romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Silná koruna spustila paniku u projektů dotovaných unií

Praha, 18.7.2008 13:07, (Česká televize/ROMEA)

Silný směnný kurz koruny a eura netrápí jen exportéry, ale i obce, kraje, potažmo celou státní kasu. Na dotacích z Evropské unie, které jsou schvalovány v eurech, může za tento rok podle zjištění Hospodářských novin tratit až 150 miliard korun. Když loni vláda schvalovala balík příjmů z eurofondů, slibovala dotace 774 miliard v korunách, aktuálním kurzem přijde pro spolufinancování jen 617. Uvedl zpravodajský server České televize www.ct24.cz.

Jenže není všechno tak černobílé, proti kurzovým výkyvům se lze pojišťovat, pro projekty lze využívat zahraničních dodavatelů. Přesto vláda regionům slibuje finanční injekce.

V jednom se ale regionům nelze divit. Za faktury, které dnes vystavují za projekty vyplacené Evropskou unií, dostanou méně. Některé projekty proto volají buď po zastavení, nebo po pomocné ruce státu. "V projektu placeném z EU máme za euro 32,50, až dnes ale platíme některé faktury," lamentuje náměstek primátora Karviné Zbyněk Gajdacz.

Raketový postup koruny trápí i výstavbu silnic a dálnic, z evropských peněz ukouslo posilování měny přes 20 miliard korun.

Na stížnosti postižených reaguje ministerstvo financí spolu s ministerstvem životního prostředí. Připravuje plán pro částečné kompenzace postiženým formou proplacení 40 procent z kurzových rozdílů. Může si to dovolit, protože ví, že příspěvky Česka do Evropské unie mají, respektive budou mít teď nižší hodnotu.

Do problémů se dostávají i neziskové organizace, které realizují projekty se zahraniční podporou. Oslabování dolaru ovlivňuje víceleté projekty, které jsou financovány např. charitativní organizací CEE Trust. "Rozpočet jsme na projekt připravovali na podzim 2007, kdy se kurz dolaru pohyboval kolem 19 korun. V momentě převodu byl kurz 15,70. Musíme tedy nějaké výdaje výrazně omezit," uvedl výkonný ředitel sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Přečteno: 849x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ekonomika, Dotace, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo