romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Silná koruna spustila paniku u projektů dotovaných unií

Praha, 18.7.2008 13:07, (Česká televize/ROMEA)

Silný směnný kurz koruny a eura netrápí jen exportéry, ale i obce, kraje, potažmo celou státní kasu. Na dotacích z Evropské unie, které jsou schvalovány v eurech, může za tento rok podle zjištění Hospodářských novin tratit až 150 miliard korun. Když loni vláda schvalovala balík příjmů z eurofondů, slibovala dotace 774 miliard v korunách, aktuálním kurzem přijde pro spolufinancování jen 617. Uvedl zpravodajský server České televize www.ct24.cz.

Jenže není všechno tak černobílé, proti kurzovým výkyvům se lze pojišťovat, pro projekty lze využívat zahraničních dodavatelů. Přesto vláda regionům slibuje finanční injekce.

V jednom se ale regionům nelze divit. Za faktury, které dnes vystavují za projekty vyplacené Evropskou unií, dostanou méně. Některé projekty proto volají buď po zastavení, nebo po pomocné ruce státu. "V projektu placeném z EU máme za euro 32,50, až dnes ale platíme některé faktury," lamentuje náměstek primátora Karviné Zbyněk Gajdacz.

Raketový postup koruny trápí i výstavbu silnic a dálnic, z evropských peněz ukouslo posilování měny přes 20 miliard korun.

Na stížnosti postižených reaguje ministerstvo financí spolu s ministerstvem životního prostředí. Připravuje plán pro částečné kompenzace postiženým formou proplacení 40 procent z kurzových rozdílů. Může si to dovolit, protože ví, že příspěvky Česka do Evropské unie mají, respektive budou mít teď nižší hodnotu.

Do problémů se dostávají i neziskové organizace, které realizují projekty se zahraniční podporou. Oslabování dolaru ovlivňuje víceleté projekty, které jsou financovány např. charitativní organizací CEE Trust. "Rozpočet jsme na projekt připravovali na podzim 2007, kdy se kurz dolaru pohyboval kolem 19 korun. V momentě převodu byl kurz 15,70. Musíme tedy nějaké výdaje výrazně omezit," uvedl výkonný ředitel sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Přečteno: 827x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ekonomika, Dotace, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo