romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šest vraníků převezlo rakev s prezidentovými ostatky na Pražský hrad. Lidé se s Václavem Havlem loučí ve Vladislavském sále

Praha, 21.12.2011 11:24, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Foto: Lukáš Houdek

Krátce po 10:00 začala vojenská část pietního ceremoniálu za zesnulého exprezidenta Václava Havla. Rakev s ostatky první polistopadové hlavy státu vyjela z kasáren hradní stráže v Loretánské ulici na Pražský hrad na lafetě historické houfnice, kterou táhlo šest vraníků. Do Vladislavského sálu, kde bude do pátečního pohřbu, rakev přeneslo šest vojáků. Cestu od kasáren k Hradu lemovalo 200 vojáků se slavnostní výzbrojí a zástupy lidí. Podle odhadu policie jich bylo přes 10 000. Zesnulého prezidenta provázeli potleskem.

Přes nádvoří k Vladislavskému sálu nesli vojáci v červených baretech rakev za zvuku svatovítských zvonů po rudém koberci. Vedl podél katedrály, kolem balkonu, z něhož Havel před koncem roku 1989 poprvé jako československý prezident pozdravil obyvatele země a slíbil jim po letech totality svobodné volby. Vojáci v sále za tónů hudby rakev na katafalk. Kolem něj se postavila čestná stráž.

Za rakví kráčela v dešti vdova Dagmar Havlová s dcerou, s bratrem zesnulého prezidenta Ivanem a jeho ženou. Doprovázeli je prezident Václav Klaus, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD).


Foto: Lukáš Houdek

Historickou houfnici s lafetou, na níž byly v roce 1937 přepraveny také ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka, táhlo na Pražský hrad šestispřeží vraníků. Na trojici zapřažených koní po levé straně jeli vojáci stejně jako při Masarykově pohřbu. Rakev je zahalena do státní vlajky. Doprovázeli ji za zvuků smuteční hudby další příslušníci ve slavnostních uniformách se skloněnými šavlemi či bajonety. Zástupy lidí se se zesnulým prezidentem loučily dlouhým potleskem.

Od okamžiku převezení se na Pražském hradě loučí s bývalým prezidentem občané i zde. Rakev s jeho ostatky je vystavena na katafalku uprostřed Vladislavského sálu, který se pro veřejnost otevřel ve 13:00. Již před otevřením čekaly stovky lidí, aby vzdaly hold první polistopadové hlavě státu. Ostatky byly na Hrad převezeny dnes, doprovázel je smuteční průvod tisíců lidí. Rakev bude vystavena i ve čtvrtek. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb.

Rakev je zahalená do státní vlajky. Kolem katafalku hoří svíce a čestnou stráž drží čtyři členové armády a Hradní stráže. Přímo na katafalku jsou umístěny věnce od Havlovy rodiny, nejvyšších ústavních činitelů a armády. Na věnci od vdovy Dagmar stojí "Venouškovi Dáša". Mezi řadou věnců z oficiálních míst se objevuje i věnec s nápisem "De los Cubanos libres" (od svobodných Kubánců).

Lidé mohou do Vladislavského sálu vstoupit z náměstí U svatého Jiří. Kolem rakve obcházejí podél stěn sálu. Některé z nich překvapilo, že přímo v sále nejsou kondolenční knihy. Ty zájemci najdou v Rothmayerově sále při vstupu do hradního areálu z Hradčanského náměstí.

Vladislavský sál bude pro veřejnost ve čtvrtek přístupný od 8:00 do 20:00. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb. Přesně v poledne budou občané držet minutu ticha, svůj provoz po tuto dobu přeruší například pražská MHD. Vojáci také na Havlovu počest slavnostně vystřelí 21 salv z děla umístěného na Petříně.

ČTK, čtk, fk
Přečteno: 1253x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo