romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skandální výroky Jiřího Čunka jsou na oficiálních webových stránkách KDU-ČSL

Praha, 31.3.2007 15:08, (ROMEA)

Xenofobní výroky předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra vlády ČR Jiřího Čunka jsou prezentovány i na oficiálních webových stránkách KDU-ČSL. Na stránkách je přepis všech odpovědí, které Čunek uvedl do bulvárního deníku Blesk. Výroky Jiřího Čunka vyvolaly bouřlivou reakci Romů. Šestnáct neziskových organizací proti jeho výrokům protestovalo a vyzvalo Mirka Topolánka, aby se vláda od jeho výroků distancovala. K protestu se připojují postupně další organizace a lidé, například bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl.

"Výroky Jiřího Čunka mě opravdu znepokojují, doufám že bude muset odstoupit. Jsem příslušnicí "bílé většiny", ale nechci žít v zemi, kde se místopředseda vlády netají svým
otevřeným rasismem," napsala jedna čtenářka, která se k protestu romských organizací připojila.

Výkonná rada ODS se již od výroků distancoval. Internetové diskuze pod články o rasistických a xenofobních výrocích Jiřího Čunka jsou  na většině zpravodajských serverech zablokovány. "Čunek svými výroky eskaluje již tak napjatou situaci mezi Čechy a Romy. Takový člověk nemá ve vládě co dělat. Nejsou to jeho první rasistické výroky a je velmi podivné, že se ostatní politici z KDU-ČSL, politici, kteří o sobě říkají, že jsou křesťanští demokraté, ještě od nich nedistancovali," uvedl výkonný ředitel sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Vicepremiér na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."

Přečteno: 2922x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo