romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Škrty v sociálních dávkách mají ušetřit 11 miliard, nějakou dávku bere 50 procent obyvatel

Praha, 4.7.2010 15:02, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Omezení výplaty porodného pouze na první dítě a další škrty v sociálních dávkách by mohly státu v příštím roce ušetřit až 11 miliard korun. Systémové změny v sociálních dávkách a nemocenské, které by měly platit až v následujících letech, by pak mohly ušetřit až dvakrát víc peněz. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl budoucí ministr financí Miroslav Kalousek.

"Podobnými parametrickými změnami, protože to není systémová změna, uspoříme pro rok 2011 na sociálních dávkách zhruba 11 miliard korun," prohlásil.

"Jsme velmi šťastná a bohatá země a nemůžeme si dovolit, aby v této bohaté zemi bylo 50 procent obyvatel sociálně potřebných. Sociální pomoc musíme mít opravdu jen pro ty, kteří se bez sociální pomoci neobejdou. Padesát procent populace je definováno jako sociálně potřebných, protože bere nějakou sociální dávku," uvedl Kalousek.

Porodné by se podle dohody stran možné budoucí vládní koalice vztahovalo nově pouze na první dítě, a to jen pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima. "Já přiznávám, že jsem chtěl tuto dávku, jednorázovou, úplně odstranit ze systému," připustil Kalousek. "Narodí-li se dnes nejbohatšímu Čechovi dítě, má nárok na sociální dávku, což je úplně absurdní," dodal. Po dohodnuté úpravě už budou peníze podle něho směřovat pouze potřebným.

Zachování porodného prosadily ze tří vyjednávajících stran Věci veřejné, které současně navrhují vyplácet část dávek v poukázkách, aby se zabránilo jejich zneužívání.

Pro rok 2012 už ale musí platit zásadní reforma, na které vláda začne okamžitě pracovat, řekl Kalousek. U ní musí být jasné, že se nikomu nevyplatí nepracovat a pouze pobírat dávky, zdůraznil. "Jsem přesvědčen, že systémové změny v reformě sociálních dávek a nemocenské, protože to je k tomu potřeba přidat, přinesou úspory ještě dvojnásobně větší, už bez plošného škrtání," dodal Kalousek.

Nastupující koaliční vláda chce snížit rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 dovést veřejné finance k vyrovnanosti.

KAM DÁL?
Budoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce měnit důchody, dávky, pracovní trh

ČTK, ryz,
Přečteno: 1511x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo