romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Server Podnikatel.cz: Mýty a fakta o Romech, důchodech, lécích a invalidních důchodech

Praha, 9.12.2011 11:47, (ROMEA)
ilustrační foto

Nejenom internetem se šíří různé zprávy o tom, jak Romové zneužívají sociální systém a těží z něj na úkor potřebných. Server Podnikatel.cz se proto zaměřil na mýty a fakta, které se týkají Romů a pobírání důchodů.

Internetem se opět šíří hoax o tom, že Romové nemusejí platit v lékárnách za léky. Více než rok a půl zpátky přitom kolovala po síti podobná falešná zpráva, která tvrdila, že se Romům počítá starobní důchod z průměrné mzdy. A jak dokazují názory lidí, řada z nich se domnívá, že Romové sice nemají velké starobní důchody, ale že místo toho dostávají štědré invalidní důchody. Jak je to tedy ve skutečnosti s důchody a Romy?

Romové údajně nemusí platit za léky

Internetem se opět šíří falešná řetězová zpráva, která tvrdí, že sociálně slabí (v podtextu myšleno Romové) nemusí platit v lékárně za léky. Tento hoax se dokonce drží už druhý měsíc v TOP10 českých nejrozšířenějších hoaxů, který pravidelně zveřejňuje server hoax.cz.

Tuto “šokující pravdivou informaci” samozřejmě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyvrátilo a snažilo se uvést směsici faktů a smyšlenek na pravou míru. Jak upozornilo ve svém prohlášení, lidí, kteří pobírají nějaké z dávek pomoci v hmotné nouzi, nemusí podle zákona o veřejném zdravotním pojištění platit regulační poplatky. Toto se však netýká léků, které musí hradit (pokud jsou volně prodejné nebo u nich je spoluúčast pacienta) každý. Už vůbec pak zákon nerozlišuje mezi Romy a “neromy”.

Hoax o Romech a starobních důchodech

Podobný typ hoaxu, zaměřený proti Romům, se internetem šířil už před rokem. Tehdy zpráva tvrdila, že nepracující Romové, kteří celý život do sociálního systému nepřispěli ani korunu, dostávají starobní důchod počítaný z průměrné mzdy. Také tento hoax se brzy dostal do desítky nejpřeposílanějších zpráv a několik měsíců se v ní udržel.

Na zprávu tehdy rychle opět reagovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, které ji dementovalo jako naprosto nepravdivou. Pro nárok na starobní důchod musí mít lidé splněné kromě jiného dvě podmínky, potřebnou dobu pojištění a dosažení důchodového věku. Příslušné délky pojištění lze podle zákona dosáhnout výdělečnou činností. Výše důchodu, který tvoří základní a procentní výměra, se poté odvíjí od toho, kolik člověk vydělával a jak dlouho do systému přispíval.

"Pokud není splněna potřebná doba pojištění, která je jednou ze základních podmínek pro přiznání starobního důchodu, nemohou starobní důchod dostat. Romští spoluobčané nejsou při výpočtu starobních důchodů nijak zvýhodňováni ani znevýhodňováni. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny klienty českého důchodového systému," komentovala lživou zprávu tehdejší tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Čtěte více: Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním.

A co invalidní důchod a Romové?

Server Podnikatel.cz o celé problematice informoval v samostatném článku.
V diskuzi pod textem se poté objevilo několik komentářů (poslední z nich před několika dny), které poukazovaly na to, že sice Romové nedostávají starobní důchody, ale že vesměs pobírají invalidní důchod, který se z průměrné mzdy počítá. "...co cigán má je INVALIDNÍ důchod, a ten má od svých 18 let, až do konce svého života a tento invalidní důchod se mu počítá právě z průměrné mzdy," napsal před několika dny do diskuze pod článkem uživatel/ka Milly.

Skutečnost je však, i co se týká tohoto tvrzení, opět značně odlišná. Pokud jde o lidi, kteří nikdy nepracovali a nezískali tak potřebnou dobu pojištění, tak ti nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně (nejvážnější stupeň invalidity) nemají. "A to navzdory tomu, že jsou uznáni invalidními pro invaliditu třetího stupně. Je to tak proto, že splnili pouze jednu z podmínek nároku na invalidní důchod (druhou podmínkou je získání potřebné doby pojištění)," upřesnila serveru Podnikatel.cz Jana Buráňová z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Čtěte více: Stále více Čechů nemá nárok na důchod, neohlídali si dobu svého pojištění.

Invalidní důchod z mládí se počítá z průměrné mzdy

V oblasti invalidního důchodu však existuje výjimka, která částečně dává za pravdu některým hlasům, že invalidní důchody se mohou počítat z průměrné mzdy. Jedná se o tzv. invalidní důchod pro invaliditu z mládí. Jedná se o situaci, kdy invalidita třetího stupně vznikla ještě před dosažením 18 let věku. Výše tohoto důchodu se počítá jako součet základní a procentní výměry. Výše základní výměry invalidního důchodu pro invaliditu z mládí činí v období do 31. prosince 2011 částku 2 230 Kč, v období od 1. ledna 2012 činí částku 2 270 Kč. Výše procentní výměry výměry invalidního důchodu pro invaliditu z mládí se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu.

Pro letošní rok činí průměrná mzda 24 740 korun, pro příští pak 25 137 korun. Řečí čísel to znamená, že pokud by někomu byl někomu přiznán invalidní důchod pro invaliditu z mládí k dnešnímu dni, činila by jeho celková výše 8 937 korun. Lidé, kterým byl tento typ důchodu přiznán v předchozích letech, dostávají pak v závislosti na tehdejší průměrné mzdě méně.

Bez zajímavosti pak není celkový počet invalidů z mládí. Podle statistik zůstává jejich počet v posledních dvou letech konstantní a činí zhruba 30 tisíc lidí (k prosinci 2010 jich celkem bylo 29 531). Podle kvalifikovaných odhadů, které jsou uvedeny ve vládní zprávě o stavu romské menšiny v České republice za rok 2010, žije v Česku 150 až 200 tisíc Romů. Rozhodně tak nemůže platit teze, že co Rom, to invalidní důchodce z mládí.

Romů s invaliditou z mládí je minimum

ČSSZ ani ministerstvo nesledují a podle svých slov ani sledovat nemohou, jaké národnosti jsou invalidé z mládí, takže statistiky neexistují. Odborníci sice přiznávají, že mnoho lidí, které ohrožuje sociální vyloučení, mají status invalidního důchodce, avšak na druhou stranu dodávají, že v naprosté většině případů jde o klasické invalidní důchodce. Vzhledem k tomu, že tito lidé pak nemají odpracované potřebné roky, invalidní důchod stejně nedostávají.

Invalidních důchodů z mládí je podle odborníků mezi romskou menšinou minimum. "Mám na starost týmy pracovních a finančních poradců a upřímně řečeno jsme se s ničím podobným zatím v praxi nesetkali, a to máme velmi detailní přehled o finančních poměrech konkrétních rodin," upřesnil pro server Podnikatel.cz DANIEL HŮLE, odborník na romskou komunitu v Česku, který má na starosti několik programů sociální integrace.

KAM DÁL?
Mýty a fakta o Romech, důchodech a lécích

Podnikatel.cz, fk
Přečteno: 5275x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo