romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skinheadi v Moskvě zabili známého šachistu a vraždu si nahráli

Moskva, 26.10.2007 11:27, (ROMEA/ČTK)

Své útoky na "neruské" obyvatele Moskvy si v minulých dnech na mobilní telefony natáčela skupina mladých rasisticky motivovaných Rusů. Záznamy celkem pěti napadení na jihozápadě ruské metropole nyní pomáhají kriminalistům s usvědčováním útočníků. Dva lidé o víkendu v důsledku útoků zemřeli, jedním z nich byl mezinárodní šachový mistr Sergej Nikolajev.

Šestačtyřicetiletého šachistu napadlo 15 nakrátko ostříhaných mladíků v černých bundách v sobotu odpoledne poté, co se takto svérázně rozhodli oslavit výhru fotbalového klubu Spartak Moskva, napsaly ruské zpravodajské servery. Nikolajeva, původem z Jakutské oblasti, nejprve slovně uráželi, pak se na něj vrhli a zasadili mu několik ran blíže neurčeným nabroušeným předmětem.

Dalším napadeným byl sedmatřicetiletý domovník Galidžan Guljašov původem z Uzbekistánu. Ten několik ran nožem přežil, podle lékařů však zřejmě s trvalými následky. Třetí obětí se stal čtyřiadvacetiletý Ovanes Ajarumjan a napadeni byli ještě dva lidé.

Prvního z předpokládaných útočníků našli moskevští milicionáři jen pár hodin po události. Lékaři jedné z moskevských nemocnic jim totiž oznámili, že právě ošetřují mladíka s řeznou ranou na ruce. U něj byl při osobní prohlídce nalezen zkrvavený naostřený bodec.

Další dva podezřelé zatkli policisté v úterý, ostatní se zatím vypátrat nepodařilo. Podle ruských agentur všichni dopadení svou vinu popírají, byli ale poznáni několika svědky a svědčí proti nim i záznamy útoků z jejich mobilních telefonů.
Kriminalisté případ původně odmítali označit za rasisticky motivovaný, vyšetřovali jej jako "pouliční spor". V bytech zadržených však bylo nalezeno větší množství rasistické a nacionalistické literatury.

Rasově motivované útoky nejsou v Ruské federaci nijak výjimečné, oběťmi jsou často lidé ze středoasijských republik někdejšího Sovětského svazu nebo zahraniční studenti. Ruská prokuratura však případy mnohdy nevyšetřuje jako kauzy s rasovým podtextem. Oficiálně jsou podobná napadení často označována za tragická vyústění údajných osobních sporů napadených s útočníky.

Přečteno: 1145x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo