romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skandální výrok Jiřího Čunka pobouřil Romy

Praha, 30.3.2007 14:00, (ROMEA)

Šestnáct romských sdružení vydalo společné prohlášení, ve kterém vyzývají Mirka Topolánka, aby se otevřeně distancoval od výroků vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) zveřejněných v deníku Blesk. Čunek pobouřil Romy skandálním výrokem, kterým reagoval na jeden z dotazů čtenářů. "Budou se dotovat i ostatní lidé jako Romové? Potřeboval bych 200 tisíc, abych mohl dokončit barák," zněla otázka jednoho ze čtenářů. „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák,“ odpověděl podle deníku Blesk Čunek.

Prohlášení ze setkání romských neziskových organizací

Občanské sdružení ROMEA chystá ve spolupráci s dalšími organizacemi dopis, v němž zašle koaličním partnerům některé z odpovědí vicepremiéra české vlády Jiřího Čunka čtenářům deníku Blesk Stejně tak podobné odpovědi z jiných internetových diskusí, ve kterém se předseda lidovců vyjadřuje velmi obdobně. Občanské sdružení Romea vyzve politiky k zaujetí jasného stanoviska, nikoliv pouhého konstatování, že: "jde o zodpovědnost pana Čunka". 

Jiří Čunek je svými výroky proti Romům již známý. Jako novopečený senátor například při on-line chatu na serveru iDNES.cz na otázku, zda by „úspěšný“ starosta nechtěl dělat prezidenta a z této pozice by mohl vystěhovat Romy z hranice ČR, odpověděl:. „V tomto případě má starosta větší možnosti než prezident.“ Již „legendárním“ se stal jeho výrok v pořadu televize Na vlastní oči. „Já čistím jenom od vředu, to dělají lékaři taky, ne,“ řekl Čunek.

Přečteno: 1406x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo