romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Silná koruna spustila paniku u projektů dotovaných unií

Praha, 18.7.2008 13:07, (Česká televize/ROMEA)

Silný směnný kurz koruny a eura netrápí jen exportéry, ale i obce, kraje, potažmo celou státní kasu. Na dotacích z Evropské unie, které jsou schvalovány v eurech, může za tento rok podle zjištění Hospodářských novin tratit až 150 miliard korun. Když loni vláda schvalovala balík příjmů z eurofondů, slibovala dotace 774 miliard v korunách, aktuálním kurzem přijde pro spolufinancování jen 617. Uvedl zpravodajský server České televize www.ct24.cz.

Jenže není všechno tak černobílé, proti kurzovým výkyvům se lze pojišťovat, pro projekty lze využívat zahraničních dodavatelů. Přesto vláda regionům slibuje finanční injekce.

V jednom se ale regionům nelze divit. Za faktury, které dnes vystavují za projekty vyplacené Evropskou unií, dostanou méně. Některé projekty proto volají buď po zastavení, nebo po pomocné ruce státu. "V projektu placeném z EU máme za euro 32,50, až dnes ale platíme některé faktury," lamentuje náměstek primátora Karviné Zbyněk Gajdacz.

Raketový postup koruny trápí i výstavbu silnic a dálnic, z evropských peněz ukouslo posilování měny přes 20 miliard korun.

Na stížnosti postižených reaguje ministerstvo financí spolu s ministerstvem životního prostředí. Připravuje plán pro částečné kompenzace postiženým formou proplacení 40 procent z kurzových rozdílů. Může si to dovolit, protože ví, že příspěvky Česka do Evropské unie mají, respektive budou mít teď nižší hodnotu.

Do problémů se dostávají i neziskové organizace, které realizují projekty se zahraniční podporou. Oslabování dolaru ovlivňuje víceleté projekty, které jsou financovány např. charitativní organizací CEE Trust. "Rozpočet jsme na projekt připravovali na podzim 2007, kdy se kurz dolaru pohyboval kolem 19 korun. V momentě převodu byl kurz 15,70. Musíme tedy nějaké výdaje výrazně omezit," uvedl výkonný ředitel sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Přečteno: 826x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ekonomika, Dotace, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo