo to kritizoval, byl kupodivu Jiří Paroubek, který jindy svou mašinerii technologie moci řídí podle průzkumů veřejného mínění.

Na facebooku vznikla 17. března.2010 stránka s názvem Petice proti vyučování romštiny na českých školách. Včera večer, tedy týden poté, už měla téměř 54 tisíc fanoušků. (Jde přitom o zavedení romštiny jako volitelného předmětu, nikoli o povinnost škol vyučovat ji v každém případě.) Diví se tomu někdo?

Psáno pro Romea.cz a http://www.denikreferendum.cz/

Přečteno: 1302x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana Janáčková, Rasismus, BedřiškaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo