romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skandální schůzka Bublana se zástupcem Národní gardy

Praha, 9.1.2008 14:14, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan se dnes v budově dolní komory sešel s mluvčím Národní gardy Pavlem Sedláčkem. Řekl mu prý, že se vznikem gardy nesouhlasí. Asi hodinová schůzka se podle Bublana uskutečnila na žádost Národní strany. Podle sdružení ROMEA je naprosto skandální, že ke schůzce vůbec došlo.

Garda vznikla před několika dny právě jako polovojenská organizace nacionalistické Národní strany. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS), ale i Bublan vznik gardy již dříve kritizovali.

VIDEO: PODÍVEJTE SE S KÝM JEDNAL František Bublan
Pokus o rozhovor s členem Národní strany

"Sice on mně vysvětloval, o čem ta strana je a co má ve svém programu, ale já na svém prohlášení, že národní gardy by neměly vznikat a že ani oni by ji neměli mít, trvám," řekl ČTK Bublan. Pokud chtějí lidé z Národní gardy pomáhat, jak tvrdí, tak to podle Bublana mohou dělat i jinak než v uniformě a pod značkou nějaké strany. Dodal, že Sedláčka nepřesvědčil. "A on samozřejmě nepřesvědčil mě, že ta garda má nějaký význam," poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ
Nic než nádor aneb Národní garda - protizákonné Lidové milice českých fašistů

Schůzku prý neodmítl, protože nevidí důvod, "proč nevést nějakou diskusi". Dodal, že o setkání ho Národní strana požádala právě proto, že vznik gardy již v minulosti kritizoval.

I přes fakt, že Bublan vznik Národní gardy odmítl, považují zástupci sdružení ROMEA za naprosto skandální, že předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan vůbec na nějaké jednání se zástupcem extremistické strany přistoupil. "František Bublan by si měl uvědomit, že takovým jednáním legitimizuje činnost této extremistické strany a dává takovým lidem možnost zviditelnění se v médiích. A o tom jim přesně jde. Doporučoval bych panu Bublanovi, aby se někdy podíval co se píše na webu Národní strany. Naprosto nechápu o čem spolu jednali," uvedl ke skandální schůzce výkonný ředitel sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý. "Budeme snad příště diskutovat s neonacisty o tom jestli byl vůbec nějaký holocaust, bude snad pan Bublan příště jednat s paní Edelmannovou o tom, zda v Letech u Písku zemřeli nějací Romové?" ptá se Ryšavý.

O tom, že šlo Národní straně především zviditelnit se v médiích svědčí fakt, že krátce po jednání Národní strana na svých internetových stránkách zveřejnila rozsáhlou zprávu. "Jednání z našeho úhlu pohledu bylo ze strany předsedy Bublana velmi korektní, položil mnohé otázky, které značily zájem o hlubší pochopení postojů a činnosti Národní strany a jí zřízené Národní gardy," uvedla například strana.

Politolog Miroslav Mareš ČTK řekl, že politici by se samozřejmě měli zajímat o dění v zemi a zjišťovat, jaké názory zastávají subjekty označované za extremistické. Musejí ale pečlivě dbát na to, aby jim nedávali zdání běžných politických partnerů.

Naznačil, že Bublanovu kroku mohla například předcházet jednání na "nižší úrovni" nebo pečlivější sběr informací.

Podle webových stránek Národní strany byl o schůzku požádán také ministr vnitra Ivan Langr. Ten však na žádost nereagoval.

S představiteli Národní strany se v srpnu 2005 setkal také šéf ODS Mirek Topolánek, který tehdy ještě nebyl premiérem. "Spolupráce je programově naprosto nemožná, schůzka byla formální a poslední," řekl pak ČTK. Hlavním důvodem setkání, o které tehdy požádali národovci, bylo, aby se návštěvou v sídle ODS na Jánském vršku zviditelnili, uvedl v té době Topolánek, který pak kvůli schůzce čelil kritice některých médií.

Tento týden Národní strana podala na Topolánka, dnes již premiéra, trestní oznámení kvůli jeho výroku o zbabělosti Čechů. Premiér v rozhovoru s Hospodářskými novinami řekl, že Češi obvykle vidí všechno negativně, a když k něčemu dojde, "podělají se". Později řekl, že nechce zobecňovat a že jsou určitě výjimky.

Podle zdrojů ČTK ze zpravodajské komunity je hlavním cílem současné aktivity gardy především zviditelnění samotné Národní strany, která ve sněmovních volbách získala 0,17 procenta hlasů.

Vedení gardy říká, že do roka bude legálně fungovat jako občanské sdružení. Politici i vnitro prohlašují, že nepřipustí její legální existenci, extremisté ale prý vědí, jak na to.

Podle zakladatelů je garda neozbrojenou složkou, která je ovšem založena na "přísném vojenském principu". Náplní její činnosti má být "pomoc a služba vlasti". "Je to polovojenská organizovaná skupina, která bude sloužit nejen pro naše mítinky, ale i pro katastrofy," tvrdí předsedkyně strany Petra Edelmannová.

Členové Nádní strany na sebe upozornili v lednu předloňského roku aktivitami poblíž romského památníku v Letech na Písecku. Chtěli odhalit pomník válečným obětem a tvrdili, že protektorátní tábor v Letech byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Odmítali také, aby se z místa bývalého tábora odstranil vepřín. Podle historických pramenů zahynulo v letském sběrném táboře pro Romy, který fungoval od roku 1942 do roku 1943, na 326 lidí, přes 500 vězňů bylo převezeno do Osvětimi.

Přečteno: 1938x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Národní gardaHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo