romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skupina !DelaDap roztančila Lucerna music bar

Praha, 26.5.2009 16:35, (ROMEA)

Festival Khamoro 2009 zahájila v pondělí 25. 5. 2009 v Lucerna Music baru skupina !DelaDap, která definuje svou hudbu jako „Nu-Gypsy“ – jedná se o originální mix tradiční romské hudby, jazzu a elektroniky. Kapela svérázně interpretuje hrdou eleganci, kterou Romové zdědili od svých indických předků, a nechce používat či spíše zneužívat tuto dlouholetou tradici jen jako povrchní, i když hezkou ozdobu populární hudby.

VIDEO
!DelaDap v Lucerna music baru

Spíše se orientuje na to, aby jejich hudba byla přínosem a novým odvětvím romského hudebního světa. Jak sami říkají, v romské hudbě vidí veliké bohatství – vždyť právě Romové ovlivnili vývoj řady žánrů, které považujeme za typicky evropské hudební styly, ať už jde o flamenco, waltz či maďarský čardáš. Žádný z těchto žánrů by nikdy nezněl tak, jak zní, kdyby nebyl po léta ovlivňován Romy. Na festivalu KHAMORO vystoupila kapela !DelaDap v obsazení Stani Vana/DJ, Alen Džambić/akordeon, Pavel Shalman/housle, Kristina Gunarová/zpěv, Simona Šenkiová/zpěv, Jovan Torbica/kontrabas, Alexsander Stoijć/kytara.

!DelaDap jsou pravidelně zváni na významné evropské festivaly a záznamy jejich vystoupení můžete slyšet v TV i rádiu (např.WDR, ORF). I v České republice tato kapela zaznamenala úspěchy, a to zejména s hudbou k filmu Děti noci (2008).

KAM DÁL?
www.khamoro.cz

Přečteno: 1636x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, Koncert, khamoro 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo