romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Server Romea.cz je příliš nekritický ke všemu romskému

Praha, 3.2.2009 11:21, (-)

Rád bych tímto vzkazem vyjádřil svůj názor, že máme-li se ve vzájemném soužití v Česku posunout někam k lepšímu, je zapotřebí, aby na "obou stranách" byly nestranné zpravodajské platformy. Tedy platformy, které se nebudou bát říct ani "Tentokrát to zvorali Romové", ani "Tentokrát to zvorali neromové".

NEPŘEHLÉDNĚTE REAKCI NA TENTO ČLÁNEK
Jak Alcator kritizoval nekritičnost

To, co je Romea.cz vytýkáno na mnoha jiných místech, je příliš nekritický přístup ke všemu Romskému. Jakkoliv souhlasím s afirmativní akcí, všechno má své hranice a nelze pod tuto myšlenku schovávat případy, kdy se Rom chová nezodpovědně nebo vyloženě protiprávně, a očekává, že mu to bude kvůli jeho Romství odpuštěno nebo tolerováno.

Kdykoliv totiž vynášíte do nebe Roma, který, nahlíženo nestranně, je veskrze průměrný, nebo kdykoliv označíte za projev nesnášenlivosti to, že se někdo brání proti sociopatologickému jednání nějakého Roma, poskytujete cennou munici svým oponentům.

Umíte si představit, jak velmi byste "ublížili" všem anti-Romům, kdybyste dokázali napsat "Rom XYZ se opil a vyřvával na ulici nesnášenlivá hesla. Pachatel byl promptně zadržen policií a je nyní vyšetřován pro podezření z trestného činu ..."

Dočteme se někdy něco takového i od Romey? Proč čteme jen o rasistických výrocích bílých nácků z NS, ale nikdy nečteme (na Romea.cz) o tom, že i mezi Romy byli tací, kteří dokázali šmahem odsoudit komplet celé bílé pokolení ("Bílé svině!")? Proč čteme o každém srocení pár nácků (nic proti tomu, psát by se o tom mělo), ale na žebrající cikáňata před každým Tescem, navíc taková, která by si nikdy nedovolila oslovit se žebrotou jiného cikána (!!), se nikdo nezaměří?

Tím, že o problémech uvnitř Romských komunit mlčíte, nedosáhnete toho, že přestanou existovat. Naopak, dosáhnete jen toho, že o nich budou vědět a mluvit všichni ostatní a kdykoliv se jim to bude hodit, vytáhnou to na povrch.

Je to vlastně stejný princip, jako když vláda Mirka Topolánka odmítá _nechat_ řešit ekonomické zločiny související s vládami ODS devadesátých let: Kdykoliv se ČSSD ocitne při sporech či debatách s ODS v úzkých, stačí, aby prohlásila něco ve stylu "To ale nebyla naše vina, za to mohla vláda Václava Klause, tím, že ... a vy to odmítáte vyšetřovat a potrestat ty zodpovědné..."

Chápu, že se snažíte o povznesení všech Romů, a fandím vám, protože mi, upřímně řečeno, nic jiného nezbývá, nechci-li se dožít občanské války, při níž půjdou bílí vystřílet černé (nebo naopak, podle populace)... Ale aby bylo povznesení slušných Romů možné, musí dojít k jasné deklaraci toho, že pro "neslušné" Romy nemáte pochopení. Že odsuzujete zločin bez ohledu na barvu pleti, že drobná i závažnější kriminalita není něco, co byste byli ochotni někomu tolerovat.

Musíte dát jasně najevo, že žebrání, simulování nemocí, simulování invalidity, odkládání dětí do Dětských domovů, utíkání z porodnic ("...aby manžel neměl alibi pro soulož s nějakou jinou..."), osočování úředníků konajících svou práci z rasismu atd. -- že to všechno jsou věci, které slušný člověk nedělá. A že ti Romové, kteří chtějí, aby je bílí brali jako "normální občany", budou muset tyto (zlo)zvyky odmítnout, stejně jako tyto věci musí odmítnout bílí, pokud nechtějí, aby jimi ostatní pohrdali.

KAM DÁL? REAKCE NA TENTO ČLÁNEK
Jak Alcator kritizoval nekritičnost

Alcator
Přečteno: 1744x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo