romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skandální výrok Jiřího Čunka pobouřil Romy

Praha, 30.3.2007 14:00, (ROMEA)

Šestnáct romských sdružení vydalo společné prohlášení, ve kterém vyzývají Mirka Topolánka, aby se otevřeně distancoval od výroků vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) zveřejněných v deníku Blesk. Čunek pobouřil Romy skandálním výrokem, kterým reagoval na jeden z dotazů čtenářů. "Budou se dotovat i ostatní lidé jako Romové? Potřeboval bych 200 tisíc, abych mohl dokončit barák," zněla otázka jednoho ze čtenářů. „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák,“ odpověděl podle deníku Blesk Čunek.

Prohlášení ze setkání romských neziskových organizací

Občanské sdružení ROMEA chystá ve spolupráci s dalšími organizacemi dopis, v němž zašle koaličním partnerům některé z odpovědí vicepremiéra české vlády Jiřího Čunka čtenářům deníku Blesk Stejně tak podobné odpovědi z jiných internetových diskusí, ve kterém se předseda lidovců vyjadřuje velmi obdobně. Občanské sdružení Romea vyzve politiky k zaujetí jasného stanoviska, nikoliv pouhého konstatování, že: "jde o zodpovědnost pana Čunka". 

Jiří Čunek je svými výroky proti Romům již známý. Jako novopečený senátor například při on-line chatu na serveru iDNES.cz na otázku, zda by „úspěšný“ starosta nechtěl dělat prezidenta a z této pozice by mohl vystěhovat Romy z hranice ČR, odpověděl:. „V tomto případě má starosta větší možnosti než prezident.“ Již „legendárním“ se stal jeho výrok v pořadu televize Na vlastní oči. „Já čistím jenom od vředu, to dělají lékaři taky, ne,“ řekl Čunek.

Přečteno: 1406x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo